Laurowiśnia wschodnia – jak sadzić i pielęgnować

Laurowiśnia wschodnia – jak sadzić i pielęgnować

You are currently viewing Laurowiśnia wschodnia – jak sadzić i pielęgnować

Laurowiśnia wschodnia to w cieszący się w ostatnim czasie sporą popularnością krzew o charakterystycznym wyglądzie. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, iż również zimą pozostaje zielony, ożywiając tym samym teren w szare, pochmurne i zimne dni. Ciemnozielone, połyskujące liście krzewu idealnie komponują się w połączeniu z innymi roślinami na rabatach kwiatowych. Doskonale sprawdza się on zarówno w ogrodzie jak i na tarasie oraz balkonie, posadzony w efektowną donicę. Aby krzew mógł odpowiednio rosnąć i prezentować piękne, zdrowe liście potrzebuje oczywiście odpowiedniej pielęgnacji i przestrzegania kilku zasad jeśli chodzi o sadzenie i przycinanie.

Jak sadzić laurowiśnię wschodnią?

 Krzewy laurowiśni warto wsadzić do gruntu wczesną jesienią. Bardzo ważne jest, aby systemy korzeniowe miały szansę na rozwój przed nadejściem pierwszych mrozów, gdyż roślina jest wrażliwa na niskie temperatury. Przygotowując podłoże do laurowiśni należy zadbać o odpowiednią wilgotność gleby i dobrą przepuszczalność. Przed nadejściem mrozów dobrze jest okryć roślinę geowłókniną lub przeznaczoną do tego celu słomianą matą, którą nabyć można w centrach ogrodowych oraz sklepach rolniczych. Laurowiśnia wschodnia lubi stale wilgotne podłoże, dlatego dobrym rozwiązaniem jest obfite podsypanie krzewów kawałkami kory, które świetnie trzymają odpowiednią wilgotność i zapobiegają zbytniemu wysychaniu gleby. Podłoże z kory stanowi nie tylko praktyczny element w ogrodzie, ale również dekoracyjny. 

Na jakim stanowisku sadzić laurowiśnię wschodnią?

Laurowiśnia najlepiej czuje się w miejscu średnio nasłonecznionym, półcienistym. Idealnie sprawdza się jako krzew na żywopłoty, gdyż łatwo można ją odpowiednio uformować a dodatkowo szybko osiąga ona pokaźne rozmiary. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji krzewy osiągają maksymalną wysokość sięgającą nawet do czterech metrów. Żywopłot z krzewów laurowiśni zapewni komfortowy wypoczynek na świeżym powietrzu i ochronę przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów.

Laurowiśnia, autor Janvanbizar, pixabay.com.jpg

  Roślinę tę można sadzić oczywiście także jako pojedyncze krzewy. Drzewko laurowiśni to wspaniała dekoracja tarasu i balkonu. Wiosną laurowiśnia wydaje drobne, delikatne i pięknie pachnące kwiaty w barwie białej. Przycinając laurowiśnię i podziwiając jej urokliwe kwiaty warto pamiętać że roślina jest trująca dla ludzi, dlatego wszelkie czynności najlepiej wykonywać w ochronie rękawic ogrodowych.

Jak pielęgnować krzewy laurowiśni?

 Aby krzew był gęsty i okazały należy przycinać go kilka razy w roku. Najlepszą porą jest wczesna wiosna oraz wczesna jesień. Regularne formowanie pozytywnie wpływa na gęstość i rozmiar liści. Do przycinania poszczególnych gałęzi można użyć tradycyjnego, ręcznego sekatora bądź elektrycznych nożyc ogrodowych. Warto zadbać o roślinę również od środka, dostarczając jej niezbędnych minerałów i składników odżywczych poprzez regularne stosowanie odpowiednich nawozów lub ekologicznego, domowego kompostownika. Dobrze jest również zapewnić krzewom laurowiśni odpowiednią ochronę przed szkodnikami, opryskując liście specjalistycznym preparatem. Środki biobójcze należy zastosować po zauważeniu pierwszych zmian na liściach w postaci dziur.

  Stosując się do wszystkich wskazówek, można mieć w swoim ogrodzie przepiękny żywopłot bądź krzew rabatowy o szlachetnym i modnym wyglądzie. Laurowiśnia to zdecydowanie lepsza alternatywa dla powszechnie spotykanych tui i bluszczy ogrodowych. Laurowiśnia to wbrew pozorom niewymagający krzew, który powinien znaleźć się w każdym nowoczesnym ogrodzie.