Rusztowania to konstrukcje, które pozwalają wykonywać wiele różnych prac na wysokościach. Co istotne, w zależności od przeznaczenia można kupić zarówno rozbudowaną konstrukcję, jak i rusztowanie do użytku domowego. O czym zatem pamiętać przy wyborze rusztowania? Dlaczego warto postawić na rusztowania aluminiowe? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym kierować się przy wyborze rusztowania?
Wybierając rusztowanie podstawą jest skupienie się na możliwościach, które daje jego zastosowanie. W związku z tym istotne staje się dopasowanie rusztowania do konkretnego przeznaczenia, czyli typu oraz miejsca wykonywania prac. Warto bowiem wiedzieć, że typów rusztowań jest naprawdę dużo, a konkretne rodzaje sprawdzają się w określonych sytuacjach. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę? Istotny jest przede wszystkim system montażu i demontażu konstrukcji, który powinien być nie tylko prosty, ale również szybki. To od niego uzależniony jest bowiem czas, który będzie niezbędny do przygotowania rusztowania do pracy. dobrym rozwiązaniem może być także zakup rusztowania wyposażonego w kółka, dzięki czemu będzie można je przemieszczać bez konieczności składania i ponownego rozkładania. Istotną kwestią jest także zasięg prac wykonywanych z rusztowania, który jest uzależniony zarówno od jego wysokości, jak i szerokości. Dobrym rozwiązaniem może być w tym przypadku zakup rusztowania modułowego, które będzie można dopasować do nieregularnej bryły budynku.
O czym pamiętać przy wyborze rusztowania?
Decydując się na zakup rusztowania pod uwagę należy wziąć przede wszystkim jego użyteczność. W związku z tym powinieneś pamiętać o:
- dopasowaniu rodzaju rusztowania do typu wykonywanych prac – przykładem mogą być prace wykonywane na klatce schodowej, które wymagają zastosowania rusztowań dedykowanych do rozłożenia na nierównej powierzchni;
- sprawdzeniu maksymalnego zasięgu pracy z rusztowania oraz jego maksymalnego obciążenia – dzięki tym informacjom będziesz wiedział, ile mogą ważyć osoby znajdujące się na rusztowaniu wraz z umieszczonymi tam materiałami budowlanymi, co nie będzie zagrażało bezpieczeństwu. Maksymalny zasięg określa natomiast na jakim obszarze będą mogły być wykonywane prace z danego rusztowania;
- zweryfikowaniu, czy rusztowanie posiada odpowiednie certyfikaty – powinny one odpowiadać odpowiednim normom, co potwierdza bezpieczeństwo użytkowania rusztowania;
- zapoznaniu się ze sposobem montażu oraz demontażu rusztowania – przekłada się to na czas, który należy poświęcić na wykonanie tej czynności;
- sprawdzeniu z jakiego materiału wykonane jest rusztowanie – przykładowo nowoczesne rusztowania aluminiowe są lekkie, a jednocześnie trwałe i bezpieczne.
Rusztowania aluminiowe – dlaczego warto?
Jak wspomniano w poprzednim akapicie w ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się rusztowania aluminiowe, które tak samo jak drabiny aluminiowe są lekkie i wytrzymałe. W efekcie są nie tylko wygodne w montażu, czy przenoszeniu, ale wyróżnia jest także wysoka nośność. Istotne jest również to, że rusztowania aluminiowe są odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, co przekłada się na ich długą żywotność.
Podsumowując należy stwierdzić, że przy wyborze rusztowania należy kierować się przede wszystkim potrzebami, co pozwoli dopasować je do zastosowania. Istotna jest także wysoka jakość, co przekłada się na rosnącą popularność rusztowań aluminiowych.