Warto, by dziecko posiadało pasję, a nie tylko zajęcia związane z edukacją. Zainteresowania powinny sprawiać dziecku przyjemność i rozwijać jego umiejętności. Równie ważne jest, by hobby było dla niego pewnego rodzaju wyzwaniem. Pasja przyczynia się do doskonalenia intelektu i osobowości dziecka, a także uczy cierpliwości i determinacji. Nie musisz być specjalistą od rozwoju osobistego, by w przyjazny sposób wspierać podopiecznego w realizacji zainteresowań. Sprawdź, jak możesz pomóc dziecku w rozwoju jego pasji i talentów.
Daj wolność w wyborze pasji
Ważnym aspektem rozwoju pasji jest uczucie zadowolenia i spełnienia. Jedną z pułapek, w którą często wpadają rodzice, jest narzucanie obszarów zainteresowań. Nie staraj się wpływać na dobór pasji dziecka. Musi samo wybrać swoją drogę, dzięki czemu będzie mogło spełniać się w tym, co robi, jednocześnie czerpiąc z tego przyjemność. Z drugiej strony każdy rodzic powinien kontrolować hobby dziecka. Zainteresowania nie mogą zdominować jego życia i finansów domowych, jeśli realizacja pasji wymaga dużych nakładów pieniężnych. Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, czy dziecko nie zaniedbuje szkoły. Czynności, które sprawiają mu przyjemność, powinny odbywać się po lekcjach.
Zdarza się, że dorośli próbują w „profesjonalny” sposób rozwijać zainteresowania swojego dziecka. Wystarczy, że powie im o tym, co mu się podoba, by rodzice snuli długofalowe plany. Przykładowo, oglądając turniej tenisa w telewizji może wyrazić swoje zainteresowanie tym sportem, co nie znaczy, że chce zostać profesjonalnym tenisistą. Nie należy popychać dziecka na siłę w danym kierunku. Zadaniem rodzica jest wspieranie go i sugerowanie metod rozwoju pasji.
Nie skupiaj się na wynikach
W procesie rozwijania talentów rodzice nie powinni stawiać dziecku zbyt wygórowanych oczekiwań. Wówczas podopieczny może zrazić się do wykonywania różnych działań w obawie przed rozczarowaniem rodziców. Brak oceniania zdecydowanie sprzyja rozwojowi dziecka. Podobnie konstruktywna krytyka czy chwalenie adekwatne do sukcesów mogą nadać kierunek, w którym dziecko się rozwija. Należy pamiętać, że pasje mają być przede wszystkim zabawą i odpoczynkiem od nauki formalnej. Rodzice nie powinni mierzyć talentu liczbą zdobytych nagród w konkursach czy turniejach.
Podopieczny musi mieć przestrzeń do popełniania błędów. Każdemu ciężko jest pogodzić się z poniesioną porażką. W takiej sytuacji nie należy bagatelizować uczuć dziecka. Dobrym rozwiązaniem jest wysłuchanie go i zwrócenie uwagi, że każdemu może coś nie wyjść. Kluczowe jest też zaszczepienie w dziecku postawy nieporównywania się z innymi. W przeciwnym razie może stracić poczucie własnej wartości – wówczas hobby nie będzie przyjemnością, a powodem frustracji.
W motywowaniu do rozwijania zainteresowań duże znaczenie ma pochwała ze strony rodziców, która działa wzmacniająco i zachęca do dalszej pracy. Dziecko wtedy czuje, że jego działania zostały docenione. Komunikaty, które otrzymuje, przyczyniają się do kształtowania obrazu siebie. Warto stosować pochwałę opisową, która wnosi więcej niż określenie „super”. Jeżeli rodzic bardziej rozbuduje swoją wypowiedź, dziecko otrzyma konkretny komunikat, co mu się udało. Należy również podkreślać, że wynik końcowy nie jest najważniejszy (np. nagroda w konkursie), ale również wysiłek, który dziecko włożyło w daną czynność.
Nie zawsze stawiaj szkołę na pierwszym miejscu
Dziecko posiada dużo możliwości rozwoju w wielu obszarach. Indywidualne różnice można dostrzec w oryginalności pomysłów, poprawności myślenia, łatwości wykonywania różnych zadań czy melodyjności. Już od najmłodszych lat można wychwycić, jakie dziecko ma umiejętności i predyspozycje. W trakcie różnych zabaw jeden maluch potrafi dłużej skupić na czymś uwagę, drugi szuka możliwości ekspresji w wielu czynnościach jednocześnie. Przyjrzyj się, w jakich obszarach twoje dziecko szybko zdobywa nowe umiejętności – to również jest przejaw talentu. Jednak warto zwrócić uwagę nie tylko na zdolności sprawnego liczenia czy ładnego pisania podczas zajęć lekcyjnych. Duże znaczenie mają również czynności niezwiązane ze szkołą. Oczywiście oceny są bardzo ważne, ale nie najważniejsze. Pasja dziecka ma duży wpływ na jego pewność siebie, rozwój kompetencji społecznych i równowagę psychiczną. Jako rodzic wspierający jego pasję przyczyniasz się do doskonalenia osobowości i intelektu pociechy. Z tego względu czasami warto, by zamiast kolejnej godziny spędzonej nad książkami, dziecko przeznaczyło ten czas na uprawianie hobby.
Zainteresuj się jego pasją i uczestnicz w niej
Dziecko przez długi czas może poszukiwać swojej pasji, często zmieniając zainteresowania. Najpierw przez kilka miesięcy interesuje się malowaniem, a następnie tworzy biżuterię z koralików. Z jednej strony są to dość odległe dziedziny, jednak okazuje się, że mają wspólny mianownik, czyli potrzebę wyrażania siebie poprzez czynności manualne. Największym błędem popełnianym przez rodziców jest namawianie dziecka do realizacji jednej pasji, co może mieć skutek odwrotny do zamierzonego. Wówczas podopieczny nie będzie czuł wsparcia, ale przymus. Postaraj się zaufać dziecku i uczestniczyć w naturalnym procesie poszukiwania i realizacji jego pasji, np. chodząc na mecze. Dobrym rozwiązaniem jest opowiedzenie dziecku o własnych hobby – być może zainteresują go nowe obszary. Wspólne pasje są doskonałą okazją do zacieśniania więzi z dzieckiem i wartościowej rozmowy. Jak jeszcze rodzic może przyczynić się do rozwoju swojej pociechy? Program Nestlé Baby&me to kopalnia wiedzy w tematach dotyczących wychowania, opieki nad dzieckiem i zdrowego żywienia. Na stronie Programu znajdują się fachowe porady od specjalistów, darmowe jadłospisy oraz konkursy z nagrodami. Zarejestruj się w Programie Baby&me i sprawdź, jakie jeszcze korzyści czekają na ciebie!