Rodzaje umywalek łazienkowych – jak wybrać tę właściwą?

Rodzaje umywalek łazienkowych – jak wybrać tę właściwą?

You are currently viewing Rodzaje umywalek łazienkowych – jak wybrać tę właściwą?

Umywalka jest podstawowym wyposażeniem każdej łazienki. Nawet w pomieszczeniu o niewielkiej powierzchni należy wygospodarować miejsce na umycie rąk oraz zębów. Współczesna oferta umywalek jest bardzo obszerna, co pozwala dopasować produkt do wielkości wnętrza oraz jego stylu. Jakie są rodzaje umywalek i jak dokonać optymalnego wyboru do własnej łazienki?

Umywalka meblowa

To bez wątpienia najczęstszy wybór spośród wszystkich. Umywalka meblowa, zwana także naszafkową, to funkcjonalne połączenie mebla z armaturą sanitarną. Umywalka zintegrowana jest z szafką (zazwyczaj pod względem rozmiaru i koloru), ta z kolei pełni funkcję podtrzymującą. Mebel dodatkowo maskuje syfon i całą instalację, a do tego jest znakomitym miejscem do przechowywania kosmetyków czy łazienkowych akcesoriów.

umywalka nablatowa

Umywalka nablatowa

Jednymi z chętnie wybieranych rodzajów są umywalki łazienkowe nablatowe. To efektowne i funkcjonalne rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz, które pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Umywalka nablatowa jest prosta w montażu i występuje w wielu kształtach i kolorach. Prostokątna, owalna czy kwadratowa – każda z nich powoli uzyskać efekt eleganckiej aranżacji.

Umywalka ścienna

Ten rodzaj umywalek jest przymocowany bezpośrednio do ściany, dlatego nazywa się je również wiszącymi. Ich montaż wymaga odpowiednich śrub, dodatkowo wykorzystuje się postument pełniący funkcję podtrzymującą, lub półpostument, czyli element przytwierdzany do ściany, który wspiera wiszącą umywalkę.

Umywalka narożna

To jedno z użytecznych rozwiązań, stosowanych w łazienkach o ograniczonej przestrzeni, a także w toaletach. Umywalki narożne najczęściej przyjmują formę wiszącą, choć w zestawieniu z dopasowaną szafką mogą stworzyć równie efektowny, meblowy duet.

Umywalka wolnostojąca

To praktyczny, lecz dość rzadko spotykany wybór, dedykowany głównie do dużych łazienek i pokojów kąpielowych. Umywalka wolnostojąca może stać na niezależnym blacie lub na specjalnym postumencie. Tego typu armatura należy do drogich i uznawana jest za designerski produkt do wnętrz o wysokiej klasy aranżacji.

Wybór pod względem materiału

Urządzając przestrzeń kąpielową, warto zaopatrzyć się w produkty i armaturę, które będą trwałe i odporne na uszkodzenia. Umywalki łazienkowe wykonane są z różnych materiałów, jednak do najczęściej kupowanych należą umywalki ceramiczne. Dostępne są w różnych formach i rozmiarach, a do tego są łatwe do utrzymania w czystości. Wyróżnia się także umywalki granitowe i marmurowe, które charakteryzują się wieloletnią trwałością oraz ponadczasowym, eleganckim wyglądem.

Do mniej popularnych, ale równie designerskich należą umywalki stalowe oraz szklane. Doskonale prezentują się we wnętrzach w stylu loft oraz industrialnych. Umywalki ze stali nierdzewnej są bardzo higieniczne, z kolei szklane – często projektowane na indywidualne zamówienie – świetnie odnajdują się w awangardowych wnętrzach. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również umywalki plastikowe. Są trwałe, lekkie i praktyczne i pojawiają się w pomieszczeniach o odważnym wystroju.