Podczas urządzania kuchni należy pamiętać o konieczności kierowania się nie tylko funkcjonalnością, ale również zasadami estetyki. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń zachęca do przebywania w niej i przyrządzania posiłków. Ważny będzie oczywiście wybór stylu, w jakim zostanie urządzone pomieszczenie, a także układu mebli oraz wydzielenie stref. Wiele zależy od rozmiaru pomieszczenia oraz gustu domowników, lecz istnieje kilka uniwersalnych wskazówek, do których warto się zastosować.
Układ mebli – zależny od wielkości pomieszczenia
Najpowszechniejsze kształty, jakie przybierają zabudowy kuchenne, to te na wzór liter „U” i „L”. Pierwszy sposób umożliwia łatwe podzielenie większej przestrzeni na dwie strefy: jedną do gotowania, a drugą do relaksu. Dzięki temu można uzyskać sporą ilość miejsca na przechowywanie artykułów spożywczych, garnków i zastawy stołowej. W przestrzeń da się wkomponować modną wyspę czy też praktyczny stół. Do wad zalicza się natomiast koszt wiążący się z zamówieniem usługi stolarskiej, większą powierzchnią blatu czy liczbą szuflad.
Projekt kuchni w kształcie litery „L” obejmuje ustawienie dwóch ścian względem siebie pod kątem 90 stopni. To optymalne rozwiązanie dla niewielkich mieszkań – w ten sposób można zagospodarować każdy wolny zakamarek i stworzyć np. kącik jadalny, jeśli na jadalnię nie zostało przeznaczone osobne pomieszczenie. Dużą zaletę stanowi możliwość łatwego stworzenia trójkąta roboczego, który pozwala na umieszczenie w bliskiej odległości najważniejszych sprzętów kuchennych. W każdym przypadku w stylowej i funkcjonalnej kuchni należy unikać zbyt małych odległości między szafkami oraz między kuchenką a zlewozmywakiem.
Zaprojektowanie stref roboczych – kluczowe dla funkcjonalności
W optymalnie zaprojektowanej kuchni znajduje się 5 stref roboczych. Pierwsza z nich to tzw. strefa mokra obejmująca zlew, zmywarkę i kosz na śmieci. Druga to strefa przechowywania produktów z lodówką, spiżarką i szafkami. Trzecia strefa jest związana z gotowanie – znajdują się w niej sprzęty potrzebne do wykonania tej czynności, np. płyta grzewcza czy piekarnik. Czwarta to strefa przechowywania zastawy stołowej i serwisów obiadowych. Tu umieszcza się przeznaczone do tego celu szafki. Ostatni element to strefa przyrządzania posiłków z blatem roboczym i wyspą. Poza pamiętaniem o podstawowych zasadach urządzania przestrzeni, należy wybrać także odpowiednie płytki do kuchni w celu zachowania estetyki pomieszczenia.
Płytki podłogowe do kuchni – modna aranżacja pomieszczenia
Odpowiednie płytki przypodłogowe to klucz do zachowania bezpieczeństwa i modnego wyglądu aranżacji. Największą wytrzymałością i najlepszymi parametrami odznaczają się płytki gresowe wypalane w wyższej temperaturze niż glazura czy terakota. Właściwościami dorównują im jedynie spieki kwarcowe. Na wytrzymałość płytek wpływa również ich wykończenie. Modele szkliwione charakteryzują się największą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i są odpowiednie właśnie do kuchni, gdzie istnieje ryzyko upadku ciężkiego przedmiotu na podłogę. Jeśli chodzi o wygląd, płytki można dopasować do aranżacji, czyli wykończenia ścian. Estetycznie prezentują się zarówno rozwiązania monochromatyczne skupiające się głównie na wykorzystaniu bieli, jak i kontrastowe w stylu glamour.