Czy warto oszczędzać na odkurzaczu?

Czy warto oszczędzać na odkurzaczu?

You are currently viewing Czy warto oszczędzać na odkurzaczu?
Japanese woman vacuuming her bedroom

Odkurzanie pozwala na szybkie i skuteczne pozbycie się kurzu i innych zanieczyszczeń. To wiemy wszyscy. Czasem wydaje nam się, że tani odkurzacz będzie równie dobry, co droższy model. Cena odkurzacza zależy bowiem także od tego, na jakich jego funkcjach nam najbardziej zależy.

Standardowy odkurzacz na każdą kieszeń

Coraz częściej standardowe odkurzacze ze średniej czy nawet niższej półki cenowej, posiadają zaawansowane funkcje, dzięki czemu nie musimy już płacić kroci za dobry sprzęt. Tak w praktyce również wygląda postęp w branży. Podczas zakupów warto jednak przemyśleć, na jakich parametrach zależy nam najbardziej. Poszukując odpowiedni model urządzenia, powinniśmy skupiać się na tych właśnie czynnikach. 

czy-warto-oszczedzac-na-odkurzaczu-(1).jpg

Parametry, na których nie warto oszczędzać

W dzisiejszych czasach coraz częściej cenimy sobie ciszę. Pracujemy z domu, mamy zdalne nauczanie (i to nie tylko na studiach), czy też mamy malutkie dzieci, które budzą się na każdy głośniejszy dźwięk. Dlatego też warto szukać odkurzacza, który będzie odpowiednio cichy. Możemy znaleźć różne modele opisane angielskim słowem „silence/silent”, oznaczającym ciszę. Jeśli zależy nam na tym, by odkurzacz nie robił hałasu, nie warto na nim oszczędzać i lepiej wybrać model, który generuje mniej decybeli, nawet gdyby miał kosztować więcej. Zyskamy dzięki komfortowi sprzątania i braku zmęczenia hałasem.

Jeśli w domu czy mieszkaniu posiadamy różne powierzchnie, które chcemy odkurzać, warto sprawdzić, ile rodzajów szczotek i końcówek posiada dany model odkurzacza. W tym przypadku im ich więcej, tym lepiej. Dzięki wymiennym końcówkom możemy komfortowo i efektywnie posprzątać każdą powierzchnię. Niektóre modele mają mniejsze i większe szczotki, specjalne szczotki do dywanów, końcówki do szczelin czy nawet do sprzątania auta. Na dodatkowych akcesoriach, które znacznie ułatwią nam sprzątanie, naprawdę nie ma sensu oszczędzać. 

Warto sprawdzić także, jak długi kabel posiada konkretny model odkurzacza. Im dłuższy, tym mniej pracy czeka nas podczas sprzątania domu czy mieszkania. Nie będziemy musieli co chwilę podłączać go w innym miejscu – cały dom odkurzymy za jednym zamachem. Im większym metrażem dysponujemy, tym dłuższy powinien być kabel. Nie warto oszczędzać na odkurzaczu i kupować modelu z krótszym przewodem, ponieważ wywoła to w późniejszym okresie mnóstwo niepotrzebnych frustracji podczas sprzątania. Warto pamiętać, że nawet standardowe odkurzacze, np. te, które możemy znaleźć tutaj: https://www.mediaexpert.pl/agd-male/sprzatanie/odkurzacze-standardowe, mają długie przewody i nie są zbyt drogie.

czy-warto-oszczedzac-na-odkurzaczu-(2).jpg

Czy tani odkurzacz może być dobry?

Tani odkurzacz może być dobry. Wszystko jednak zależy od tego, czego oczekujemy od urządzenia. Gdy zależy nam na ciszy i spokoju – jak już pisaliśmy wcześniej – warto zapłacić za wyjątkowo cichy odkurzacz trochę więcej. W przypadku, kiedy hałas nam nie przeszkadza, możemy śmiało kupić tanie urządzenie, nie zwracając uwagi na parametry techniczne dotyczące liczby emitowanych decybeli. W kawalerce nie potrzebujemy długiego przewodu, a mając jedynie panele w mieszkaniu – nie potrzebujemy szczotek różnego rodzaju. W takich sytuacjach można oszczędzić na odkurzaczu. Jeśli jednak cenimy sobie komfort i skuteczność sprzątania, warto znaleźć taki model, który zaspokoi wszystkie nasze oczekiwania. Kolejne lata komfortowego sprzątania zwrócą nam nieco wyższą cenę z nawiązką.