Mycie okien w ciąży – tak czy nie?

Mycie okien w ciąży – tak czy nie?

You are currently viewing Mycie okien w ciąży – tak czy nie?

Sprzątanie domu w czasie ciąży – czy to prawda, że są rzeczy, które można zrobić, a innych nie? „Ciąża to nie choroba” mówią przede wszystkim. Oczywiście organizm kobiety zmienia się w czasie ciąży i musi się dostosować do zmian, ale są to zmiany fizjologiczne. Krótko mówiąc, kobieta w ciąży nie jest chora. Może więc nadal dzielić się opieką i sprzątaniem domu ze swoim partnerem podejmując szereg środków ostrożności, które przecież obowiązują w całej populacji, takich jak unikanie toksycznego wdychania detergentów. To powiedziawszy, „lepiej jest, aby kobieta w ciąży nie wspinała się po drabinie, aby wyczyścić okna lub żyrandole, z ryzykiem upadku i uszkodzenia płodu, urazu głowy, złamania kości udowej.

ciąża

Środki ostrożności

W końcu, jak stwierdzono w Fizjologicznych Wytycznych Ciążowych, zdrowym rozsądkiem jest wskazanie, że fizyczne i morfologiczne zmiany zachodzące w czasie ciąży mogą zakłócać zdolność kobiety do angażowania się w niektóre formy aktywności fizycznej i że obie unikają aktywności fizycznej, która wiąże się nadmierny wysiłek, duży wysiłek fizyczny, ryzyko urazów brzucha i upadków. Należy również pamiętać, że wzrost masy i objętości macicy powoduje szereg zmian w rozkładzie masy i równowadze ciężarnej, a zwłaszcza w końcowej fazie ciąży nadwagi można odczuć z większym zmęczeniem. Dlatego radzimy nie „przesadzić” i nie zmęczyć się. Ale jeśli ciąża jest fizjologiczna, nie ma sensu zalecać zaprzestania aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie: rozpoczęcie lub kontynuacja umiarkowanej aktywności fizycznej, takiej jak pływanie lub chodzenie, nie wiąże się ze zdarzeniami niepożądanymi. Detergenty, czy potrzebujesz dodatkowych środków ostrożności? Wiadomo, że detergenty zanieczyszczają. Z badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym wynika na przykład, że powszechnie stosowane domowe środki czyszczące (odtłuszczacze, rozpuszczalniki…), środki higieny osobistej, pestycydy… wydzielają chemikalia („lotne związki organiczne”), które odparowują przyczyniają się do powstawania drobnego pyłu, a tym samym do zanieczyszczenia atmosfery.

Tego unikaj!

Staraj się jednak unikać kontaktu z produktami czyszczącymi zawierającymi: etery glikolu. Są to toksyczne substancje znajdujące się w domowych środkach czyszczących, takich jak środki do czyszczenia piekarników, i są związane z poronieniem, zmniejszoną płodnością u mężczyzn i wadami wrodzonymi. Mogą być wymienione jako 2- butoksyetanol i metoksydiglikol. Prenatalna ekspozycja na ftalany może zwiększać ryzyko wrodzonych wad rozrodu u dzieci płci męskiej. Rzadko zdarza się, aby ftalany były wymieniane na środkach czyszczących, ale jeśli jest tam wymieniony „zapach”, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zapach zawiera ftalany. Możliwe, że zapachy związane z niektórymi środkami czyszczącymi mogą wpływać na nudności. Unikaj środków czyszczących w sprayu i aerozolu, jeśli to możliwe. Wiele badań wykazało, że prenatalna ekspozycja na środki czyszczące w sprayu może zwiększać ryzyko astmy. Składniki, które okazały się szczególnie problematyczne, to alkohol, amoniak, chlor, glikol i glikol etylenowy, wodorotlenek sodu (soda kaustyczna), polimery akrylowe i terpeny. Nie stwierdzono zwiększonego ryzyka astmy, gdy środki czyszczące nie były spryskiwane. Unikaj odświeżaczy powietrza. Podobnie jak w przypadku środków czyszczących w sprayu, prenatalna ekspozycja na odświeżacze powietrza wiązała się również ze zwiększonym ryzykiem astmy i problemów z oddychaniem. Innym problemem związanym z odświeżaczami powietrza jest to, że prawie zawsze zawierają ten niejasny „zapachowy” składnik na etykiecie. Oznacza to, że mogą zawierać ftalany, których należy unikać, gdy jesteś w ciąży. W pierwszej kolejności unikaj powstawania nieprzyjemnych zapachów, otwierając okna i „wietrząc” dom, kiedy tylko jest to możliwe. Podczas gotowania używaj otworu wentylacyjnego piekarnika, jeśli go masz. Często wyrzucaj śmieci i utrzymuj porządek w domu.

Lepiej jest zapobiegać niż leczyć

Powiedzenie nie jest błędne. Podejmowanie środków ostrożności jest zawsze lepsze niż naprawianie konsekwencji nieostrożnego robienia rzeczy. W przypadku stosowania środków czystości w ciąży warto wiedzieć, że uwzględnienie trzech względów może oszczędzić Ci wielu bólów głowy. Otwórz okna: czyszczenie w przewiewnym środowisku chroni przed możliwymi konsekwencjami wdychania szkodliwych substancji. Utrzymywanie otwartego okna może znacznie poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach i skutecznie usunąć toksyczne opary. Jeśli czyścisz zlew, możesz uruchomić wyciąg, aby przemieścić powietrze i zapewnić optymalną jakość tlenu. Używaj rękawiczek, aby chronić swoje dłonie. W czasie ciąży skóra jest znacznie bardziej wrażliwa niż normalnie, a te produkty, które wcześniej nie przeszkadzały, teraz mogą powodować zapalenie skóry lub inne schorzenia. W miarę postępu ciąży będziesz odczuwać coraz mniej energii do wykonywania prac domowych. Dodatkowo rozmiar Twojego brzucha uniemożliwia schylanie się i płynne wstawanie. Nie przejmuj się potrzebą pomocy. Poproś swojego partnera lub kogoś innego o pomoc w utrzymaniu domu bez konieczności przemęczania się. Jeśli tego nie zrobisz, zły wysiłek może mieć konsekwencje dla Ciebie i Twojego dziecka.

kobieta w ciąży

Unikaj nadmiernego wysiłku

Relaks, odpoczynek i odpowiedni sen są niezbędne dla przyszłej mamy. Nadmierny wysiłek fizyczny może prowadzić do przedwczesnego porodu nawet w normalnej, nieskomplikowanej ciąży. Przenoszenie ciężkich mebli lub podnoszenie i przenoszenie ciężkich ładunków, takich jak kosze na bieliznę, jest tabu. Dozwolone są proste prace domowe z umiarem! W czasie ciąży często występują wahania ciśnienia krwi z zawrotami głowy i zaburzeniami krążenia. Dlatego przyszłej matce nie wolno wspinać się na krzesła ani po drabinie. Ryzyko wypadku byłoby zbyt duże dla matki i nienarodzonego dziecka. Wspomniane już problemy z krążeniem ogromnie zwiększają ryzyko upadku. Jeśli koty mieszkają w gospodarstwie domowym, czyszczenia kuwety nie powinna robić kobieta w ciąży. W ten sposób można uniknąć ryzyka zarażenia toksoplazmozą.