Astygmatyzm to coraz powszechniej diagnozowana wada wzroku, choć nie każdy wie na czym dokładnie polega. Warto się o tym przekonać, aby upewnić się, że jej nie posiadamy lub aby w odpowiednim czasie udać się do specjalisty i zaopatrzyć się w odpowiednie soczewki kontaktowe. Aby dowiedzieć się co to jest astygmatyzm, jakie są jego objawy oraz jak go leczyć, warto przeczytać ten artykuł!
Astygmatyzm – co to za wada wzroku?
Choć najczęściej można spotkać się z takimi określeniami jak „krótkowzroczność” bądź „dalekowzroczność” w kontekście wad wzroku, astygmatyzm jest równie często spotykaną dolegliwością, co więcej często w parze z innymi schorzeniami. Astygmatyzm polega na niewyraźnym lub nieostrym widzeniu przedmiotów, które mogą znajdować się zarówno w bliskiej, jak i w dalekiej odległości. Co więcej, nie tak jak w przypadku innych wad wzroku, astygmatyzm nie posiada konkretnego powodu, przez który może się pojawić. Zakłada się, że jest to przypadłość dziedziczna i nie mamy za bardzo możliwości jego uniknięcia.
Astygmatyzm – objawy
Podstawowym objawem astygmatyzmu jest zamazane widzenie – może ono pojawić się np. w sytuacji, gdy patrzymy na znajdujący się w pewnej odległości billboard i nie potrafimy odczytać znajdujących się na nim napisów, gdyż stają się nieostre. Jednocześnie nie mamy problemów z odczytaniem innych napisów znajdujących się obok, w podobniej odległości. Może to oznaczać, że nasza rogówka posiada pewne wybrzuszenie, które koniecznie należy skorygować, aby uniknąć bólów głowy bądź zmęczenia.
Test na astygmatyzm
Aby w szybki sposób przekonać się czy możemy mieć problem z astygmatyzmem, można wykonać szybki test na astygmatyzm. W tym celu należy włączyć na ekranie komputera specjalny obrazek do tego testu przedstawiający zestaw linii. Następnie musimy usiąść w odległości ok. 35 cm od komputera oraz zasłonić jedno oko. Jeśli widzimy wszystkie linie w taki sam sposób, żadna niczym się nie wyróżnia, możemy spać spokojnie, astygmatyzm nas nie dotyczy. Jeśli jednak występują problemy z którąś z linii, któraś z nich jest mniej wyraźna, możemy mieć astygmatyzm.
Jak leczyć astygmatyzm?
Podobnie jak inne, powszechne wady wzroku, na astygmatyzm dobre są zarówno soczewki kontaktowe, jak i okulary korekcyjne. Ich wybór będzie zależeć od posiadanej wersji astygmatyzmu. Wyróżniamy astygmatyzm regularny, który występuje, gdy jego przekroje mają różne krzywizny. Wtedy możemy wybrać zarówno soczewki kontaktowe, jak i okulary ze specjalnymi szkłami. Jednak występuje także astygmatyzm nieregularny charakteryzujący się nieregularnym kształtem rogówki. Można go spotkać znacznie rzadziej niż jego regularną odmianę, lecz konieczne jest w jego przypadku zaopatrzenie się w soczewki na astygmatyzm. Są to specjalistyczne soczewki kontaktowe dopasowane do konkretnego oka. W przypadku regularnego astygmatyzmu, wystarczą toryczne soczewki kontaktowe, które charakteryzują się stabilnością i nieprzemieszczaniem się, co jest tak ważne w przypadku prawidłowego widzenia u osób z astygmatyzmem.