Jakie firanki będą pasować do stylu skandynawskiego? 5 propozycji w stylu scandi

Jakie firanki będą pasować do stylu skandynawskiego? 5 propozycji w stylu scandi

You are currently viewing Jakie firanki będą pasować do stylu skandynawskiego? 5 propozycji w stylu scandi
Large comfortable bed in stylish room. Apartment interior design

Styl skandynawski od lat panuje w naszych wnętrzach, zjednując sobie kolejnych miłośników. Podczas gdy znalezienie mebli scandi nie stanowi większego problemu, tak wielu osobom sprawia trudność podjęcie decyzji, jakie dodatki najlepiej dopełnią wnętrze skandynawskie.

Najważniejsza jest kolorystyka

Styl skandynawski operuje głównie kolorami: w tzw. północnym minimalizmie, jak niekiedy bywa nazywany scandi, dominują pastele, szarości, biele i chłodne beże. Z tego też względu poleca się, aby firany do wnętrz skandynawskich były utrzymane w nienachalnej, naturalnej kolorystyce: najlepszym wyborem okaże się śnieżna biel, kość słoniowa lub delikatna szarość. Ten ostatni kolor sprawdza się wyłącznie w pomieszczeniach widnych i raczej w okresie wiosenno-letnim. W pozostałe miesiące może wydawać się nadmiernie melancholijny. 

Subtelne wzornictwo

Styl skandynawski dąży do prostoty: nie przepada za nadmiernie wyrazistymi fakturami czy wzorami, chyba, że mówimy o naturalnej powierzchni drewna czy kamienia. Dlatego dobrze jest się decydować na firanki gładkie lub jedynie z delikatną fakturą. Nie ma tutaj znaczenia, czy sięgniemy po firanki gotowe czy szyte. Ważne jest, aby były dopasowane do wnęki okiennej. 

Dobrym wyborem są firanki bez prasowania, które zawsze wyglądają świeżo i estetycznie, a przy tym nie wymagają nadmiernej pracy. W pomieszczeniach widnych można zdecydować się na firanki gęsto tkane, które będą w przyjemny sposób rozpraszać światło. Lepiej zrezygnować z lamówek, bogatych florystycznych wzorów i dużej ilości koronek. 

Niekoniecznie długie

Skandynawowie nie przepadają za nadmiernym przesłanianiem okien: słyną wręcz z życia „na widoku”. Dlatego do stylu skandynawskiego pasują również krótkie firanki, które pełnią przede wszystkim funkcję estetyczną, ale niekoniecznie praktyczną w rozumieniu przesłaniania wnętrza pomieszczenia. Tego typu firanki zazwyczaj wieszane są na karniszu do 1/3 wysokości okna.

Dla osób chcących połączyć polskie tradycje ze stylem skandynawskim wskazane są tzw. zazdrostki. To firanki montowane w połowie okna, które przesłaniają jego dolną część. W przeciwieństwie do zwykłych firanek, które są przeważnie przezroczyste, zazdrostki mogą być uszyte z cienkiego lnu, który przesłania widok. 

Uzupełnienie zasłon

Jeśli zależy nam na bogatym wzornictwie, warto jest zestawić gładkie firany gotowe z bogato zdobionymi zasłonami. To częste rozwiązanie stosowane we wnętrzach scandi: daje wiele możliwości aranżacji, a zwykła wymiana zasłon pozwala na odmienienie wnętrza bez inwestowania w nowe meble i dodatki. Gładkie firanki będą się dobrze prezentować również z gładkimi, ale za to wyrazistymi kolorystycznie zasłonami. Najlepsze zasłony jednokolorowe ma sklep internetowy Abcfirany.pl: oprócz zasłon gotowych, zakupimy tu również zachwycające materiały na metry, z których można uszyć dowolnej wielkości zasłony nawet na nietypowej wielkości okno.