Dlaczego warto wybrać meble z litego drewna?

Dlaczego warto wybrać meble z litego drewna?

You are currently viewing Dlaczego warto wybrać meble z litego drewna?

Meble z litego drewna polecane są jako piękne, ponadczasowe, uniwersalne pod kątem stylu, trwałe i solidne. Choć nie należą one do najtańszych, ten, to zdecydował się na taki zakup, szybko przekonał się, że meble drewniane są warte swojej ceny. Czy warto postawić na meble z litego drewna? To nie sklejka ani płyta wiórowa – wykonuje się je z kawałków naturalnego drewna poddawanego obróbce. Głównie właśnie materiał wykonania odpowiada za zalety mebli drewnianych, których jest więcej, niż mogłoby się wydawać.

Meble z litego drewna – czym się charakteryzują?

Przede wszystkim należy pamiętać, że meble z litego drewna to nie zawsze to samo co meble drewniane. Producenci używają tych określeń naprzemiennie, jednak za modelami drewnianymi może kryć się popularna sklejka. Teoretycznie zawiera ona drewno, z pewnością nie jest jednak drewnem litym. Przed zakupem warto więc upewnić się, że wybrany model to rzeczywiście mebel wykonany z drewna litego, nie płyty wiórowej.

Meble z litego drewna są niezwykle trwałe – wiele z nich przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Ponieważ drewno jest materiałem stosunkowo łatwym w obróbce, wykonuje się z niego właściwie wszystko – małe szafki, stoliki, czy krzesła, komody, biurka, stoły, łóżka, czy nawet masywne szafy albo meblościanki.

Dokładne cechy drewna takie jak jego miękkość czy naturalny odcień zależą od wybranego rodzaju. W Polsce na rynku najwięcej jest mebli wykonywanych z drewna sosnowego o charakterystycznej jasnej barwie. Drewno sosnowe rośnie na terenie Polski, jest lekkie i miękkie, a to wszystko przekłada się na atrakcyjną cenę. Inną wartą uwagi propozycją są meble z litego drewna dębowego, nieco twardszego, odpornego na wgniecenia i inne uszkodzenia.

Jakie są zalety mebli z litego drewna?

Główne zalety mebli z litego drewna to ich trwałość i odporność. Drewno jest solidne, przez co wykonane z niego meble przetrwają próbę czasu. Ich zakup jest inwestycją na lata. W wielu domach meble drewniane służą kilku pokoleniom, więc ich cenę trudno porównywać z modelami, które należy wymienić zaledwie po kilku latach.

Po długim użytkowania na powierzchni drewnianych mebli mogą pojawić się zarysowania czy wgniecenia, a ich kolor, zwłaszcza w przypadku modeli malowanych, może wymagać odświeżenia. Nie jest to żaden problem – meble drewniane można łatwo odnowić w domu bez konieczności zwracania się z tym do specjalisty. Mogą one być malowane na dowolne kolory, szlifowane i lakierowane.

Zalety mebli drewnianych wynikają po części z naturalnego pochodzenia tego materiału. Same wzory słoi i sęków są urokliwym dodatkiem, który stylowo uzupełnia atmosferę w pomieszczeniach. Co ważne, drewno jest również materiałem przyjaznym alergikom, który pochłania nieco wilgoci z pomieszczenia, działając jak naturalny oczyszczacz powietrza.

Do jakich stylów pasują meble drewniane?

Meble drewniane są obowiązkowe w stylu kolonialnym i to nie tylko w sypialni czy salonie, ale nawet i w kuchni, gdzie kredensy i szafki wykonane są praktycznie zawsze z tego właśnie materiału. Świetnie pasują one również do klasycznych wystrojów wnętrz czy bogato zdobionych salonów w stylu glamour, gdzie pojawiają się zwykle w wersjach żłobionych i malowanych.

Meble z litego drewna często kojarzone są z wnętrzami przytulnymi, ciepłymi, czy nawet młodzieżowymi. Coraz częściej pojawiają się one także w surowym i minimalistycznym stylu nowoczesnym. Takie aranżacje charakteryzują się swoją prostotą kształtów i kolorów. Nowoczesne meble drewniane potrafią zachwycać również swoją naturalną fakturą, nierzadko specjalnie odsłaniającą widok słoi czy różnic odcieni w drewnie.

Są style, w których drewno jest wręcz obowiązkowe i są też takie, w których po prostu dobrze wygląda. Właściwie ciężko znaleźć natomiast taki, do którego nie pasowałyby meble drewniane w żadnej formie. Drewno ma wiele odcieni, może być malowane na dowolny kolor, rzeźbione, żłobione i obrabiane na wiele sposobów. Czy warto postawić na meble z litego drewna we wnętrzach w nietypowym stylu? Z pewnością – wystarczy je tylko odpowiednio dobrać!