Czy warto iść na studia architektura wnętrz?

Czy warto iść na studia architektura wnętrz?

You are currently viewing Czy warto iść na studia architektura wnętrz?

Projektowanie wnętrz to dziedzina, która łączy w sobie sztukę, technikę i kreatywność. Jeśli interesuje Cię projektowanie przestrzeni, w których ludzie żyją, pracują i spędzają czas wolny, to studia architektura wnętrz mogą być dla Ciebie idealnym wyborem. Zobacz, dla kogo przeznaczony jest ten kierunek, jak wygląda program kształcenia i jakie perspektywy pracy czekają na absolwentów!

Dla kogo studia licencjackie architektura wnętrz?

Specjaliści od projektowania funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni są coraz bardziej poszukiwani na rynku pracy. Mogą znaleźć zatrudnienie zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym, dlatego studia architektura wnętrz otwierają przed Tobą wiele możliwości rozwoju kariery. Kierunek ten nie jest jednak dla wszystkich, gdyż wymaga kreatywności i umiejętności logicznego myślenia.

Studia licencjackie architektura wnętrz będą więc idealnym wyborem dla osób, które:

 • mają zmysł estetyczny i artystyczny;
 • interesują się trendami i nowoczesnymi rozwiązaniami w projektowaniu wnętrz;
 • potrafią łączyć funkcjonalność z pięknem;
 • chcą rozwijać swoją kreatywność i wyobraźnię przestrzenną;
 • lubią pracować z ludźmi i realizować ich potrzeby i oczekiwania.

Studia architektoniczne pozwolą Ci zdobyć praktyczne umiejętności, niezbędne w pracy projektanta. W zależności od tego, w jakiej dziedzinie zamierzasz rozwijać karierę, możesz wybrać specjalność, która najbardziej odpowiada Twoim planom zawodowym.

Czego nauczą Cię studia architektura wnętrz?

Studia architektura wnętrz to nie tylko nauka o kolorach, formach i materiałach. To także nauka o historii sztuki, ergonomii, budownictwie, technologii, oświetleniu, akustyce i wielu innych aspektach związanych z projektowaniem przestrzeni. Na studiach nauczysz się m.in.:

 • rysować i modelować wnętrza w programach komputerowych;
 • tworzyć koncepcje i wizualizacje projektów;
 • dobierać odpowiednie materiały i wyposażenie do wnętrz;
 • uwzględniać normy prawne, bezpieczeństwo i ekologię w projektowaniu;
 • współpracować z inżynierami, wykonawcami i klientami;
 • prezentować i obronić swoje projekty.

To nie jedyne możliwości rozwoju, jakie czekają Cię na kierunku architektura. Studia stwarzają także szansę uczestniczenia w warsztatach, praktykach i konkursach branżowych, dzięki którym zdobędziesz doświadczenie i nawiążesz kontakty zawodowe.

Architektura wnętrz – studia i perspektywy pracy

Po ukończeniu studiów licencjackich architektura wnętrz możesz kontynuować naukę na studiach magisterskich lub podyplomowych, aby pogłębić swoją wiedzę i specjalizację. Możesz również rozpocząć pracę jako projektant wnętrz w biurach projektowych, firmach deweloperskich, sklepach meblowych lub jako freelancer. Absolwenci po studiach architektura wnętrz, zajmują się także scenografią, home stagingiem oraz doradztwem z zakresu projektowania przestrzeni.