Dlaczego warto kupić rowerek biegowy dziecku?

Dlaczego warto kupić rowerek biegowy dziecku?

You are currently viewing Dlaczego warto kupić rowerek biegowy dziecku?

Nie da się ukryć, że dla zdecydowanej większości dzieci jazda na rowerze to prawdziwa frajda. Nie może zatem dziwić, że każdy maluch pragnąłby mieć swój własny rower jak najszybciej. Rodzice jednak doskonale wiedzą, że wybór pierwszego roweru dla dziecka wcale nie jest taki prosty. Wynika to przede wszystkim z bardzo szerokiej oferty rowerków dziecięcych, jaka jest dziś dostępna na rynku. Szczególną uwagę warto jednak zwrócić na rowerek biegowy, ponieważ jest to model, który znakomicie sprawdza się jako pierwszy rower dla dziecka. Czym zatem taki rowerek jest, kiedy go dziecku kupić i jak właściwie dobrać?

rowerek dla dwulatka

Czym jest rowerek biegowy?

Rower biegowy pod kątem swojego wyglądu niemal niczym nie różni się od klasycznego, dwukołowego roweru. To, co jednak różni rowerek biegowy od modelu klasycznego to fakt, że ten pierwszy nie jest wyposażony w pedały. Jazda na rowerze biegowym polega zatem na tym, że dziecko odpycha się stopami od ziemi i w ten sposób porusza się naprzód. Dzięki temu taki rower świetnie sprawdza się choćby podczas rodzinnych spacerów. Rodzice nie muszą się obawiać, że dziecko rozwinie na takim rowerze zbyt dużą prędkość, co mogłoby być dla niego niebezpieczne. Maluch przez cały czas poruszać będzie się tuż obok rodziców i w razie potrzeby nie będzie miał żadnego problemu z zatrzymaniem się. Bezpieczeństwo jest zatem jedną z podstawowych zalet rowerów biegowych.

W jakim wieku dziecko może wsiąść na rowerek biegowy?

Jak wspomniano już wcześniej, rowerek biegowy idealnie sprawdzi się jako pierwszy rower dla dziecka. Dlaczego? Jest tak przede wszystkim dlatego, ponieważ dzięki jeździe na rowerze biegowym w późniejszym czasie dziecku jest o wiele łatwiej zapanować nad klasycznym rowerem dwukołowym z pedałami i nauczyć się na nim jeździć. Jazda na rowerku biegiem to znakomita nauka i trening utrzymania równowagi. Wielu rodziców zadaje sobie jednak pytanie, kiedy dziecku kupić rowerek biegowy. Taki rower śmiano można już  zakupić dziecku w wieku 2-3 lat. Oczywiście pamiętać przy tym trzeba, że dzieci rozwijają się w różnym tempie i należy mieć to na uwadze. Jednak wiek 2-3 lat to okres, w którym maluch nie powinien mieć żadnego problemu z rowerkiem biegowym.

Jaki rowerek biegowy wybrać?

Decydując się na zakup rowerka biegowego, uwagę zwrócić należy na kilka istotnych elementów. Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby rower był właściwie dopasowany do wieku dziecka, jego wzrostu oraz oczywiście możliwości. Wówczas można mieć pewność, że jazda na takim rowerze będzie dla malucha zarówno wygodna, jak i bezpieczna. Sprawdzając, czy rower jest prawidłowo dopasowany, uwagę zwrócić należy na to, czy po tym, jak dziecko usiądzie na rowerku, to czy całymi stopami sięga podłoża. Jeśli nie, to znak, że rower jest za duży. W tym miejscu warto wspomnieć, że bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup rowerka z regulowanym siodełkiem. Dzięki w końcu bardzo szybko rosną. Regulowane siodełko rozwiązuje ten problem. Wspomnieć trzeba jeszcze o samym siodełku. Powinno być ono nieco szorstkie i wklęsłe. Dzięki temu małych nie będzie się z niego ześlizgiwał. Poza tym pamiętać trzeba również o tym, aby rower nie był dla dziecka zbyt ciężki.

Jazda na rowerku biegowym to znakomity wstęp do późniejszej jazdy na klasycznym, dwukołowym rowerze z pedałami. Dla dziecka korzystanie z tzw. biegówki, to skuteczna nauka orientacji w terenie, oceniania odległości oraz utrzymywania równowagi.

Rowerki biegowe możesz naleźć na stronie: https://qkids.pl/produkty/rowerki-dla-dzieci/rowerki-biegowe/