Historia Dnia Matki – skąd wzięło się to święto?

Historia Dnia Matki – skąd wzięło się to święto?

You are currently viewing Historia Dnia Matki – skąd wzięło się to święto?

Święto wszystkich mamusi dziś kojarzy się raczej z wręczaniem prezentów. Jest to też wspaniała okazja, by podziękować rodzicielkom za trud włożony w wychowanie i okazać szacunek za to, co dla nas dotąd zrobiły. Historia Dnia Matki nie wzięła się jednak znikąd, a jego źródła powinniśmy doszukiwać się jeszcze w czasach starożytnych. Dlaczego obchodzimy Dzień Matki i jak tradycja ta zmieniała się na przełomie wieków? Zobacz!

Dzień Matki na świecie – jak długą ma tradycję?

Dzień Mamy w Polsce obchodzimy 26 maja. Data ta już na stałe zagościła w naszej tradycji, w dużym stopniu czerpiąc z kultury starożytnej. Czy wiesz, że pierwsze wzmianki o tak wyjątkowym święcie pojawiły się wśród Greków i Rzymian? To właśnie oni zapoczątkowali znany nam obecnie kult matek-bogiń, które symbolizowały urodzaj i płodność. Mówi się też, że wspomniane święto zawdzięczamy Egipcjanom, którzy w szczególności czcili Izydę. Matka Horusa utożsamiana była bowiem z doskonałą żoną i rodzicielką.

Niemniej jednak wraz z biegiem lat zaczęto odchodzić od tego zwyczaju. Powrócił dopiero w siedemnastowiecznej Anglii, gdy wprowadzono tzw. Niedzielę u Matki. Wśród społeczeństwa była ona obchodzona podczas Wielkiego Postu, a ściślej mówiąc – w czwartą niedzielę. Dla ówczesnych Anglików był to dzień wolny od pracy. Mogli zatem w pełni poświęcić się celebracji. Co ciekawe, już wtedy wręczano prezenty na Dzień Matki. Dzieci, które w tym czasie pracowały u bogatych rodzin, powracały do swoich domów i spędzały dzień z najbliższymi. Zwyczaj przetrwał aż do XIX wieku. Powrócił dopiero po II Wojnie Światowej, w nieco zmienionej formie.

W tym momencie należałoby również wspomnieć o Stanach Zjednoczonych, które dołożyły małą cegiełkę w procesie budowania tradycji. Otóż w głównej mierze przyczyniła się do tego niejaka Ann Maria Reeves Jarvis z Południowej Wirginii. Była amerykańską nauczycielką. W roku 1858, tuż po śmierci swej rodzicielki, wszczęła swego rodzaju kampanię społeczną. Głównym założeniem było ustanowienie Dni Matczynej Pracy. Nieco później, bo w 1872 roku, promowany był Dzień Matek Dla Pokoju. Na czele stała wówczas Julia Ward Howe. Działania te doprowadziły do tego, iż w 1905 ustanowiono Dzień Matki, wiele lat później przyjęty przez prezydenta Woodrow Wilsona.

Skąd pochodzi Dzień Matki w Polsce?

Historia święta wszystkich mam w Polsce sięga natomiast czasów przedwojennych, gdy to za jego organizacją stał Polski Czerwony Krzyż. Niemniej nie rozwinęło to tradycji znanej nam obecnie. Dzień Matki może, a wręcz powinien kojarzyć się z Krakowem. To tam po raz pierwszy obchodziliśmy święto, co więcej – odtąd ustanowiono datę 26 maja jako święto narodowe. Nie jest ono dniem wolnym od pracy, to jednak staramy się wtedy spędzić czas z naszymi ukochanymi mamusiami i pokazać im, że są dla nas ważne.

Co wręczyć na Dzień Matki? Pomysły na podarunek dla mamy powinny pochodzić prosto od serca. Najczęściej są to personalizowane upominki tudzież kwiaty i ręcznie zrobione laurki. Chodzi o to, aby docenić rodzicielkę i przynajmniej na moment pozwolić jej zapomnieć o codziennych sprawach. Jako że dla naszych mam zawsze będziemy dziećmi, tym bardziej fajnie jest zrobić małą niespodziankę.

Dzień Mamy obchodzić można w różnoraki sposób, czego najlepszym przykładem są popularne tradycje europejskie, choć oczywiście nie tylko! Pamiętajmy jednak, że każdą mamę ucieszy przede wszystkim pamięć o niej.