Echo serca jest jednym z badań wykorzystywanych w kardiologii do oceny kondycji serca. Wykonywane może być zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Na czym polega to badanie? I w jakich sytuacjach należy je wykonać?
Echo serca – co to za badanie?
Echo serca jest badaniem obrazowym, wykorzystującym właściwości fal ultradźwiękowych, jak ma to miejsce w przypadku badań USG innych narządów. Podczas badania specjalista ocenia budowę serca, jego rozmiar oraz prawidłowe funkcjonowanie. Obecnie ma ono szerokie zastosowanie diagnostyczne, a dodatkowo jest metodą całkowicie bezpieczną, nieinwazyjną i bezbolesną.
Do wykonania echo serca należy użyć ultrasonografu – specjalnego urządzenia, emitującego fale ultradźwiękowe, które początkowo wnikają do wnętrza organizmu dzięki specjalnej głowicy, a następnie odbijane są od tkanek i narządów i powracają do urządzenia, tworząc na monitorze obraz struktur wewnętrznych.
Diagnostyka serca, czyli jaki informacje dostarcza echo serca
Wszelkie niepokojące dolegliwości związane z sercem i układem krwionośnym wymagają konsultacji z lekarzem, który może zalecić wykonanie dodatkowych badań, takich jak EKG czy echo serca w Warszawie. USG serca pozwala na dokładną ocenę budowy serca, a także naczyń krwionośnych. Dzięki temu można wykryć nieprawidłowości i wrodzone lub nabyte wady serca. Echokardiografia, w ujęciu jedno, dwu i wielowymiarowym pozwala także na:
- ocenę pracy mięśnia sercowego,
- sprawdzenie pracy zastawek,
- wykonać pomiary pracy mięśnia sercowego i opisać je przy pomocy ustalonych parametrów,
- ocenić przepływy krwi w komorach, przedsionkach oraz dużych naczyniach serca i wieńcowych.
Na podstawie echo lekarz uzyskuje istotne informacje, w oparciu o które może planować dalszą terapię pacjenta.
Wskazania do wykonania badania echo serca
Echokardiografia wykorzystywana jest zarówno w celach diagnostycznych, jak i profilaktycznych. Pozwala też monitorować choroby, takie jak:
- choroba wieńcowa,
- choroba zakrzepowo-zatorowa,
- choroba niedokrwienna serca,
- nadciśnienie tętnicze,
- zaburzenia rytmu serca,
- migotanie przedsionków.
Echokardiografia wykonywana jest też u osób po przebytym zawale serca, a także u osób z chorobami płuc, z cukrzycą czy po udarze mózgu.
Badanie przeprowadzić należy, gdy u pacjenta występują:
- ból, uczucie pieczenia w klatce piersiowej,
- zadyszka,
- ucisk w klatce piersiowej,
- zawroty głowy.
Przygotowanie do badania i jego przebieg
Udając się na badanie USG serca, nie trzeba przygotowywać się w sposób szczególny. Warto zadbać o wygodne ubranie, ponieważ konieczne będzie rozebranie się od pasa w górę.
Podczas standardowego badania pacjent leży na lewym boku. Ręka lewa umieszczona powinna być pod głową, natomiast prawa wzdłuż tułowia. Badanie przez klatkowe wykonywane jest w czasie spoczynku. Szczególną odmianą USG serca jest echo dopplerowskie, pozwalające ocenić przepływy krwi przez serce i naczynia krwionośne.
Lekarz, wykonując badanie, wykorzystuje ultrasonograf i odpowiednią głowicę, która pozwala na precyzyjną ocenę serca. Aby fale ultradźwiękowe mogły przedostać się do organizmu, specjalista nanosi na powierzchnię głowicy specjalny żel. Aparatura umożliwia wykonanie zdjęć obrazujących serce, które dołączane są do dokumentacji medycznej.
Standardowe badanie echo serca trwa zazwyczaj nie dłużej niż 15-30 minut. Wynik badania – opis przygotowany przez specjalistę dostępny jest zaraz po wykonaniu badania i przekazywany pacjentowi.
Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny.