Jak firma doradztwa personalnego wspomaga rozwój umiejętności pracownika?

Jak firma doradztwa personalnego wspomaga rozwój umiejętności pracownika?

You are currently viewing Jak firma doradztwa personalnego wspomaga rozwój umiejętności pracownika?

Pracownicy to jeden z kluczowych zasobów każdej organizacji. Dlatego w interesie firmy jest dbanie o ich rozwój. To zadanie, które wymaga wiedzy, czasu i zaangażowania. Co zrobić, żeby nie przepalać budżetu rozwojowego na nieefektywne kursy i szkolenia? Jak pogodzić oczekiwania pracowników z potrzebami organizacji? Podpowiadamy, gdzie szukać pomocy w kwestii rozwoju zatrudnionych.

Jak dbać o rozwój pracowników i nie przepalać firmowych budżetów szkoleniowych?

Zazwyczaj na początku roku firmy planują swój budżet rozwojowy. To środki, które zostaną przeznaczone na doskonalenie umiejętności pracowników – zarówno kompetencji twardych, jak i miękkich. Wysokość budżetu jest uzależniona od wielu czynników, przede wszystkim branży, w której działa dane przedsiębiorstwo, oraz liczby zatrudnianych pracowników. Im większa firma, tym większe możliwości.

Duże firmy, konstruując ogłoszenie o pracę, kładą nacisk na aspekt rozwojowy, ponieważ wiedzą, że współcześni kandydaci traktują ten element bardzo poważnie. Pracownicy doskonale wiedzą, że od tego, czy będą stale podnosić swoje kwalifikacje, w dużej mierze zależy ich konkurencyjność na rynku pracy. Oczekują jednak, że to pracodawca weźmie na siebie przynajmniej część obowiązków związanych z doskonaleniem ich umiejętności, zapewniając możliwość uczestnictwa w szkoleniach branżowych czy innych wydarzeniach.

Firma musi zadbać o to, żeby zaspokoić potrzeby rozwojowe zatrudnionych, mając na uwadze cele biznesowe organizacji. Aby nie marnotrawić środków, konieczna jest m.in. weryfikacja efektywności prowadzonych działań. Duże znaczenie ma także wybór firmy szkoleniowej. Na rynku istnieje wiele podmiotów, które wspierają wewnętrzne działy HR w działaniach rozwojowych. Przed wyborem warto zweryfikować m.in.:

  • czy dany podmiot ma doświadczenie w realizacji usług z obszaru oceny i rozwoju,
  • czy program realizują osoby, które mają specjalistyczną wiedzę w danej dziedzinie i doświadczenie szkoleniowe,
  • czy firma korzysta z nowoczesnych narzędzi HR, wspierających skuteczność przeprowadzanych procesów.

W jaki sposób firma doradztwa personalnego wspiera rozwój pracowników?

Firma doradztwa personalnego wspomaga rozwój pracowników na wielu poziomach, będąc wsparciem dla kadry zarządzającej (zapoznaj się z ofertą https://hrk.pl/pl/dla-klienta/ocena-i-rozwoj/ocena-360-stopni). Do zadań specjalistów z firmy doradztwa personalnego należą takie zadania jak:

  • przeprowadzanie audytów kompetencyjnych,
  • prowadzenie sesji Assessment & Development Center,
  • usługa oceny 360 stopni,
  • prowadzenie szkoleń dla managementu i specjalistów,
  • realizowanie programu wsparcia zmiany zawodowej,
  • prowadzenie sesji business coachingowych.

Dbanie o rozwój umiejętności pracownika to inwestycja w sukces całej organizacji. Osoby, które widzą perspektywy zawodowe w danej firmie, są bardziej zaangażowane, kreatywne i chętniej realizują innowacyjne pomysły, które mogą wpłynąć na konkurencyjność całej firmy.