Co warto wiedzieć przy wyborze kołdry antyalergicznej dla alergików?

Co warto wiedzieć przy wyborze kołdry antyalergicznej dla alergików?

You are currently viewing Co warto wiedzieć przy wyborze kołdry antyalergicznej dla alergików?
Navy blue blanket on white bed in stylish bedroom

Wybór kołdry może mieć duże znaczenie dla komfortu snu alergika. Wybierając ją, warto pamiętać o kilku kwestiach.

Alergicy a komfort snu

Wybór kołdry ma niebagatelne znaczenie dla alergika. Jeśli chodzi o wypełnienie, powinno ono zapewniać komfortowy sen – w lecie być przewiewne i lekkie, w zimie dawać odpowiedni komfort termiczny. Z drugiej strony wybór kołdry dla alergika powinien wiązać się ze znalezieniem takiego wypełnienia, które nie sprawi, że zaostrzą się objawy alergii. Ważne jest także poszycie –  u wielu osób pocenie się nasila objawy alergii, skóra staje się bardziej reaktywna, pojawiają się na niej wypryski czy swędzące plamy (tego typu problem mają na przykład osoby ze skórą atopową często związaną z alergiami). Dlatego też tak istotne jest znalezienie materiału zapewniającego przewiewność.

Jakie rodzaje wypełnienia w kołdrze antyalergicznej wybrać?

Jednym z najlepszych rodzajów wypełnień antyalergicznych będzie wypełnienie bawełniane. Nie jest to rozwiązanie często stosowane na rynku, ale udaje się znaleźć i taki produkt. Bawełna nie uczula, jest bardzo przyjazna dla skóry także najmłodszych użytkowników i świetnie odprowadza wilgoć, dzięki czemu spanie pod taką kołdrą pozwala nie pocić się w nocy. Pod w tym względem bawełna zdecydowanie wygrywa z poliestrem, który nie przepuszcza powietrza w ten sposób. Z drugiej jednak strony warto tu zwrócić uwagę na to, że poliester jest kolejną alternatywą dla tych osób, które mają problem z wypełnieniami takimi jak na przykład pierze. Co więcej zaletą poliestru jest możliwość pranie go w bardzo wysokich temperaturach bez ryzyka zniszczenia kołdry. Pozwala to w swoisty sposób wydezynfekować wypełnienie i pozbawić ewentualnych bakterii czy roztoczy, które również mogą być przyczyną alergii. Poliester szybko schnie, jest więc wygodny w użytkowaniu i pielęgnacji. Ostatnio popularne zrobiły się również kołdry z wypełnieniem silikonowym. Mimo że ten rodzaj wypełnienia nie jest naturalny, daje duży komfort spania i dobrze sprawdza się alergikom. Pościel z wypełnieniem silikonowym jest bardzo przewiewna, dzięki czemu nie zatrzymuje wilgoci, nadaje się również do prania w dosyć wysokich temperaturach, a jest znacznie łatwiej dostępna na rynku niż pościel z wypełnieniem bawełnianym. Najczęściej problematyczne wypełnienia dla osób które zmagają się z alergią to naturalne – takie wypełnienie może spowodować nie tylko podrażnienia skóry, ale również dróg oddechowych.  Im większa będzie kołdra, tym bardziej zaostrzać się może uczulenie ponieważ tym więcej wypełnienia się w niej znajdzie.

Jakie poszycie kołdry alergii alergicznej wybrać?

Wypełnienie kołdry antyalergicznej to jedna kwestia, bardzo istotne jest jednak również poszycie. Co prawda na samą kołdrę zakładamy jeszcze poszewkę, więc to nie poszycie ma bezpośredni kontakt z naszą skórą, ale jednak wpływa ono na przewiewność i zatrzymywanie wilgoci. Ponownie warto tu wspomnieć o bawełnie, która będzie idealnym wyborem. Dobrym rozwiązaniem będzie także antygrzybiczy i bakteriobójczy bambus, który jest też dosyć odporny i wytrzymały, nie będzie więc szybko się zużywał. Warto też wiedzieć że niektórzy producenci dodają do swoich wyrobów specjalne substancje które mają na przykład ograniczyć namnażanie się roztoczy i wtedy zazwyczaj taka kołdra reklamowana jest jako produkt antyalergiczny. 

W sklepie Łóżkoholicy dostępny jest szeroki asortyment produktów do sypialni. Znaleźć tam można kołdry, poszewki, ale także narzuty na łóżko, które ożywią pomieszczenie.