Jak zalogować się do Facebook-a?
Chociaż obecnie większość ludzkości korzysta z dobrodziejstw techniki osoby mniej techniczne mogą sobie nadal zadawać szereg pytań, także w kwestiach najprostszych mogłoby się wydawać czynności takich jak logowanie, czy samo tworzenie konta w różnych popularnych serwisach społecznościowych. Większość odpowiedzi znajduje się w zakładkach pomocy poszczególnych serwisów, z których treścią warto się przed rozpoczęciem korzystania, czy w razie wątpliwości, zapoznać. Postaramy się jednak w tym miejscu odpowiedzieć chociaż na jedno z pytań nurtujących potencjalnych użytkowników Facebook-a.
Czym jest Facebook?
Jest to jeden z najpopularniejszych, najbardziej rozpowszechniony na całym świecie, serwis społecznościowy. Szacuje się, że około 3,5 miliarda ludzi na świecie to użytkownicy Facebooka. Daje możliwość utworzenia profilu, czyli prywatnego konta, Fun Page-a, czyli strony np. osoby, albo marki, a także budowania społeczności zaangażowanej również poprzez grupy tworzone w przestrzeni Facebook-a.
Facebook zglobalizował możliwość kontaktowania się, obecnie wiele kontaktów, tak prywatnych, jak i zawodowych odbywa się w Jego wirtualnej przestrzeni.
Dzięki temu, że oprócz postów, relacji i innych możliwości, które mamy w pakiecie kontaktowania się społecznościowego, Facebook daje możliwość także pisania wiadomości prywatnych i w końcu rozmów, także z obrazem, komunikowanie stało się łatwiejsze i szybsze. Narzędzia udostępnione przez ten serwis dają szerokie możliwości i usprawniają komunikację z innymi użytkownikami, także np. firmom z potencjalnymi klientami.

Na czym polega logowanie?
Tworząc konto w jakimkolwiek medium społecznościowym, na Facebook-u też, jesteśmy proszeni o skonfigurowanie pewnych informacji, m. in. O formie logowania. Działa to podobnie jak przy skrzynce mailowej. Tyle, że przy logowaniu, tym pierwszym, związanym z tworzeniem konta/profilu na Facebook-u potrzebujemy już posiadać skrzynkę mailową. W procesie tworzenia konta podaje się bowiem adres mailowy. Jest On potrzebny, bo ten mail będzie nam w przyszłości służył jako jedna z danych niezbędna w procesie logowania. Jeśli podajemy numer telefonu to także może być On wykorzystywany, albo jako dana logowania, zamiast maila, przy logowaniu podstawowym, tzw. Prostym, bądź jako dana uwierzytelniająca w procesie logowania z podwójnym uwierzytelnieniem. Obsługa jest bardzo intuicyjna i jedyne co musimy na tym etapie zrobić logując się to postępować zgodnie z kolejnymi komunikatami, by wprowadzać odpowiednie, potrzebne dane.
Co w przypadku zagubienia hasła?
Jeśli zapomnimy, albo zagubimy hasło możemy skorzystać podobnie jak w przypadku skrzynki mailowej z opcji przypomnienia hasła. Facebook wyświetli nam polecenia, wg. Których musimy postępować.
W jaki sposób przechowywać hasła, żeby były bezpieczne?
Na pewno nie pozapisywane na kartkach, czy nie w taki sposób, że ktokolwiek poza nami będzie mógł mieć do Nich dostęp. Hasło powinno być twarde, tzn. trudne do złamania, więc nie powinno brzmieć np. 12345678, czy abcdefgh, albo abcd1234, Facebook i inne serwisy mają też już obecnie zabezpieczenia, które nie pozwolą na ustawienie tak słabego hasła i pokazując informację o Jego sile poproszą o wprowadzenie zmian, by hasło było mocniejsze. Można korzystać z kreatora haseł, ale wtedy możemy mieć większą trudność w zapamiętaniu sztucznie utworzonego hasła, niż w zapamiętaniu tego, co sami wymyślamy, więc powinniśmy ustawić sobie hasło tak ustalone, by je jednak być w stanie zapamiętać. Dlaczego to takie ważne? Gdyż na przechowanie hasła nie ma bezpieczniejszego miejsca niż wnętrze naszej głowy. Jeśli zapiszemy Je w swojej „wewnętrznej pamięci”, wbudowanej w nasz organizm, to by wejść w Jego posiadanie ktoś musiałby od nas Je uzyskać. Jeśli zapiszemy dane logowania i hasło na kartce, nie tylko ryzykujemy zagubienie takiej kartki, ale to, że każdy może nawet przypadkiem wejść w posiadanie tych danych i jeden nic z taką wiedzą nie zrobi, a drugi może Ją wykorzystać w sposób jakiego byśmy nie chcieli. Dlatego nigdy nikomu nie podajemy jakichkolwiek haseł. Najlepszym rozwiązaniem jest więc tworzenie haseł trudnych do odgadnięcia dla innych, ale dla nas prostych do zapamiętania.