Nie każdy lubi nosić okulary, poza tym niektórzy uważają, że źle w nich wyglądają. Naturalnym rozwiązaniem w takim przypadku są soczewki kontaktowe. Są one dość często wybierane z powodu subtelniejszego wyglądu i wygody noszenia. Jednak podczas używania soczewek kontaktowych należy trzymać się zasad bezpieczeństwa, gdyż istnieje ryzyko rozwinięcia się zakażenia, które nieleczone może być niebezpieczne dla wzroku.
Czego nie można robić podczas noszenia soczewek kontaktowych?
- Korzystanie z basenów oraz innych zbiorników wodnych – nie można korzystać z basenów, kąpieli w morzu, jeziorze czy rzece, gdy na oczach znajdują się soczewki. Każdy kontakt założonych soczewek z wodą może być niebezpieczny z powodu zanieczyszczeń, a przede wszystkim patogenów występujących w wodzie (szczególnie pełzaków z rodziny Acanthamoeba). Miękkie soczewki mają właściwości pochłaniania wody, dlatego wszystko, co znajduje się w wodzie, może znaleźć się w soczewce i wywołać niebezpieczną infekcję oka.
- Mycie soczewek kontaktowych – nie można myć soczewek bieżącą wodą, gdyż taka woda nie jest wolna od drobnoustrojów groźnych dla oczu. Do czyszczenia soczewek należy używać specjalnych płynów do płukania soczewek (patrz płyny pielęgnacyjne w Kodano.pl).
- Spanie w soczewkach kontaktowych – nie można zapominać o ściąganiu soczewek na noc. Żeby zrozumieć, dlaczego jest to tak ważne, należy wspomnieć o paru kwestiach. Przednia część oka (czyli rogówka) nie posiada naczyń krwionośnych i czerpie tlen bezpośrednio z powietrza atmosferycznego. Soczewka zaburza ten proces, gdyż przylega ściśle do powierzchni oka. W nocy dodatkową przeszkodą w swobodnej wymianie gazów stają się powieki. Gdy podczas snu na oczach znajdują się soczewki, to komórki rogówki mogą być niedotlenione i bardziej podatne na uszkodzenia i infekcje.
- Przenoszenie soczewek kontaktowych – nie można nosić zbyt długo jednej pary soczewek. Należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta soczewek i lekarza okulisty. Jeśli Twoje soczewki są dwutygodniowe czy miesięczne, to w dniu zmiany na nową parę, warto ustawić sobie przypomnienie w telefonie, aby o tym nie zapomnieć. Czytaj o tym więcej w artykule – Czy soczewki można nosić po terminie? – na stronie poradnika Kodano.pl.
Co można robić w soczewkach kontaktowych?
Przede wszystkim można wykonywać większość codziennych czynności. Pamiętając o kilku prostych zasadach, które sprowadzają się do regularnej wymiany soczewek kontaktowych (zgodnie z zaleceniami), zdejmowaniu ich przed snem oraz przed kąpielą, można używać ich całkiem bezpiecznie. Ogromnym atutem soczewek kontaktowych jest umożliwienie uprawiania wielu różnych dyscyplin sportowych – zarówno tych kontaktowych, w których okulary, a tym samym oczy mogłyby zostać uszkodzone, jak i tych, w których konieczne jest ostre widzenie peryferyjne. Soczewki kontaktowe są przydatne także we wszystkich sytuacjach, kiedy należy pracować z dodatkowymi okularami ochronnymi – można je bezpiecznie nakładać na oczy wraz z soczewkami.
Podsumowanie
Wybór między korekcją okularową a soczewkami kontaktowymi jest kwestią indywidualną i bardzo osobistą. Warto jednak zaznaczyć, iż to soczewki kontaktowe zapewniają często dużo większą ostrość widzenia w stosunku do okularów. Niewłaściwe korzystanie z soczewek może być jednak w pewnym stopniu niebezpieczne, dlatego ich wybór musi być przemyślany. Oczywiście warto podkreślić, iż niebezpieczeństwa te w bardzo dużej mierze zależne są tylko i wyłącznie od użytkowników soczewek i przy przestrzeganiu określonych zasad, niebezpieczeństwa te praktycznie nie istnieją. Z tego powodu, odpowiedzialne korzystanie z soczewek pozwala cieszyć się w pełni z ich korzyści przez zastąpienie korekcji okularowej alternatywną metody korekcji wady wzroku.