Keyboard vs. fortepian – porównanie dwóch klasycznych instrumentów klawiszowych

  • Kategoria Muzyka
  • Opublikowano:

Keyboard vs. fortepian – porównanie dwóch klasycznych instrumentów klawiszowych

You are currently viewing Keyboard vs. fortepian – porównanie dwóch klasycznych instrumentów klawiszowych
Headphone on musical synthesizer keyboard or electronic piano

Instrumenty klawiszowe nie od dziś cieszą się dużą popularnością. Nie da się jednak ukryć, że chcąc rozpocząć naukę gry na takim instrumencie, trzeba sobie w pierwszej odpowiedzieć na jedno kluczowe pytanie: fortepian czy keyboard? Warto zatem wiedzieć, czym te instrumenty się od siebie różnią, jakie mają zalety i wady. Dzięki temu wybór będzie dużo łatwiejszy.

Czym charakteryzuje się fortepian?

Fortepian to największy instrument klawiszowy, które daje równie ogromne możliwości. Dzisiejsze fortepiany standardowo mają rozpiętość 88 klawiszy. Daje to 7 i 1/4 oktawy. Warto podkreślić, że większą rozpiętość mają jedynie organy. Wybór fortepianu wiąże się konkretnymi zaletami. Przede wszystkim, jak już wspomniano, instrument ten daje największe możliwości. Wszystko dzięki pełnej klawiaturze, pedałom i dużej czułości na dynamikę gry. Dzięki temu grający może doskonale oddać swoje emocje. Poza tym fortepian cechuje się niezwykle pięknym i naturalnym brzmieniem. Nie jest jednak tak, że instrument ten pozbawiony jest wad. Wskazać można tu choćby na jego bardzo duże gabaryty. Fortepian naprawdę trudno byłoby zmieścić w typowym polskim mieszkaniu. Jest to oczywiście także instrument niezwykle drogi. To koszt przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dodać jeszcze trzeba, że o fortepian trzeba stale dbać. Instrument wymaga regularnego strojenia, zapewnienia odpowiedniego poziomu wilgotności i temperatury. Takie są uroki urządzeń analogowych.

Czym charakteryzuje się keyboard?

Keyboard to nowoczesny, elektryczny instrument klawiszowy. Aby na nim grać, konieczny jest dostęp do prądu. Keyboard jest o wiele mniejszy, lżejszy i tańszy w porównaniu z fortepianem. To, co go wyróżnia to przede wszystkim fakt, że jest niezwykle wygodny w użytkowaniu. Dzięki temu, że nie zajmuje sporo miejsca i nie waży zbyt dużo, możliwe jest jego wygodne przenoszenie. Co więcej, keyboard daje możliwość uzyskania dodatkowych efektów dźwiękowych za sprawą wbudowanych opcji i funkcji. Mowa tu o możliwości uzyskania różnych brzmień, automatycznym podkładzie np. perkusyjnym czy możliwości nagrywania (sekwenser). Keyboard można także podłączyć do komputera (dzięki złączu MIDI) i w ten sposób uzyskać jeszcze więcej możliwości. Warto też dodać, że dziś na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli keyboardów. Można się o tym przekonać, zapoznając się choćby z ofertą dostępną na stronie https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/sprzet-muzyczny/keyboardy. Dzięki temu każda osoba może dobrać sobie taki instrument, który najlepiej odpowiadać będzie na indywidualne potrzeby i oczekiwania.

Fortepian czy keyboard?

Osoba zaczynająca swoją przygodę z nauką gry na instrumencie klawiszowym postawić raczej powinna na keyboard. Wynika to z kilku powodów. Przede wszystkim jest to instrument dużo tańszy w porównaniu z fortepianem. Po drugie, jest dużo tańszy. Nie bez znaczenia są również jego niewielkie gabaryty, które pozwalają bez problemu grać w mieszkaniu (także dzięki słuchawkom). Keyboard daje także dużo większe możliwości samodzielnej nauki. Warto choćby dodać, że do urządzenia wgrać można lekcje gry na tym instrumencie, pozwalające właśnie na samodzielną naukę. W przypadku fortepianu w zdecydowanej większości przypadków konieczne jest zapisanie się na lekcje, np. w szkole muzycznej, które są dodatkowym obciążeniem finansowym. Oczywiście ostateczna decyzja co do wyboru konkretnego instrumentu to zawsze spawa indywidualna.