Rury to powszechnie wykorzystywany w wielu branżach element konstrukcyjny i przewodowy. Te ze stali nierdzewnej wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami technicznymi i wytrzymałościowymi, nie sprawiają też większych problemów w obróbce. Gdzie znajdują zastosowanie?
Czym wyróżniają się rury nierdzewne?
Stal nierdzewna występuje w czterech głównych rodzajach: austenityczna, martenzytyczna, ferrytyczno-austenityczna, duplex. Różnią się one składem, ale w każdym przypadku nierdzewność uzyskiwana jest poprzez dodanie do stopu chromu. Największy udział w rynku mają rury ze stali austenitycznej.
Rury nierdzewne, dostępne w ofercie Nova Trading, to właśnie rury austenityczne. W zależności od zastosowania, ich średnica wynosi 10-80 mm (rury konstrukcyjne), 6-508 mm (rury instalacyjne), 28-204 mm (rury dla przemysłu spożywczego). Na życzenie klienta dostarczane są rury w innych wymiarach i gatunkach, zgodnie ze specyfikacją zawartą w zamówieniu. Dodatkową usługą może być szlifowanie i polerowanie rur oraz ich laserowe cięcie.
Do czego można wykorzystać rury nierdzewne?
Wysoka odporność na korozję sprawia, że rury ze stali nierdzewnej są bardzo pożądanym materiałem. Branżą, która chętnie go wykorzystuje, jest branża budowlana – z rur nierdzewnych robi się poręcze i balustrady, stalowe konstrukcje, systemy wentylacji i klimatyzacji. Rury nierdzewne przydają się w przemyśle maszynowym, branży elektronicznej, branży spożywczej, przy produkcji urządzeń energetycznych, wyposażenia kuchni, wyposażenia szpitalnego, oświetlenia. Rury kwasoodporne są niezastąpione w przemyśle chemicznym – buduje się z nich instalacje do przechowywania i transportu kwasów. Poza tym nadają się do budowy kominów i pieców.
Rury ze stali nierdzewnej do zastosowań konstrukcyjnych, transportowych i dekoracyjnych to najczęściej rury spawane ze szwem. Rury szczególnie narażone na działanie korozji muszą być spawane w procesie ciągłego spawania metodą laserową albo TIG. Rodzaj szwu powinien być dobrany stosownie do przeznaczenia rury – instalacyjne do pracy pod ciśnieniem robione są według normy PN-EN 10217-7, dla przemysłu spożywczego i chemicznego polecane są rury wg PN -EN 10357, rury ogólnotechniczne odpowiadają normie PN -EN 10296-2. Rury dekoracyjne są dodatkowo szlifowane albo polerowane, a ich przekrój może być okrągły, kwadratowy bądź prostokątny.