Jaki wyłącznik różnicowoprądowy wybrać do instalacji elektrycznej?

Jaki wyłącznik różnicowoprądowy wybrać do instalacji elektrycznej?

You are currently viewing Jaki wyłącznik różnicowoprądowy wybrać do instalacji elektrycznej?

Wyłącznik różnicowoprądowy to niezbędny element każdej instalacji elektrycznej. To właśnie on w dużej mierze odpowiada za bezpieczeństwo ludzi, chroniąc ich przed ewentualnym porażeniem prądem w razie dotyku. Wyłącznik różnicowoprądowy potocznie nazywa się różnicówką, zabezpiecza też inne urządzenia zainstalowane w instalacji elektrycznej i minimalizuje ryzyko powstania pożaru. Niestety, wybór różnicówki nie jest sprawą łatwą. Od czego w takim razie powinno się zacząć?

Wyłączniki różnicowoprądowe — co to takiego? 

Różnicówka to nic innego, jak urządzenie zabezpieczające instalację elektryczną i jej użytkowników przed potencjalnymi awariami, pożarem lub porażeniem prądem. Wyłącznik różnicowoprądowy potrafi wykryć sytuację, w której prąd ucieka z danego obwodu i automatycznie odłączyć zasilanie. 

W skrócie: jeśli dochodzi do wyjścia ładunku elektrycznego poza obwód — różnicówka natychmiast zareaguje. Bezpiecznik różnicowoprądowy powinien znaleźć się w każdej instalacji elektrycznej w formie podstawowego zabezpieczenia. 

Jaki wyłącznik różnicowoprądowy wybrać? 

Wiele osób błędnie zakłada, że wybór różnicówki zależy od typu pomieszczenia. W rezultacie wiele osób szuka bezpieczników do kuchni, łazienki czy salonu. Nie ma to jednak większego sensu, bo każdy wyłącznik różnicowoprądowy jest skonstruowany w dokładnie taki sam sposób, co oznacza, że na rynku nie ma modeli dedykowanych danemu typowi pomieszczenia. 

Różnicówkę dobiera się do konkretnych obwodów, a nie do rodzaju pokoju. W praktyce oznacza to, że bezpiecznik powinien być dobrany względem pracy obwodu oraz jego obciążeń. Konkretny model wyłącznika różnicowoprądowego można wybrać na podstawie kilku przydatnych wskazówek. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na prąd różnicowy — w budynkach mieszkalnych zazwyczaj stosuje się bezpieczniki o prądzie 30 mA, a mniejsze do zabezpieczenia pojedynczych obwodów. Wyłączniki do 100 mA potrzebne są do zabezpieczenia naprawdę prądożernych urządzeń. 

Co jeszcze warto wiedzieć? 

Wyłączniki różnicowoprądowe mogą być stosowane tylko w instalacjach z wyodrębnionym przewodem zabezpieczającym. W niektórych sytuacjach montaż bezpiecznika nie jest wymagany, ale w razie wątpliwości najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Cena bezpiecznika to koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych — mowa o kwotach od około do 30 do ponad 100 złotych. 

W domach jednorodzinnych zazwyczaj występują tylko dwa typy wyłączników różnicowoprądowych. Te od 300 do nawet 500 mA stanowią zabezpieczenie główne np. na wypadek pożaru lub w razie awarii instalacji elektrycznej. Do zabezpieczenia jednego lub kilku obwodów stosuje się bezpieczniki 30 mA, a w niektórych sytuacjach 15 mA. 

Założenie własnej instalacji elektrycznej wymaga ogromu wiedzy i odpowiednich narzędzi. Brak wiedzy w tym zakresie może doprowadzić do tragedii, dlatego tak ważne staje się zainstalowanie właściwych zabezpieczeń. W razie jakichkolwiek wątpliwości dobrze też skorzystać z usług elektryka, który może sprawdzić stan instalacji i wykonać wszelkie niezbędne prace remontowe w tym zakresie.