Glinka kosmetyczna cieszy się coraz większą popularnością w codziennej domowej pielęgnacji. Jest to naturalny surowiec, który znajduje szerokie zastosowanie w kosmetologii. Najczęściej służy do przygotowywania maseczek do każdego rodzaju cery oraz kąpieli. W dzisiejszym artykule przedstawimy najważniejsze zastosowania glinki i jej rodzaje.
Czym jest glinka kosmetyczna?
Glinka kosmetyczna to surowiec naturalny wydobywany z wnętrza ziemi na różnych szerokościach geograficznych. Najczęściej pełni funkcję oczyszczającą, ponieważ posiadając ładunek ujemny, przyciąga toksyny z ładunkiem dodatnim. Dodatkowo jest bogatym źródłem ważnych dla zdrowia mikro i makroelementów, wśród których możemy wymienić m.in.: fosfor, cynk, selen, wit. E oraz miedź. Glinki kosmetyczne wydobywane są ze złóż położonych na głębokości od 20 do 70 m. Najszlachetniejsze glinki pochodzą z najgłębiej położonych złóż. Jest to uniwersalny surowiec, który sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju cery. Aby jednak cieszyć się pełnią skuteczności, należy pamiętać o wybraniu odpowiedniego rodzaju kosmetyku.
Jaki rodzaj glinki wybrać?
Podczas zakupów zwróć uwagę na ilość substancji aktywnych zawartych w produkcie. Od nich bowiem będzie zależeć skuteczność wybranego kosmetyku. Jeśli jesteś posiadaczką cery suchej lub wrażliwej, sięgnij po białą glinkę. Zapewnia delikatne oczyszczanie, dlatego może być stosowana do codziennej pielęgnacji. Jest ceniona za szereg pozytywnych właściwości. Nie tylko łagodzi podrażnienia, ale także redukuje przebarwienia cery.
Do pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej najczęściej stosowana jest zielona glinka. Dzięki swoim właściwościom gojącym, antybakteryjnym i przeciwzapalnym może być wykorzystywana także przez osoby cierpiące na egzemę i łuszczycę. Zapewnia głębokie oczyszczanie cery. Podobne działanie wykazuje czerwona glinka. Jest jednak łagodniejsza, co sprawia, że jest wybierana do oczyszczania także delikatnej i wrażliwej cery. Dodatkowo zapobiega rozszerzaniu się naczynek krwionośnych. Za uniwersalne rozwiązanie uchodzi glinka różowa powstająca z wymieszania białego i czerwonego surowca.
Glinka niebieska, zwana także błękitną, odznacza się właściwościami ujędrniającymi i regenerującymi. Przeciwdziała zaskórnikom oraz przebarwieniom, dodatkowo tonizując i odświeżając cerę, dzięki czemu nabiera ona młodzieńczego wyglądu. Sprawdza się także na blizny potrądzikowe. Oprócz walorów kosmetycznych działa także przeciwbólowo i przeciwreumatycznie. Może być stosowana jako maseczka lub dodawana do kąpieli pielęgnacyjnych. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj też: „Glinka – dobierz odpowiednią do Twojego rodzaju skóry!”
Dlaczego warto sięgnąć po glinkę kosmetyczną?
Przede wszystkim glinki kosmetyczne wykazują silne działanie lecznicze. Z tego powodu świetnie sprawdzają się w pielęgnacji cery problematycznej. Są przy tym hipoalergiczne, dzięki czemu nie powodują reakcji uczuleniowej. Należy jedynie pamiętać o wybraniu odpowiedniego rodzaju preparatu. Dzięki kompleksowemu działaniu glinek na cerę szybko zauważysz poprawę jej kondycji. Dostępne są w formie wygodnych proszków, z których możesz przygotować domowe maseczki – rozrobić z wodą lub hydrolatem i nałożyć na twarz. Często możesz znaleźć je także w gotowych produktach kosmetycznych takich jak szampony, mleczka do ciała oraz toniki do twarzy.