Salon w stylu Hampton – o czym warto pamiętać ?

Salon w stylu Hampton – o czym warto pamiętać ?

You are currently viewing Salon w stylu Hampton – o czym warto pamiętać ?

Eleganckie wnętrza, jasna kolorystyka, funkcjonalne, a przy tym gustowne aranżacje, w których można poczuć powiew lekkiej, nadmorskiej bryzy i klimat ciepłego, słonecznego lata – tak w wielkim skrócie można opisać styl Hampton. To idealna propozycja dla tych, którzy szukają pomysłu na urządzenie własnego salonu. O czym należy pamiętać, tworząc aranżację w stylu Hampton? Podpowiadamy!

Połączenie elegancji z odrobiną luksusu – to musi być Hampton

Styl Hampton wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a dokładnie małej nadmorskiej miejscowości położonej w pobliżu New Hampton, w której dominują kurorty wypoczynkowe. Inspiracją do jego stworzenia stały się dominujące w tego typu miejscach duże otwarte przestrzenie, jasne, przyjemne dla oka kolory oraz niezwykle ważne dla dobrego samopoczucia połączenie funkcjonalności z wysublimowaną elegancją i odrobiną obecnego we wnętrzu luksusu. To właśnie główne założenia stylu Hampton, który ze względu na swój niewątpliwy urok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, stając się jednym ze stylów najchętniej wykorzystywanych przez projektantów wnętrz. Dość mocno zaznaczone są w nim elementy stylu marynistycznego, które w połączeniu z luksusem, będącym drugim najważniejszym założeniem stylu Hampton, pozwalają stworzyć niezwykle efektowne aranżacje, urzekające swoim wyglądem. Taka stylistyka doskonale odnajduje się w domowych wnętrzach i jest doskonałym pomysłem na urządzenie stylowego salonu we własnym domu. Oto najważniejsze założenia stylu Hampton.

Po pierwsze: przestrzeń

Styl Hampton to przede wszystkim duże przestrzenie. Aranżacje wykonane w stylu Hampton najlepiej prezentują się na dużych powierzchniach. Nie oznacza to jednak, że są zarezerwowane wyłącznie dla dużych pomieszczeń. Wystarczy zastosować we wnętrzu jasną kolorystykę, by je optycznie powiększyć. Zabieg ten warto połączyć z ograniczaniem przedmiotów znajdujących się we wnętrzu, czyli tzw. niezagracaniem przestrzeni. Aranżując wnętrze, warto postawić na kilka pojedynczych, nieco mocniejszych akcentów, dobrych jakościowo niż mnóstwo zbędnych bibelotów, które wprowadzają do wnętrza chaos, sprawiając, że wygląda ono na mniejsze, niż jest w rzeczywistości.

Po drugie: jasna kolorystyka

W stylu Hampton główną rolę odgrywają jasne kolory, które przywołują skojarzenia z piaszczystą plażą i kojącym błękitem oceanu. Poza kremowymi, beżowymi odcieniami – kolorem piasku i kości słoniowej – tworząc aranżację salonu w stylu Hampton, warto postawić na biel, będącą doskonałym tłem dla mocniejszych akcentów kolorystycznych, które powinny pojawić się we wnętrzu. Biel dobrze jest przełamać szarościami. Na jej tle bardzo dobrze prezentują się srebrne dodatki, które wnoszą do wnętrza wysmakowaną elegancję. Jasne kolory można zastosować zarówno na ścianach, co pozwala powiększyć optycznie przestrzeń, tworząc doskonałe tło dla pozostałych, mocnych kolorów użytych w aranżacji, jak i w postaci mebli, na przykład okazałej jasnej kanapy z ozdobnymi poduszkami w kolorze czerwieni czy też szafiru. Choć w stylu Hampton jest miejsce na tak intensywne kolory, jak te ostatnie, to powinny one jednak pojawiać się w całej aranżacji wyłącznie w formie niewielkich detali, jak wspomniane wcześniej ozdobne poduszki czy też obrazy na ścianach, które są jedynie urozmaiceniem całego wystroju, a nie jego głównym elementem.

Po trzecie: wszechobecny luksus

Styl Hampton kocha luksus ze wzajemnością. Tworząc aranżację w sposób zgodny z jego założeniami, warto postawić na elementy wystroju, które pozwolą stworzyć efekt luksusowego wnętrza. Aby tak mogło się stać, podczas ich doboru warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Pierwszym z nich jest jakość. To od niej zależy nie tylko trwałość mebli czy też dodatków, ale także ich wygląd. Wybierając te, które zostały wykonane w staranny sposób, z niezwykłą dbałością o detale, można mieć pewność, że dokonuje się dobrej inwestycji. O jakości danego produktu decyduje również materiał użyty do jego wykonania. Najlepiej wybierać te naturalne i trwałe, jak na przykład drewno, jedwab czy też wełna. Są to surowce, które wyróżniają się niezwykłą trwałością i dobrym wyglądem, a wykonane z nich produkty zachwycają wieloletnią użytecznością i efektownym designem, pozwalając tworzyć piękne wnętrza. To właśnie takie elementy wystroju powinny zajmować główne miejsce w aranżacji salonu w stylu Hampton.