Nie ma wątpliwości, że ból jest objawem choroby, który najbardziej wpływa na jakość życia chorych. Dolegliwości bólowe w obrębie układu ruchu często uniemożliwiają choremu wykonywanie codziennych obowiązków i wykluczają go z życia zawodowego czy treningów sportowych. Na szczęście dysponujemy już metodami leczenia, które szybko i skutecznie redukują ból. W poniższym artykule opisujemy jedną z takich metod ‒ falę uderzeniową. Co warto o niej wiedzieć? Kiedy z niej skorzystać?
Czym jest fala uderzeniowa?
Fala uderzeniowa to nic innego, jak fala akustyczna o specyficznych właściwościach. Można także przyjąć, że jest to szybki i wysoki skok ciśnienia, który przenosi dużą energię. W rehabilitacji stosuje się FSWT, czyli skupioną falę uderzeniową i RSWT, czyli rozproszoną falę uderzeniową.
Generowana przez głowicę fala uderzeniowa wnika w ludzkie ciało na głębokość kilku centymetrów. Przenoszona dawka energii prowadzi do nadmiernej stymulacji receptorów bólu, co zmniejsza ich przekaźnictwo do ośrodkowego układu nerwowego, redukując tym samym dolegliwości bólowe.
Nie jest to jednak jedyna zaleta fali uderzeniowej. Metoda ta wspomaga również regenerację, poprzez poprawę ukrwienia i redukcję stanów zapalnych. Fala uderzeniowa stymuluje również fibroblasty, co sprzyja zwiększeniu syntezy kolagenu i gojeniu się tkanek.
Kiedy warto skorzystać z fali uderzeniowej?
Fala uderzeniowa jest metodą o bardzo szerokim zastosowaniu. Jest ona wykorzystywana w terapii takich schorzeń jak:
- łokieć tenisisty czy łokieć golfisty;
- kolano skoczka czy kolano biegacza;
- ostrogi piętowe;
- zmiany przeciążeniowe lub stany zapalne ścięgna Achillesa;
- przykurcz Dupuytrena;
- zespoły bólowe każdego odcinka kręgosłupa.
Czy każdy może skorzystać z fali uderzeniowej?
Zabieg z wykorzystaniem fali uderzeniowej jest całkowicie bezpieczny. Warto jednak pamiętać, że istnieją pewne przeciwwskazania do zastosowania tej metody. Zalicza się do nich przede wszystkim:
- ciążę,
- chorobę nowotworową w miejscu wykonywania zabiegu,
- zmiany chorobowe lub zranienia na skórze w miejscu wykonywania zabiegu,
- zaburzenia krzepliwości krwi lub stosowanie leków przeciwzakrzepowych,
- wszczepiony symulator serca.
Jak przebiega zabieg z wykorzystaniem fali uderzeniowej?
Zabieg z wykorzystaniem fali uderzeniowej nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania. Warto jednak ubrać się w luźne i wygodne ubrania, w których łatwo jest odsłonić okolicę poddawaną leczeniu. To właśnie do skóry( wcześniej pokrytej żelem) w pobliżu bolącego miejsca przykładana jest głowica aparatu wytwarzającego falę uderzeniową.
Cały zabieg trwa zwykle od 5 do 10 minut. W zależności od przyczyny bólu zaleca się wykonanie 3-5 zabiegów, z kilkudniowym odstępem. Poprawa w postaci redukcji dolegliwości bólowych odczuwana jest zwykle po 2-3 zabiegach, ale największy efekt jest po około miesiącu od zakończenia całej serii.