Jak zachowuje się osoba pod wpływem narkotyków?

  • Kategoria Zdrowie
  • Opublikowano:

Jak zachowuje się osoba pod wpływem narkotyków?

You are currently viewing Jak zachowuje się osoba pod wpływem narkotyków?

Zapewne każdy miał styczność z osobą, która zachowywała się dziwnie, mimo iż nie była pijana. Często właśnie po zażyciu substancji psychoaktywnych osoby zachowują się w sposób odbiegający od ogólnej normy. Dlatego też warto przybliżyć sobie najczęstsze zachowania osób pod wpływem narkotyków.

Czym są narkotyki i jakie mają działanie na ludzki organizm?

Narkotyki są substancjami syntetycznymi o bardzo silnym psychoaktywnym i odurzającym działaniu. Oddziałują one na ośrodkowy układ nerwowy i ich zażywanie jest niebezpieczne. Narkotyki mogą mieć różne postacie: od białego proszku, po kapsułki i tabletki. Dlatego też nigdy nie wiadomo, jaki jest skład narkotyków i jaka będzie reakcja organizmu na ich zażycie. Narkotyki można także podzielić na te mniej uzależniające, tak zwane narkotyki miękkie (haszysz i marihuana) oraz na narkotyki twarde, czyli te o silnym działaniu uzależniającym. W tej grupie można znaleźć amfetaminę, heroinę, kokainę.

Narkotyki oprócz wspomnianego wyżej podziału można jeszcze uporządkować według działania na ludzki organizm. Zgodnie z tym aspektem można wyróżnić stymulanty i depresanty. Te pierwsze hamują apetyt, pobudzają, rozszerzają źrenice i przeciwdziałają zmęczeniu. Depresanty natomiast oddziałują na mózg i spowalniają jego działanie. Następuje szereg procesów o działaniu euforyzującym oraz uspokajającym. Osoby zażywające depresanty mają zwężone źrenice, w odróżnieniu od osób zażywających stymulanty.

Jak zachowuje się osoba pod wpływem narkotyków?

Niestety często zdarza się tak, iż na pierwszy rzut oka ciężko jest określić, czy dana osoba jest pod wpływem narkotyków. Dzieje się tak, gdyż wpływ substancji odurzających może być przez pewien czas ukryty. Warto przyjrzeć się podejrzanej osobie z wielką uwagą, by rozpoznać stan po zażyciu narkotyków.

Osoby będące pod wpływem narkotyku miękkiego, na przykład marihuany, można poznać po kilku podstawowych symptomach. Osoby te posiadają bowiem rozszerzone źrenice i przekrwione spojówki oczu. Często można także zaobserwować zachowania odbiegające od przyjętych społecznie norm jak napady śmiechu i wesołość bez żadnego powodu. Marihuana powoduje także u osób ją zażywających napady głodu, roztargnienie i pobudzenie ruchowe.

Narkotyki twarde (amfetamina, kokaina) wywołują trochę inne objawy i zachowania. Warto wspomnieć o wzmożonej pobudliwości i bezsenności. Osoby, które są pod wpływem twardych narkotyków zachowują się bardzo brawurowo i wręcz irracjonalnie. Często osoby te nie potrafią się skoncentrować i pojawia się u nich słowotok. Podobnie, jak w przypadku narkotyków miękkich, tak samo po narkotykach twardych źrenice rozszerzają się.

Osoby, które zażywają kokainę można poznać po charakterystycznym pociąganiu nosem. Dopalacze natomiast, które niestety nadal popularne są wśród młodzieży, wywołują reakcje podobne do tych po zażyciu amfetaminy, marihuany oraz dodatkowo środków halucynogennych. Osoby, które zażyły środki halucynogenne cechują się rozszerzonymi źrenicami oraz nieobecnym spojrzeniem. Są to bardzo niebezpieczne substancje, które mogą wywoływać omamy, pobudzać agresję i powodować stany depresyjne.

Oczywiście każdy organizm może w inny sposób zareagować na substancje psychoaktywne, a wymienione powyżej reakcje są zbiorem tych najczęściej występujących. Należy pamiętać, iż osoby zażywające narkotyki mogą uskarżać się na przewlekły kaszel i katar. Ponadto często mają problemy z próchnicą, owrzodzeniami w jamie ustnej i słabym gojeniem się ran.

Leczenie narkomanii – kiedy warto skorzystać z ośrodka leczenia uzależnień?

Leczenie narkomanii nie jest prostym zadaniem. Niestety już pierwsze zażycie narkotyku rozpoczyna proces uzależniania się. Na szybkie uzależnienie się narażone są szczególnie osoby o słabej psychice, które narkotykami chcą „pomóc sobie” w przetrwaniu trudnych emocji oraz problemów w domu, szkole i pracy. Bardzo ważne jest nielekceważenie nawet najmniejszych sygnałów mogących świadczyć o uzależnieniu. Osoba, która zażywa narkotyki może próbować całkowicie zmienić swoje otoczenie poprzez brak kontaktu ze znajomymi i unikanie rodziny. Ponadto zaniedbywanie obowiązków szkolnych lub pracy, małe kłamstwa oraz nieadekwatne do sytuacji zachowania powinny dać rodzinie do myślenia.

Warto porozmawiać z osobą uzależnioną i swoją empatyczną i spokojną postawą spróbować zniechęcić uzależnionego do dalszego zatracania się w nałogu. Należy poinformować taką osobę o konsekwencjach zdrowotnych i psychicznych. Z osobą uzależnioną można wybrać się do ośrodka leczenia uzależnień, gdzie specjaliści po przeprowadzeniu wywiadu określą, jaka forma leczenia będzie najlepszym rozwiązaniem: stacjonarna czy indywidualna.

Terapia stacjonarna jest bardzo skuteczna dzięki swojej kompleksowości. Zazwyczaj osoba uzależniona musi się poddać takiej terapii na okres kilku tygodni. Z kolei terapia indywidualna polegająca na spotkaniach z terapeutami w określone dni może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które zaczynają swoją drogę z narkotykami i ich stopień uzależnienia nie jest tak wielki.

Narkotyki potrafią bardzo wyniszczyć organizm nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Warto wiedzieć, jakie są najpopularniejsze symptomy po zażyciu tych substancji, by móc szybko reagować i w porę pomóc swoim najbliższym.

Aby dowiedzieć się więcej na temat leczenia narkomanii warto odwiedzić stronę https://www.alkoholizm.org.pl/uslugi/leczenie-narkomanii/