Z pewnością większość z nas przed wizytą u lekarza zastanawiała się, czy zdecydować się na wizytę prywatną, czy na NFZ. Powszechne przeświadczenie, że wizyta prywatna zapewni nam lepszą opiekę, niż publiczna służba zdrowia, nie zawsze jednak okazuje się prawdziwe. Czy prywatne ubezpieczenie warte jest wysokich kosztów?
Oczywisty wybór? Nie zawsze!
Opieka medyczna z ramienia NFZ nie kojarzy się zwykle najlepiej – długie, wycieńczające kolejki i czasy oczekiwania na wizytę, słaba jakoś oferowanych usług, niesmaczne jedzenie w publicznych szpitalach. Prywatne ubezpieczenie wydaje się być wybawieniem od wszystkich przywar publicznej służby zdrowia – wystarczy jeden telefon, by natychmiast umówić wizytę choćby na następny dzień, a każdy pracownik przychodni zadba o to, byśmy wrócili do domu zdrowi i uśmiechnięci. Na papierze wybór wydaje się więc oczywisty: może wizyta prywatna uszczupli nieco zasoby naszego portfela, ale zagwarantuje nam rzeczową opiekę na najwyższym poziomie. Jak to jednak wygląda w rzeczywistości? Trzeba być świadomym, że zarówno prywatna, jak i publiczna służba zdrowia ma i zalety, i wady, które musimy brać pod uwagę przy swoim wyborze.
Leczenie prywatne
Prywatne ubezpieczenie może być indywidualne, czyli opłacane przez nas samych, lub grupowe, czyli przez naszego pracodawcę. Największym plusem, który skłania wiele osób do przerzucenia się na prywatną służbę zdrowia, to o wiele krótszy czas oczekiwania na wizytę. O ile w przypadku leczenia na NFZ skazani jesteśmy na dobranie terminu oferowanego przez przychodnie, tak w przypadku prywatnych kuracji pacjent ma o wiele większą dowolność przy dobieraniu daty swojej wizyty. W przypadku leczenia się prywatnie nie potrzebujemy też skierowania, jeśli skorzystać z usług lekarza specjalisty. Z reguły przychodnie prywatne są też lepiej finansowane od swoich publicznych odpowiedników, co pozwala na zatrudnianie bardziej wykwalifikowanej kadry i zapewnianie nowoczesnego, sprawniejszego sprzętu. Prywatne przychodnie zwykle mają też szerszą ofertę usług – dobrym przykładem jest choćby przychodnia Anmed. Ta przychodnia w Pabianicach oprócz standardowych usług medycznych oferuje szeroki wachlarz konsultacji rehabilitacyjnych. A to tylko jednak z ogromu przychodni prywatnych w Polsce specjalizujących się w konkretnych rodzajach usług medycznych – jeśli poszukujesz specjalisty w danej dziedzinie, to prywatne leczenie będzie świetnym wyborem.
Publiczna służba zdrowia, czyli leczenie w ramach NFZ
NFZ, czyli narodowy fundusz zdrowia, finansowany jest z pobieranego co miesiąc procentu wynagrodzeń wszystkich osób rozliczających swoje podatki w Polsce. Każda osoba korzystająca z publicznej służby zdrowia może liczyć na w pełni darmowe usługi POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej) w każdej przychodni współpracującej z NFZ. Konsultacja z lekarzem rodzinnym czy wizyta w przychodni nie kosztuje zatem nic, bo opłata za ubezpieczenie jest zawsze ściągana bezpośrednio z naszej wypłaty. Każdy ubezpieczony ma więc równy dostęp do wszystkich świadczeń – pod warunkiem, że zapisze się na badanie w danym terminie. W ramach ubezpieczenia NFZ nie są jednak zawarte wszystkie możliwe usługi i zabiegi, jakich nieraz potrzeba nam w życiu. Dużym plusem publicznej służby zdrowia jest jej ogólnodostępność – o ile prywatne placówki zwykle znajdziemy dopiero w większych miastach, publiczne przychodnie operują w całej Polsce nawet w najmniejszych miejscowościach.