Niewidoczne nakładki na zęby – jak działają?

  • Kategoria Zdrowie
  • Opublikowano:

Niewidoczne nakładki na zęby – jak działają?

You are currently viewing Niewidoczne nakładki na zęby – jak działają?

Uśmiech jest naszą wizytówką. Z tego względu każdy chciałby cieszyć się pięknymi i równymi zębami. Naturalnie idealnym zgryzem może pochwalić się niewielki odsetek osób. Świetnym sposobem na poprawę uzębienia są niewidoczne nakładki na zęby. Jak działają i kiedy warto się na nie zdecydować? Podpowiadamy!

Czym są niewidoczne nakładki na zęby?

Niewidoczne nakładki na zęby służą do korygowania wad zgryzu. Od tradycyjnych aparatów ortodontycznych różnią się tym, że nie są przymocowane do uzębienia na stałe. Można je zdejmować do jedzenia czy czyszczenia zębów. Dzięki temu są bardzo wygodną alternatywą.

Nakładki produkuje się z przezroczystych materiałów, takich jak tworzywo termoplastyczne, przez co są niemal niewidoczne w trakcie użytkowania. Zestaw tworzony jest na podstawie obrazu uzębienia pacjenta, więc idealnie dopasowuje się do zębów i w ten sposób zapewnia wysoki poziom efektywności leczenia. Pod względem działania, nakładki nie różnią się od zwykłych aparatów ortodontycznych. Wywierają nacisk na zęby, dzięki czemu dochodzi do ich przesuwania się na ustaloną pozycję.

Niewidoczne nakładki na zęby – kiedy warto się na nie zdecydować?

Niewidoczne nakładki na zęby to bardzo kusząca perspektywa dla wszystkich, którzy borykają się z wadami zgryzu. Niestety jednak nie każda osoba kwalifikuje się do leczenia takim sposobem. Dlatego też tak ważna jest konsultacja z ortodontą, który wykona niezbędne badania i stwierdzi, jaka metoda będzie najskuteczniejsza.

Dla kogo więc przeznaczone są niewidoczne nakładki na zęby? Poleca się je przede wszystkim osobom, które borykają się z lekkimi bądź umiarkowanymi wadami zgryzu. To ponadto opcja dla pacjentów, którym zależy na dyskretnym leczeniu. Stałe aparaty ortodontyczne rzucają się w oczy, dlatego bywają omijane szerokim łukiem przez osoby, które chcą uniknąć ingerencji w wygląd twarzy. Dodatkowo stosowanie nakładek jest bardzo wygodne. Można je w każdej chwili zdjąć i komfortowo zjeść posiłek. W przypadku tradycyjnych aparatów resztki jedzenia wplątują się w druty i zamki, przez co trudno je wydobyć, co przekłada się na utrudnioną higienę jamy ustnej.

Gdzie można założyć niewidoczne nakładki na zęby i w jaki sposób się to odbywa?

Niewidoczne nakładki na zęby są oferowane przez profesjonalne kliniki stomatologiczne, takie jak Nawrocki Clinic. Leczenie wad zgryzu tą metodą rozpoczyna się od wizyty, na której stomatolog zapoznaje się z uzębieniem pacjenta i stwierdza, czy w jego przypadku nakładki będą odpowiednim wyborem. Jeśli nie będzie ku temu żadnych przeciwwskazań, specjalista opracowuje plan leczenia. Przede wszystkim bardzo ważnym krokiem jest stworzenie modelu zgryzu pacjenta, na którego podstawie wykonywane są nakładki.

Następnie pacjent otrzymuje komplet nakładek, które powinien zmieniać co ok. 2 tygodnie. Dokładny czas ich wymiany wyznacza stomatolog. W trakcie leczenia pacjent musi stawiać się regularnie na kontrole, które odbywają się rzadziej niż w przypadku tradycyjnego aparatu ortodontycznego.