Chirurgia stomatologiczna – największe mity

  • Kategoria Zdrowie
  • Opublikowano:

Chirurgia stomatologiczna – największe mity

You are currently viewing Chirurgia stomatologiczna – największe mity
professional dentists in latex gloves using clean tools to perform oral procedure on unrecognizable patient in contemporary clinic

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się operacyjnym usuwaniem zmian chorobowych z jamy ustnej oraz jej okolic. Co za tym idzie specjalista koncentruje się nie tylko na samym uzębieniu, ale również na dziąsłach, kościach, a nawet zatokach.

W trakcie zabiegów wykorzystuje się zaawansowane sprzęty. Dzięki temu możliwe jest nie tylko zachowanie większej precyzji, ale jednocześnie przyspieszenie rekonwalescencji. Czym dokładnie zajmuje się chirurg stomatologiczny i jakie mity narosły wokół jego pracy?

Błędne przekonania dotyczące chirurgii stomatologicznej

Jednym z zabiegów, który zazwyczaj jako pierwszy kojarzy się z pracą chirurga jest usuwanie ósemek. To właśnie wokół ekstrakcji zębów mądrości krąży sporo mitów, które powodują, że jest ona owiana złą sławą. Jeden z bardziej popularnych dotyczy tego, iż ósemki należy zawsze usuwać. Tymczasem jeśli ząb jest prawidłowo ułożony, nie generuje problemów z próchnicą lub chorób przyzębia wcale nie trzeba przeprowadzać ekstrakcji. Jest ona konieczna jeśli pojawiają się dolegliwości bólowe związane np. z uciskiem lub deformacją zgryzu.

Kolejny mit to przekonanie, że po wyrwaniu zęba dolegliwości bólowe od razu się skończą. Niestety proces rekonwalescencji jest w dużej mierze indywidualną kwestią. Należy przygotować się na ryzyko odczuwania dość dużego dyskomfortu, opuchlizny i bólu. Może być też konieczne ponowne odwiedzenie specjalisty, który dokona oczyszczenia miejsca gdzie wykonywany był zabieg. Oprócz tego chirurg stomatologiczny może zaoferować naświetlanie laserem biostymulującym, który przyspiesza gojenie.

Co jeszcze warto wiedzieć o wyrywaniu zębów?

Osoby, które muszą poddać się ekstrakcji powinny pamiętać o tym, że jest ona na tyle poważna, iż wyklucza możliwość picia i jedzenia kilka godzin po zakończeniu zabiegu. Chirurg stomatologiczny zaleci nam też szczególne dbanie o siebie w ciągu najbliższych 24 godzin. Wykluczone są czynności mogące spowodować wypadnięcie skrzepu, takie jak picie przez słomkę, intensywne płukanie ust czy palenie papierosów.

Zapraszamy na zabiegi: chirurg stomatologiczny Poznań