Jedną z najbardziej skutecznych metod ochrony lakieru samochodowego jest oklejenie auta wytrzymałą folią PPF. Rozwiązanie to jest szczególnie popularne w przypadku samochodów premium, jednak z powodzeniem każdy, komu zależy na nienagannej kondycji lakieru, powinien rozważyć to rozwiązanie. Na czym dokładnie polega i jak w praktyce wygląda zastosowanie tego typu ochrony? Już wszystko wyjaśniamy!
Lakier samochodowy, czyli najsłabsze ogniwo karoserii
Dlaczego folia PPF staje się coraz popularniejszym sposobem na ochronę lakieru samochodowego? Powód jest oczywisty. Lakier samochodowy jest dla auta tym, czym skóra dla człowieka. Niestety w przeciwieństwie do tej ostatniej powłoka lakieru nie ma naturalnych zdolności regeneracji. Dlatego każde zarysowanie i odprysk staje się z czasem ogniskiem korozji. Na tym jednak nie koniec. Niemal każdy użytkownik samochodów nowej generacji zauważył, że powłoki lakiernicze są coraz delikatniejsze. Śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że lakier stanowi obecnie najsłabsze ogniwo, które jest narażone na szybką degradację. A to z kolei wpływa na ogólną estetykę wyglądu auta.
I tutaj pojawia się folia PPF, która zapewnia wieloletnią ochronę karoserii. Dzięki temu auto nie tylko zachowuje świeży wygląd przez długi czas, ale tym samym nie naraża nas na koszty prac mających na celu likwidację zmian spowodowanych korozją. Na czym polega fenomen tego rozwiązania?
Folia PPF w praktyce
Nowoczesne folie PPF to specjalne powłoki nakładane na auto, które za sprawą swoich właściwości stanowią skuteczną ochronę fabrycznego lakieru. Zabezpieczają zarówno przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych, takich jak kwaśne deszcze czy promieniowanie UV, jak również przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak zarysowania czy odpryski. To również skuteczna ochrona zapobiegająca działaniu ptasich odchodów, rozmokniętym liściom itp. Na tym jednak lista zalet się nie kończy. Co sprawia, że folia PPF jest rozwiązaniem godnym uwagi?
Zalety folii PPF:
- zdolność do samoregeneracji (folia zabliźnia się pod wpływem ciepła)
- do 10 lat gwarancji skutecznej ochrony lakieru
- możliwość wyboru pomiędzy folią transparentną a matową (ta pierwsza jest całkowicie niewidoczna dla oczu, natomiast folia matowa może stanowić świetny sposób na dyskretną zmianę wyglądu karoserii)
- nieinwazyjny montaż (oklejenie auta folią PPF nie jest tak inwazyjne, jak ponowne lakierowanie karoserii)
- wielowymiarowe działanie i skuteczność
Co najważniejsze, aplikacja folii PPF jest całkowicie bezpieczna dla lakieru i w każdym momencie można ją w prosty sposób ściągnąć, bez żadnej szkody dla powłoki fabrycznej. Ponadto folią można okleić zarówno całe auto, w tym błotniki i lusterka boczne, jak również jego wybrane elementy np. część maski, zderzak, wnęki klamek itp.
Jak wygląda jej montaż?
Montaż folii PPF pozornie wydaje się łatwy, jednak jeśli chcemy, aby folia była prawidłowo naklejona i całkowicie niewidoczna, warto zwrócić się w tym celu do profesjonalistów. Nałożenie folii wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania karoserii samochodu, co trudno przeprowadzić w warunkach domowych. Ponadto profesjonalne serwisy auto detailingu, takie jak VCentrum w Warszawie, które oferują oklejanie samochodu folią PPF oraz foliami winylowymi (kolorowe folie samochodowe) dysponują odpowiednimi narzędziami i doświadczeniem, co jest gwarancją wysokiej estetyki i trwałości ochrony.