Mikser planetarny – czym rożni się od tradycyjnego miksera i jak wybrać najlepszy

 • Kategoria RTV/AGD
 • Opublikowano:

Mikser planetarny – czym rożni się od tradycyjnego miksera i jak wybrać najlepszy

You are currently viewing Mikser planetarny – czym rożni się od tradycyjnego miksera i jak wybrać najlepszy

Miksery planetarne stanowią ciekawą opcję na rynku urządzeń kuchennych, oferując rozwiązania znacznie przekraczające możliwości tradycyjnych mikserów ręcznych. Czym mikser planetarny rożni się od tradycyjnego, ręcznego miksera i jak wybrać najlepszy? Jeśli chcesz poznać cenne informacje w tych tematach, koniecznie przeczytaj przygotowany przez nas tekst.

Mikser planetarny a mikser tradycyjny – co warto wiedzieć na ten temat?

Jeśli chodzi o urządzenia tradycyjne i planetarne, wydaje się, że główną różnicą między nimi jest sposób działania podczas codziennej pracy. Generalnie, w mikserze planetarnym wszystkie składniki są mieszane bardzo precyzyjnie i równomiernie. Taki stan rzeczy wynika stąd, że mikser planetarny obraca się nie tylko wokół własnej osi, ale także wokół tzw. dzieży. W przypadku tradycyjnego miksera ręcznego proces ten nie jest niestety zbyt dokładny.

Kolejną ważną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o różnice między mikserem tradycyjnym oraz planetarnym, jest konstrukcja tych dwóch urządzeń. W mikserach planetarnych miska jest najczęściej stała, a jej główny element stanowi integralna część korpusu. Natomiast jeśli chodzi o tradycyjne odpowiedniki, to pozwalają one na oddzielenie głównych elementów od korpusu, co może być zaletą lub wadą w zależności od potrzeb użytkownika.

Robot planetarny – nowoczesne urządzenie w Twojej kuchni

Miksery planetarne to zaawansowane urządzenia, które umiejętnie łączą w sobie cechy wielu innych urządzeń kuchennych. Choć są one cięższe i zajmują więcej miejsca niż lekki, tradycyjny mikser, ich wszechstronność i multifunkcyjność jest wprost nieoceniona. Wszechstronność tego sprzętu polega na tym, że może on z powodzeniem zastąpić inne sprzęty z kategorii „artykuły gospodarstwa domowego”, w tym na przykład:

 • blender,
 • maszynkę do mielenia mięsa,
 • sokowirówkę,
 • oraz wiele innych.

Mikser planetarny. O czym należy pamiętać podczas zakupu tego urządzenia?

Wybierając mikser planetarny, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę:

 • moc urządzenia (jest to absolutnie jeden z najważniejszych parametrów, który wpływa na efektywność codziennej pracy w kuchni),
 • pojemność misy, która powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb (trzeba uwzględnić przy tym m.in. liczbę domowników). Jest to szczególnie ważne, jeśli przygotowujesz posiłek dla dużej grupy osób.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest jakość wykonania i materiały, z których wykonany jest mikser planetarny. Solidna konstrukcja zapewnia nie tylko długą żywotność urządzenia, ale także stabilność podczas pracy. Warto również zwrócić uwagę na dostępność różnych wykończeń, które pozwalają dostosować urządzenie do naszych aktualnych potrzeb. W praktyce najpopularniejsze z nich to:

 • trzepaczki,
 • miksery spiralne,
 • haki do wyrabiania ciasta.

Jeśli dane urządzenie pozwala zamontować każde z wyżej wymienionych narzędzi, pozwoli Ci to stawić czoła różnorodnym wyzwaniom związanym z gotowaniem.