Jak wybrać odpowiednią odzież BHP?

  • Kategoria Praca
  • Opublikowano:

Jak wybrać odpowiednią odzież BHP?

You are currently viewing Jak wybrać odpowiednią odzież BHP?

Głównym przeznaczeniem odzieży BHP jest zabezpieczenie pracowników przed zagrożeniami środowiskowymi wynikającymi z wykonywanej pracy. Obowiązek zapewnienia środków ochrony indywidualnej oraz odzieży ochronnej BHP spoczywa na pracodawcy i wynika z przepisów zawartych w kodeksie pracy. Ochrona ciała dotyczy wielu branż, a szczególnego znaczenia nabiera w zawodach, w których wymagana jest czystość, ochrona zdrowia i bezpieczeństwo ludzi.

Znaczenie odpowiedniego doboru odzieży BHP

Odpowiedni dobór odzieży roboczej BHP musi odpowiadać potrzebom związanym z wykonywanym zawodem na konkretnym stanowisku. Przeznaczone do tego celu ubrania powinny zabezpieczać pracowników przed czynnikami szkodliwymi i niebezpiecznymi dla zdrowia oraz zapewniać swobodę ruchów. Innego rodzaju zabezpieczenia wymagane są na budowie lub w zakładach produkcyjnych, gdzie odzież ma chronić głównie przed urazami mechanicznymi, hałasem, niską temperaturą lub upadkiem z wysokości, a innego w laboratoriach, szpitalach czy pracowniach rentgenowskich. W ostatnim przypadku odzież ma osłaniać przed promieniowaniem lub wpływem substancji chemicznych na skórę i oczy. Istotną rolę w wyborze odzieży odgrywa także estetyka wykonania, podkreślająca wizerunek firmy.

Praktyczne wskazówki i rekomendacje dotyczące wyboru odzieży BHP

Zaopatrując się w środki ochrony osobistej spełniającej wymagania BHP istotna jest ocena jakości oferowanej odzieży, jak również jej przydatności na poszczególnych stanowiskach pracy. Do wyboru są różne rodzaje i modele odzieży ochronnej, obuwia i akcesoriów zapewniających ochronę pracownika przed szkodliwymi czynnikami środowiska. 

W zależności od potrzeb, poszczególne modele odzieży BHP są wykonane z tkanin powlekanych tworzywem sztucznym, a obuwie posiada często wzmocnione noski i podeszwy. Z akcesoriów ochronnych potrzebne mogą być okulary do ochrony oczu przed odpryskami ciał stałych i promieniowaniem UV, osłony całotwarzowe, ochronniki słuchu i szelki bezpieczeństwa. Ważne jest także odpowiednie oznakowanie odzieży, ułatwiające jej wybór pod kątem przeznaczenia. 

Wymienione rodzaje odzieży i akcesoriów BHP z podziałem na kategorie posiada w swojej ofercie poznański dystrybutor artykułów ochrony osobistej BHP Bejma, która można znaleźć pod adresem https://www.bhp-bejma.pl/. Wysoka jakość oferowanych artykułów w połączeniu ze stonowaną i modną stylistyką, sprawiają, że odzież BHP jest nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna. Firma oferuje także doradztwo w wyborze odzieży BHP w zależności od potrzeb klienta.