Jak przebiega walka z uzależnieniem?

  • Kategoria Zdrowie
  • Opublikowano:

Jak przebiega walka z uzależnieniem?

You are currently viewing Jak przebiega walka z uzależnieniem?

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że w obecnym świecie nie brakuje problemów związanych z uzależnieniami. Wiele osób bowiem nie może samodzielnie poradzić sobie z własnym problemem, a co za tym idzie, uciekamy się coraz częściej w stronę alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych, które mają doprowadzić przede wszystkim do tego, że będziemy mogli poczuć znaczną ulgę i chwilę zapomnienia. Nawet nie jesteśmy świadomi do końca w którym momencie to wspominana już substancja psychoaktywna zaczyna przejmować nad nami pełną kontrolę, a my krok po kroku staczamy się na przysłowiowe dno. Uzależnienia i nałogi atakują nas w wyjątkowo podstępny sposób. Jednocześnie w obecnym czasie świadomość odnośnie tego, jak ważna jest walka z uzależnieniem i pomoc niesiona osobom, które wpadły w taką pułapkę. Wobec tego, jak przebiega walka z uzależnieniem?

Walka z uzależnieniem rozpoczyna się w głowie pacjenta

Często wskazuje się na to, że to detoks alkoholowy czy lekowy jest początkiem walki o odzyskanie kontroli nad własnym życiem. Jednak trzeba sobie jasno powiedzieć, że to nie detoks daje początek wszelakim działaniom, myśli i motywacje, jakie znajdują się w głowie pacjenta. Okazuje się, że to tam wszystko ma swój początek i to tam tkwią zalążki racjonalnych decyzji. Nawet najbardziej profesjonalny i ceniony ośrodek leczenia uzależnienie nie będzie w stanie wpłynąć na zachowanie pacjenta ani także motywacje jakie nim kierują, jeśli to on sam tego nie zrobi. Wobec tego to sam uzależniony w pewnym momencie zaczyna dostrzegać, że jego życie osobiste i szereg relacji rodzinnych i społecznych, a także kariera zawodowa zaczynają się kruszyć i upadać. Jest to dla niego ogromny wstrząs, który jednocześnie jest także swoistym bodźcem do wprowadzenia pierwszych, daleko idących zmian. W tym momencie uzależniony dostrzega, że traci lub już stracił kontrolę nad swoim życiem i jeśli w porę nie zareaguje, wówczas jego sytuacja z dnia na dzień będzie się jeszcze bardziej pogarszać. Wówczas rodzi się myśl o tym, by znaleźć i skorzystać z profesjonalnej pomocy, a to z kolei składnia uzależnionego do tego, by rozpoczął on walkę z – prawodopodnie – jednym z najtrudniejszych przeciwników w swoim życiu.

Detoks i ośrodek leczenia uzależnień – niezbędna pomoc w walce z nałogiem

Wspomniany już detoks narkotykowy czy inny, jest dopiero jednym z późniejszych etapów walki z uzależnieniem. Okazuje się, że jest to jedynie niezbędna pomoc, jaka udzielana jest w profesjonalnych ośrodkach leczenia uzależnień. Pacjenci mogą tam faktycznie poddać się dogłębnemu oczyszczeniu i odtruciu organizmu, jednak to co jest najważniejsze, to sama kwestia tego, że w ośrodku znajdą oni profesjonalne wsparcie. Pracuje tam bowiem cały szereg specjalistów – terapeutów i psychologów, którzy zadbają o to, by pokazać osobie uzależnionej całkiem inną drogę do walki z pokusami, przeciwnościami losu i niepowodzeniami. Jest to kolejny krok do tego, by wrócić do normalnego życia i normalnie móc funkcjonować w naszym społeczeństwie.