Ekspres przelewowy a ciśnieniowy — który wybrać?

Ekspres przelewowy a ciśnieniowy — który wybrać?

You are currently viewing Ekspres przelewowy a ciśnieniowy — który wybrać?

Ekspres do kawy jest jednym z najważniejszych urządzeń w życiu wielu amatorów tego pobudzającego napoju. Wysokiej jakości sprzęt umożliwia przygotowanie aromatycznego naparu bez większego wysiłku. Sporym dylematem może być jednak wybór odpowiedniego modelu. Czy lepiej zdecydować się na ekspres ciśnieniowy, czy przelewowy? Który z nich ma więcej zalet? Dowiedz się, czym różnią się te dwa rodzaje ekspresów i sprawdź, jaki typ odpowiada Twoim wymaganiom.

Jakie zalety mają ekspresy ciśnieniowe?

Ekspres ciśnieniowy jest idealnym urządzeniem do przygotowania mocno skondensowanej w smaku porcji espresso. Tego rodzaju sprzęt dostępny jest w trzech wersjach — automatycznej, półautomatycznej i ręcznej. Najłatwiej obsługuje się oczywiście te pierwsze, gdyż wystarczy tylko wcisnąć przycisk. Półautomatyczne i ręczne ekspresy wymagają ręcznego odmierzenia, wsypania i ubicia kawy. Wymaga to niemałej wiedzy i odpowiednich umiejętności.

W przypadku ekspresów ciśnieniowych najlepiej sprawdzają się średnio i mocno wypalone ziarna. Warto poświęcić chwilę, aby wybrać wysokiej jakości mieszankę, ponieważ może być to jedyna rzecz, na którą użytkownik ekspresu ma wpływ. Samo przygotowanie jest powtarzalne i szybkie, dlatego smak kawy zależy głównie od walorów produktu.

Jakie zalety mają ekspresy przelewowe?

Ekspres przelewowy można określić mianem zautomatyzowanej wersji sprzętów do alternatywnego parzenia kawy — Chemexa, Aeropressa czy różnych dripperów. Konstrukcja tego urządzenia jest bardzo prosta, dzięki czemu jest to o wiele tańsza opcja od ekspresu ciśnieniowego. Parzenie kawy w popularnym przelewie opiera się w dużej mierze na grawitacji. Zagotowana woda jest wypychana na powierzchnię zmielonych ziaren i przelewana do podgrzewanego dzbanka.

Warto zaznaczyć, że w przypadku ekspresów przelewowych najlepsze są jasno i średnio palone ziarna. Można tutaj postawić zarówno na mieszanki różnych gatunków, jak i na produkty single origin. Trzeba jednak zwrócić uwagę na jakość kawy, ponieważ tylko wysokiej klasy ziarna zapewnią pożądany aromat i niezapomniany smak.

Ekspres do kawy — przelewowy czy ciśnieniowy?

Wybór ekspresu do kawy powinien być podyktowany przede wszystkim indywidualnymi preferencjami. Niezależnie od rodzaju urządzenia można być pewnym, że przyspieszy ono przyrządzanie pobudzającego napoju. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, warto jednak wziąć pod uwagę kilka aspektów.

  • Miejsce — wielkość urządzeń ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w przypadku małych kuchni. Ekspresy przelewowe są zazwyczaj nieco mniejsze od ciśnieniowych.
  • Ulubiona kawa — jeśli wolisz mocno wypalone mieszanki, to lepszą opcją jest ekspres ciśnieniowy. W przeciwnym wypadku warto postawić na tańszy przelew.
  • Zapotrzebowanie — warto przemyśleć, ile kawy spożywa się w Twoim domu. Ekspres przelewowy umożliwia przygotowanie całego dzbanka na raz. W przypadku małych porcji lepiej sprawdzi się urządzenie automatyczne.
  • Cena — kupno ekspresu ciśnieniowego wiąże się z niemałym wydatkiem. Dlatego przelew może okazać się lepszą opcją.

Mając na uwadze podane aspekty, można wybrać urządzenie, które odpowiada postawionym wymaganiom. Różne modele wysokiej jakości znajdziesz w internetowym sklepie Cafe Silesia. Klasowy sprzęt będzie doskonałym uzupełnieniem każdej kuchni.