Dom z piwnicą to popularna opcja wśród osób planujących budowę swojego własnego domu. Istnieje wiele korzyści, jakie oferują domy z dodatkową kondygnacją pod ziemią, jednak z pewnością istnieją również pewne wady, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule przedstawimy zalety i wady domów z piwnicą, aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.
Zalety domów z piwnicą
- Więcej przestrzeni
Jedną z głównych zalet domów z piwnicą jest większa przestrzeń, którą można wykorzystać. Piwnica może posłużyć jako dodatkowe pomieszczenie, w którym przechowuje się zapasy żywności, sprzęt sportowy, narzędzia lub inny sprzęt. Może być również wykorzystywana jako pokój gościnny, sala kinowa, biblioteka, gabinet do pracy oraz garaż.
- Dodatkowa izolacja
Piwnice są zazwyczaj zbudowane z dobrze zaizolowanego betonu, co czyni je bardzo korzystnymi z punktu widzenia ochrony termicznej. W związku z tym, w miesiącach zimowych ogrzewanie piwnicy może przyczynić się do niższych rachunków za energię potrzebną do ogrzania całego domu.
- Ochrona przed żywiołami
Kolejną zaletą domów z piwnicą jest ich wyjątkowa odporność na żywioły, takie jak huragany, tornada, nawałnice czy zawieruchy śnieżne. Znajdując się poniżej poziomu ziemi, piwnica oferuje solidną ochronę przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, zapewniając większe bezpieczeństwo.
- Różnorodność zastosowań
Piwnica może być przeznaczona do różnych celów i spełniać różne potrzeby. Może służyć jako miejsce do ćwiczeń, warsztat czy magazyn, a nawet jako dodatkowy pokój sypialny lub salon. Można ją także wykorzystać jako garaż oraz zlokalizować w niej kotłownię.
- Optymalne wykorzystanie przestrzeni
Dom z piwnicą zapewnia optymalne wykorzystanie przestrzeni. W ten sposób można uzyskać dodatkowe cenne metry kwadratowe przy minimalnym wpływie na powierzchnię działki. Dzięki przeniesieniu np. kotłowni i garażu do piwnicy, lepiej wykorzystamy przestrzeń parteru i zaoszczędzimy na powierzchni zabudowy.
Wady domów z piwnicą
- Woda i wilgoć
Jedną z największych wad piwnic jest to, że są one narażone na wilgoć i wodę. Mogą być one narażone na zalanie w wyniku opadów deszczu lub podwyższonego poziomu wód gruntowych. Szczególnie podatne na wilgoć są stare budynki, które nie były projektowane z uwzględnieniem odpowiedniej izolacji przeciwwodnej.
- Zagrożenia dla zdrowia
Piwnice są często zamknięte i ciemne i z tego powodu narażone na rozwój pleśni i grzybów. Z powodu bardzo ograniczonego dostępu światła UV, ich rozwój i rozprzestrzenianie się może być znacznie ułatwione.
- Narażenie na włamanie
Piwnice są często postrzegane jako mniej bezpieczne w kontekście ochrony mienia, ponieważ są uważane za łatwo dostępne dla intruzów. W związku z tym konieczna jest instalacja skutecznych systemów bezpieczeństwa, takich jak kamery i alarmy oraz właściwe zabezpieczenie komunikacji pomiędzy piwnicą, a użytkową częścią domu.
- Dostępność
Piwnice są zazwyczaj umiejscowione poniżej poziomu gruntu i aby dostać się do nich – wymagają schodów. Należy wziąć pod uwagę, że jeśli nie będzie odpowiedniego oświetlenia, to w piwnicy może być ciemno i trudno będzie się w niej poruszać. Włącznik światła powinien być zatem zainstalowany w taki sposób, aby zarówno przy zejściu na dół, jak i przy wejściu na górę, móc odpowiednio – zapalić lub zgasić światło.
- Dodatkowe koszty
Piwnica jest dodatkową kondygnacją, co oznacza, że jej budowa wymaga dodatkowej pracy i kosztów. Koszty związane z budową, zapewnieniem izolacji przeciwwilgociowej, wentylacji, elektryki i wykonaniem zabezpieczeń przeciwwłamaniowych – na pewno podwyższą cały koszt budowy domu.
Dom z piwnicą posiada zarówno swoje zalety, jak i wady, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o budowie. Korzyści, takie jak większa przestrzeń, dodatkowa izolacja i dodatkowe zastosowania, sprawiają, że piwnica jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla wielu osób. Jednakże należy pamiętać, że piwnice są narażone na wilgoć, pleśń i grzyby, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa. Ponadto, wymagają one dodatkowych kosztów i pracy. Decyzja o budowie domu z piwnicą powinna być dokładnie przemyślana i oceniona z punktu widzenia naszych potrzeb i możliwości finansowych, ale przede wszystkim – w kontekście warunków gruntowych jakie są na naszej działce.
Zdjęcie: Projekt domu C340a Powściągliwy – wariant I (podpiwniczony)
Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów jednorodzinnych od MURATORA – projekty.muratordom.pl