Sadzenie drzew owocowych musi być poprzedzone przygotowaniem gleby. Jest to warunek niezbędny dla uzyskania oczekiwanych plonów najwyższej jakości. W miarę możliwości warto zadbać o stan gruntu już kilkanaście miesięcy przed sadzeniem. W ten sposób gleba jako środowisko do rozwoju systemu korzeniowego zyskuje niezbędny czas na zgromadzenie składników odżywczych i mikroelementów. Jest to o tyle istotne, że przecież chodzi o drzewa i krzewy wieloletnie.
Usunięcie ewentualnych zaniechań błędów w trakcie rozwoju roślin może okazać się niewykonalne. Jak przygotować grunt pod drzewka owocowe? Sprawdź, jakie narzędzia okażą się pomocne?
Z artykułu dowiesz się między innymi:
-
Jak przygotować grunt pod drzewka owocowe?
-
Kiedy sadzi się drzewa owocowe?
-
Czy trzeba kupować sprzęt ogrodniczy na własność?
Przygotowanie ogrodu pod drzewka owocowe
Wszystkie czynności poprzedzające sadzenie drzewek owocowych wymagają systematyczności oraz zachowania odpowiedniej kolejności. Przedsięwzięcie wymaga przemyślenia, począwszy od wyboru gatunku, poprzez termin sadzenia, na warunkach pielęgnacji kończąc.
Prace nad stworzeniem ogrodu owocowego czy nawet sadu dobrze jest podzielić na etapy:
-
Wybór odpowiedniego gatunku drzewa;
-
Wybór odpowiedniego miejsca;
-
Przygotowanie gleby;
-
Sadzenie;
-
Podlewanie i nawożenie;
-
Ochrona przed szkodnikami i chorobami;
-
Przycinanie i kształtowanie.
Wybór odpowiedniego gatunku drzewa
Wybierając odmianę drzewa, oprócz osobistych preferencji, warto uwzględnić też warunki klimatyczne i gruntowe panujące na danym terenie. Wcześniej należy upewnić się, że drzewka będą miały swobodny dostęp do zapylaczy, gwarantujących obfite owocowanie.
Wybór odpowiedniego miejsca
Zdecydowana większość gatunków drzew i krzewów owocowych preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione (co najmniej 6-8 godzin słońca dziennie). Należy też zadbać o to, by teren pod uprawę dobrze drenowany, pozbawiony miejsc, w których zalega woda, a gleba jest zbyt wilgotna, co może prowadzić do licznych chorób młodych drzewek.
Przygotowanie gleby
Przygotowania gleby pod sad należy rozpocząć od usunięcia chwastów (perz, powój, mniszek czy skrzyp), zaschniętych pozostałości po starych krzewach, gałęzi i innych zanieczyszczeń. Przed sadzeniem dobrze jest przeprowadzić analizę gleby, pod kątem jej pH oraz poziomu składników odżywczych. Na tej podstawie można wprowadzić odpowiednie modyfikacje składu gleby.
Konieczne jest też Rozluźnienie gruntu na głębokość co najmniej 30-45 cm, usuwając kamienie, korzenie i inne zanieczyszczenia. Pracę można sobie znacząco ułatwić wykorzystując wertykulator z wypożyczalni Boels.
W glebach o zbyt niskim pH stosuje się wapno, a w przypadku zbyt wysokiego pH – torf lub siarczan amonu.
Sadzenie
Sadzenie drzew owocowych przeprowadza się wczesną wiosną lub późną jesienią. W obu przypadkach chodzi o to, by sadzonki miały czas na ukorzenienie się przed nadejściem niekorzystnych warunków pogodowych.
Młode rośliny umieszcza się w dołkach w ten sposób, by poziom gleby na korzeniach był taki sam jak na ich pierwotnym miejscu wzrostu. Dołki powinny mieć wymiary dwukrotnie większe, aniżeli bryła korzeni.
Podlewanie i nawożenie
Nowo posadzone drzewa owocowe wymagają regularnego nawadniania, szczególnie w okresach suszy. Nawożenie drzewa powinno uwzględniać potrzeby danej odmiany. Najlepiej jest używać naturalnych nawozów organicznych lub specjalnych nawozów dla drzew owocowych.
Ochrona przed szkodnikami i chorobami
Niezbędny jest monitoring drzew, aby wychwycić na wczesnym etapie wszelkie objawy występowania szkodników lub chorób. Dobre efekty przynoszą metody prewencyjne, takie jak przycinanie, usuwanie chorych części rośliny i stosowanie naturalnych metod kontroli szkodników, aby zmniejszyć ryzyko infekcji.
Przycinanie i kształtowanie
Przycinanie drzew owocowych, wpływa korzystnie na ich formę oraz pobudza zdrowy wzrost i owocowanie. Należy regularnie usuwać martwe, uszkodzone lub chore gałęzie, aby zachować zdrowie rośliny.
Mechanizacja prac ogrodniczych
Współczesne metody ogrodnicze kładą nacisk na wykorzystanie urządzeń mechanicznych, podnoszących wydajność, a także ułatwiających pracę. Ogromnym udogodnieniem jest możliwość wynajmu sprzętu, co rozszerza dostępność wyposażenia, z pożytkiem dla mniejszych sadów czy ogrodów.
Na szczególną uwagę zasługuje oferta Boels, firmy dostarczającej sprzęt ogrodniczy i nie tylko. Za niewielką opłatą można zyskać szeroki asortyment urządzeń, bez konieczności ponoszenia znaczących kosztów. Warto przypomnieć, że większość prac ogrodniczych ma charakter sezonowy. Sprawdź ofertę Boels już dziś i ciesz się swoim pięknym, zdrowym i obficie plonującym ogrodem.