Fotowoltaika w rolnictwie

  • Kategoria Energetyka
  • Opublikowano:

Fotowoltaika w rolnictwie

You are currently viewing Fotowoltaika w rolnictwie

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym może okazać się świetnym rozwiązaniem na obniżenie kosztów związanych z energią elektryczną. Zapotrzebowanie na prąd w rolnictwie jest znacznie wyższe niż w niejednej firmie.

Dzięki większej powierzchni dachu na budynku gospodarczym inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest bardziej opłacalna niż domowa.

Jak wygląda fotowoltaika w rolnictwie? Jakie są dostępne dofinansowania dla rolników? Wszystkich najważniejszych informacji dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy!

Z roku na rok coraz trudniejsze staje się prowadzenie gospodarstwa rolnego. Kryzys klimatyczny, niestabilność rynku oraz rosnące koszty sprawiają problemy z płynnym funkcjonowaniem rolnictwa. Rosnące ceny prądu i paliwa też nie polepszają obecnej sytuacji. Na szczęście istnieje sposób, by ograniczyć wydatki za energię – inwestycja w fotowoltaikę.

Dzięki inwestycji w fotowoltaikę nasze gospodarstwo rolne może zyskać wiele korzyści. Wyprodukowany prąd z paneli możemy przeznaczyć na zasilenie sprzętu rolnego, przez co maleją koszty utrzymania. Możemy w ten sposób realnie zmniejszyć nasze dotychczasowe rachunki za prąd.

Dodatkowo nasze gospodarstwo zyska większą rentowność, dzięki obniżeniu kosztów za energię elektryczną.

Kolejną korzyścią jest niezależność energetyczna – inwestując w fotowoltaikę nie musimy się martwić o podwyżki cen prądu.

Inwestując w instalację fotowoltaiczną będziemy mogli odliczyć wydatki od podatku rolnego (25%) oraz podatku VAT (23%).

Warto mieć na uwadze fakt, że instalacja fotowoltaiczna może obniżyć wydatki za energię elektryczną nawet o 60 – 70%!

Dzięki dofinansowaniu do fotowoltaiki dla rolników możemy zaoszczędzić środki na dodatkowe urządzenie np. pompę ciepła czy magazyn energii. Co więcej inwestując w instalację fotowoltaiczną zwiększamy rentowność i modernizujemy nasze gospodarstwo rolne.

Poniżej przedstawiamy dostępne dofinansowania dla rolników:

Program AgroEnergia

Jest to program skierowany do rolników inwestujących w Odnawialne Źródła Energii. Celem programu AgroEnergia jest ograniczenie negatywnego wpływu produkcji rolnej na środowisko oraz poprawa efektywności i niezależności energetycznej gospodarstwa rolnego.

Dotacja wynosi maksymalnie 20% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, jednak nie więcej niż 15 tys. zł w przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 -30 kW lub 13%, jednak nie więcej niż 25 tys. w przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy 30 – 50 kW.

Kto może skorzystać z programu?

· Osoba fizyczna – dzierżawca lub właściciel gruntów o łącznej powierzchni od 1 do 300 ka, który osobiście prowadzi gospodarstwo rolne min. przez rok przed złożeniem wniosku o dotację.

· Osoba prawna – właściciel lub dzierżawca nieruchomości rolnej o powierzchni do 300 ka, który prowadzi gospodarstwo lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych minimum przez rok przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Na co dofinasowanie?

Z programu AgroEnergia możemy otrzymać dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną, elektrownię wiatrową, pompę ciepła oraz instalację hybrydowe np. fotowoltaika z pompą ciepła.

Wnioski na dofinansowanie w ramach programu AgroEnergia można składać do 30 marca 2025 roku.

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym

Jak już wyżej wspomnieliśmy gospodarstwom rolnym przysługuje ulga inwestycyjna w podatku rolnym w wysokości 25% kosztów kwalifikowanych związanych z zakupem instalacji fotowoltaicznej.

Z ulgi możemy skorzystać w ciągu 15 lat. Trzeba jednak pamiętać o warunku – należy wskazać, że prąd pochodzący z instalacji fotowoltaicznej jest wykorzystywany wyłącznie do oświetlenia budynków gospodarczych oraz do zasilenia maszyn i urządzeń związanych z produkcją rolną.

W tym wypadku, by móc skorzystać z ulgi podatkowej, fotowoltaika musi znajdować się na gruncie, który leży w granicach administracyjnych gminu, w której zarejestrowana jest działalność.

Z ulgi nie wolno skorzystać wówczas, gdy instalacja była finansowana w ramach dotacji z programu Mój Prąd czy AgroEnergia.

Premia termomodernizacyjna

Jest to niestandardowa forma dotacji na instalację fotowoltaiczną, z której mogą również skorzystać gospodarstwa rolne. Dofinansowanie otrzymuje się w formie rekompensaty za poniesione koszty. Rekompensata ta wynosi do 31% poniesionych kosztów w związku z wzięciem kredytu na inwestycję w instalację fotowoltaiczną o mocy 6 kW.

Nabór jest stały i prowadzony przez BGK we współpracy z bankami partnerskimi.

Białe certyfikaty

Gospodarstwa rolne, które inwestują w termomodernizację i ograniczają zużycie paliw kopalnych mogą ubiegać się o otrzymanie białego certyfikatu. Jest to zaświadczenie, mówiące o tym, że dane gospodarstwo doprowadziło do oszczędności ton oleju ekwiwalentnego, w skrócie toe. Biały certyfikat można otrzymać po uzyskaniu co najmniej 10 toe. Warto wiedzieć, że im wyższy wynik uzyskamy, tym otrzymamy wyższą premię.

Istnieje również wiele regionalnych programów dofinansowań takich jak np. Stop Smog, Ochrona Atmosfery lub EKO – KLIMAT.

Na rynku możemy obecnie skorzystać również z kredytu na fotowoltaikę dla rolnika (https://sunsol.pl/fotowoltaika-dla-rolnikow/) oraz z leasingu na fotowoltaikę, co może być bardzo opłacalne dla rolników prowadzących działalność gospodarczą, gdyż istnieje możliwość odpisania części rat czy opłaty wstępnej od podatku.

PODSUMOWANIE

Inwestując w fotowoltaiki stawiamy na ekologiczne źródło energii. Zyskujemy przy tym niezależność energetyczną. Dodatkowo instalacja fotowoltaiczna zwiększa wartość gospodarstwa rolnego. Korzystając z dofinansowań możemy znacznie zmniejszyć koszty związane z inwestycją w fotowoltaikę i szybciej cieszyć się z zmniejszenia kosztów produkcji i zwiększenia efektywności energetycznej.

Zastanawiasz się jak zoptymalizować koszty energii w swoim gospodarstwie? Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z firmy Sunsol (https://sunsol.pl/), którzy przygotują ofertę na miarę twoich potrzeb. Dodatkowo pomogą w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji oraz zapewnią doradztwo w zakresie zawarcia stosownej umowy, byś jak najszybciej mógł cieszyć się niezależnością energetyczną dzięki inwestycji w OZE.