Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, kim tak naprawdę jest tanatopraktor? Być może wielu z was nawet nie wie o istnieniu tego niezwykle ważnego zawodu. Dlaczego jest ona tak ważny? Ponieważ dzięki niemu nasi bliscy w czasie naszego ostatniego pożegnania z nimi, wyglądają na tyle naturalnie, o ile jest to możliwe. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, dlaczego ten owiany tajemnicą zawód jest tak ważny w czasie pogrzebu.
Kim jest tanatopraktor?
Tanatopraktor jest to osoba odpowiedzialna za przygotowanie zwłok do pochówku- od ich przysłowiowego wyciągnięcia z chłodni, aż do złożenia ich do trumny. Dlaczego jest to taki ważne? Ponieważ zwłoki ludzkie potrafią być w różnym stanie, po pierwsze przed publicznym ich wystawieniem trzeba ciało odpowiednio przygotować. Po drugie, nawet jeśli ciało jest w dobrym stanie, to trzeba je między innymi umyć oraz ubrać. To w dużym uproszczeniu- natomiast w praktyce oznacza to, że tanatopraktor jest odpowiedzialny między innymi za rekonstrukcje twarzy osoby zmarłej- jest to szczególnie często spotykane w przypadku gdy mamy do czynienia ze zmarłymi, którzy w wyniku wypadków, w których ponieśli śmierć, mają mocno zdeformowaną twarz- czasami nawet jest on odpowiedzialny za nadanie właściwego kształtu zdeformowanym kończynom.

Praca dobrze płatna, ale chętnych brak
Nawet niedoświadczony tanatopraktor może liczyć na zarobki rzędu kilku tysięcy złotych, natomiast doświadczony tanatopraktor może zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych wzwyż. Czy oznacza to, że zawód ten cieszy się dużą popularnością? Wręcz przeciwnie- w skali kraju tak naprawdę niewielu tanatopraktorów. Dlaczego?
Po pierwsze tanatopraktor musi cechować się wysoką odpornością psychiczną- w końcu ma do czynienia z ludzkimi zwłokami, które są w różnym stanie, często zmasakrowane- osoba słaba psychicznie bardzo szybko może popaść w traumę, która ją po prostu przygniecie. Po drugie, aby zostać tanatopraktorem należy przejść odpowiedni kurs oraz zdać egzamin. Kurs ten kosztuje kilka tysięcy złotych a więc nie mało- jeżeli przyszły tanatopraktor zdecyduje się samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą, to musi brać również pod uwagę to, że musi on kupić odpowiednie środki chemiczne oraz narzędzia niezbędne do wykonywania tego zawodu- a te również potrafią kosztować nie mało.

Pamiętajmy też, że praca ta niesie również ze sobą pewne ryzyko- po pierwsze przy pracy ze zmarłymi narażamy się na różnego rodzaju zakażenia, które mogą być niezwykle groźne dla naszego zdrowia oraz życia, po drugie jest to bardzo często również praca fizyczna, gdyż czasami musimy na przykład obrócić zwłoki, które potrafią ważyć nawet ponad 100 kilogramów. Biorąc pod uwagę te wszystkie okoliczności, tylko nieliczne osoby decydują się na podjęcie się pracy w tym zawodzie- stąd między innymi biorą się ich duże zarobki, gdyż po prostu nikt nie chce wykonywać tej jakże ciężkiej, niebezpiecznej, ale również bardzo ważnej pracy.
Ile czasu ma na przystąpienie do pracy tanatopraktor?
Co prawda przyjmuje się, że może on podjąć się pracy do 48 godzin od stwierdzenia zgonu, natomiast należy pamiętać, że w dużej mierze jest to termin bardzo umowny. Bardzo wiele w tej kwestii zależy od po pierwsze stanu zwłok, po drugie miejsca, gdzie one były przechowywane, po trzecie od dodatkowych czynników takich jak przebyte przez zmarłego choroby. W praktyce oznacza to, że im szybciej tanatoraktor podejmie swoją pracę, tym większe prawdopodobieństwo, że cały zabieg przyniesie pożądane rezultaty. Wielu z was zapewne zastanawia się, dlaczego maksymalny czas na podjęcie przez tanatopraktora działań, to 48 godzin, nawet jeżeli zwłoki były trzymane w chłodni. Otóż przyjmuje się, że po upływie tego czasu następują zbyt daleko idące zmiany w ciele osoby zmarłej, aby można było je skutecznie powstrzymać. Z tego też względu wielu tanatopraktorów jest dostępnych 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu- co niewątpliwie również nie wpływa pozytywnie na popularność tego zawodu. Bardzo często jest to także utrudnione z innych przyczyn, a mianowicie gdyż zwłoki mają być poddane sekcji, na przykład w celu ustalenia przyczyny zgonu. Z drugiej zaś strony, często zadaniem tanatopraktora jest niejako zamaskowanie śladów powstałych w wyniku przeprowadzenia sekcji zwłok, takich jak, chociażby zbytnie wklęsłości w ciele powstałe w wyniku chirurgicznego wyciągnięcia niektórych narządów wewnętrznych. Dzięki zastosowaniu specjalnych środków chemicznych tanatopraktor może sprawić, że zwłoki lepiej zachowają swój wygląd do momentu pogrzebu.
Podsumowanie
Tanatopraktor to niewątpliwie bardzo ciężki, a zarazem potrzebny zawód, do którego wykonywania nadają się tak naprawdę tylko i wyłącznie nieliczne osoby, które przejdą odpowiednie przeszkolenie, oraz zdadzą egzamin. Natomiast ci nieliczni, którzy zdecydują się wykonywać ten niezwykle ciężki psychiczni i fizycznie zawód, z punktu widzenia zwykłego, szarego człowieka mogą liczyć na naprawdę spore zarobki, często sięgając sporo powyżej kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.