Jak widzi chomik?

Jak widzi chomik?

You are currently viewing Jak widzi chomik?

Postępowanie z chomikiem podczas oswajania go w domu jest bardzo trudnym zadaniem. Twój styl życia i styl życia Twojego zwierzaka są zupełnie różne, naturalne jest więc, że istnieje zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia konfliktu. Aby zapobiec temu konfliktowi, Twoim obowiązkiem jest zastosowanie wyjątkowego podejścia, tak aby Twój chomik mógł żyć długo i szczęśliwie. Próby zmiany harmonogramu snu chomika są stresujące dla zwierzęcia i mogą powodować problemy zdrowotne. Najlepiej jest zmieniać i czyścić jego klatkę późnym popołudniem lub wieczorem. Naucz się rozkładu dnia swojego zwierzaka i staraj się bawić z nim w godzinach jego czuwania. W ciągu dnia umieść klatkę chomika w ciemnym i cichym miejscu, aby mógł spokojnie spać i odpoczywać bez żadnych zakłóceń. Jeśli musisz obudzić chomika, aby go nakarmić lub napoić, staraj się mówić do niego cicho. Staraj się budzić go o tej samej porze każdego dnia, aby ułożył sobie plan dnia, który będzie odpowiadał wam obojgu. Właściciele chomików powinni dowiedzieć się, jak widzą chomiki aby zapewnić im najlepsze warunki do życia.

chomik

 

Oczy chomików

U zwierząt nocnych oczy są zazwyczaj dość duże. Oczy mają dużą źrenicę, a powierzchnia siatkówki jest również duża. Dzięki temu oko może zbierać więcej światła z otoczenia. Oczy chomików są w większości przypadków kuliste. Występują w różnych kolorach, od jasnego i wyraźnego różowego i ciemnoczerwonego do brązowego i czarnego. Kolor często zależy od gatunku. Oczy gryzoni składają się z tych samych części, co oczy ludzkie – tęczówki, źrenicy, soczewki, siatkówki i nerwu wzrokowego. Istnieją jednak pewne różnice. Na przykład u ludzi soczewka jest elastyczna i może zmieniać kształt. Nie dzieje się tak u gryzoni. U chomików proporcjonalnie większa soczewka przepuszcza dodatkowe światło. Ponadto źrenica (ciemniejsza część w środku) jest znacznie bardziej widoczna. Tęczówka (biała część oka) jest mniejsza i niekoniecznie jest biała. Dlatego, jeśli nie przyglądasz się uważnie oku chomika, może ono sprawiać wrażenie okrągłego, jednolitego koloru.

Jak widzi chomik?

Po urodzeniu chomiki wychodzą z łona matki niewidome. Z wiekiem stan ten nie ulega poprawie, a przeciętny dorosły chomik jest w stanie widzieć tylko kilka centymetrów przed nosem. Może to spowolnić Twojego chomika, ale z pewnością nie oznacza to, że nie będzie mógł cieszyć się pełnym, szczęśliwym życiem z Tobą. Dlaczego chomiki mają tak słaby wzrok? W nocy wzrok chomika nieco się poprawia, aby pomóc mu w zlokalizowaniu pożywienia. W pełnym świetle dnia chomiki są prawie całkowicie ślepe. Dzieje się tak dlatego, że chomiki są zwierzętami nocnymi, grzebiącymi w ziemi. Doskonały wzrok nie jest konieczny w przypadku tych zwierząt żyjących w naturalnych, dzikich środowiskach. Zamiast tego, chomiki radzą sobie dzięki doskonałemu słuchowi, a także zmysłom węchu i dotyku.

Czy chomiki widzą w ciemności?

Nie widzą one w całkowitej ciemności. Podobnie jak w przypadku ludzi, ich oczy muszą otrzymać trochę światła, aby mogły dostrzec przedmioty. Ogólnie rzecz biorąc, chomiki najlepiej widzą w słabym świetle. Najdokładniej rozpoznają obiekty w warunkach słabego oświetlenia, np. o świcie i o zmierzchu. Nie dysponujemy jeszcze żadnymi badaniami, które wskazywałyby, że chomiki syryjskie różnią się pod tym względem od innych ras. Ze względu na słaby wzrok, chomiki częściej korzystają z innych zmysłów. Słuch, smak i węch pomagają chomikom orientować się w otaczającym je świecie. Ponadwymiarowe zęby pozwalają chomikom na korzystanie ze zmysłów przy braku dobrego wzroku.

chomik

Jak mogę zapewnić bezpieczeństwo mojemu chomikowi?

Ze względu na wrodzoną ślepotę chomika, ważne jest, aby w opiece nad nim wprowadzić specjalne modyfikacje. Wielopoziomowe klatki są niebezpieczne, ponieważ chomiki nie są w stanie zauważyć, kiedy mogą spaść. Nigdy nie umieszczaj chomika, zwłaszcza bez nadzoru, na otwartej powierzchni, z której mógłby spaść. Podobnie nie należy umieszczać ich na ramionach, co niektórzy właściciele lubią to robić. W przypadku niewłaściwego obchodzenia się z chomikiem może się on przestraszyć, zeskoczyć lub spaść. Obrażenia odniesione w wyniku takiego upadku mogą spowodować krwotok wewnętrzny, złamanie kości, a nawet śmierć zwierzęcia. Jak mogę bezpiecznie zapewnić mojemu chomikowi ćwiczenia fizyczne? Zapewnienie odpowiedniej ilości ruchu jest niezbędne dla długowieczności i szczęścia każdego zwierzęcia. Ludzie muszą jednak pamiętać, że chomiki są zwierzętami drapieżnymi i powinni obchodzić się z nimi ostrożnie. Fakt ten, w połączeniu z ich słabym wzrokiem, może sprawić, że chomik pomyśli, że twoja ręka jest drapieżnym ptakiem. Może Cię wtedy ugryźć w obronie własnej. Najlepszym sposobem na spędzanie czasu z chomikiem jest siedzenie lub leżenie na podłodze. Eliminuje to ryzyko upadku, które jest największym ryzykiem związanym z trzymaniem chomika. Chomiki ras karłowatych wymagają jeszcze ściślejszego nadzoru, ponieważ mają nie więcej niż kilka centymetrów długości i łatwo mogą się zgubić, jeśli pozostawi się je samym sobie.