Zagospodaruj swój ogród przy pomocy obrzeży ogrodowych

Zagospodaruj swój ogród przy pomocy obrzeży ogrodowych

You are currently viewing Zagospodaruj swój ogród przy pomocy obrzeży ogrodowych

Obrzeża ogrodowe pozwalają na estetyczne zagospodarowanie przestrzeni ogrodowej. Przydadzą się wszędzie tam, gdzie potrzebujesz oddzielić trawnik od grządek czy zachować stałą linię rabat oraz innych roślin. Czym kierować się przy ich wyborze, aby cieszyć się w pełni zorganizowaną przestrzenią w ogrodzie? Zapraszamy do przeczytania artykułu!

Obrzeża trawnikowe – sekret pięknego i zadbanego trawnika

Zadbany i zielony trawnik to ozdoba każdego ogrodu – pod warunkiem że utrzymamy rozrastającą się trawę w ryzach. Aby zadbać o murawę i utrzymać estetyczny ład w ogrodzie, warto sięgnąć po obrzeża trawnikowe, które zapobiegają przenikanie korzeni poza barierę i uniemożliwi niekontrolowany rozrost trawy. Elementy zazwyczaj występują w rolkach o długości 9 metrów, o różnych szerokościach taśmy – od 10 do 20 cm. Obrzeża ogrodowe montowane się w ziemi w taki sposób, aby ich górna krawędź nie była widoczna na gruncie. To rozwiązanie gwarantuje, że trawnik pozostanie idealnie równy w każdym punkcie, a podkaszanie trawy będzie znacznie prostsze. W ten sposób możesz odgrodzić również pojedyncze krzewy lub drzewka.

Obrzeża ogrodowe – zabezpiecz swoje rośliny

Wydzielenie odpowiednich przestrzeni w naszym ogrodzie wpływa nie tylko na jego estetykę, ale zabezpiecza również rośliny przed chwastami oraz szkodnikami. Obrzeża ogrodowe plastikowe to proste rozwiązanie, które skutecznie uniemożliwi pojawienie się niechcianych roślin na rabatach kwiatowych czy też ogródkach warzywnych.

Jakie obrzeże ogrodowe wybrać?

Decydując się na obrzeże ogrodowe, weź pod uwagę styl ogrodu oraz wymagania gatunków roślin, które w nim rosną. Czy obrzeża mają odseparować teren dyskretnie, czy może mają pełnić również element ozdobny? Jeśli mają stanowić jedynie funkcję użytkową – wybierz wariant nierzucający się w oczy, który nie będzie odwracać uwagi od roślin i kwiatów. Jeśli oczekujesz zauważalnego efektu –  obrzeża ogrodowe betonowe w naturalnych kolorach ziemi i murawy zdecydowanie dodadzą walorów estetycznych i pomogą ci zrealizować plan wymarzonego ogrodu. Możesz zdecydować się również na obrzeża imitujące fakturę drewna. Pamiętaj, że wszystkie elementy ogrodu powinny tworzyć spójną całość. Jeśli wyposażysz go np. w donice betonowe, wybierz również obrzeża, które powstały na wzór tego tworzywa.

Plastikowe obrzeża ogrodowe – niezbędny element każdego ogrodu

Obrzeża ogrodowe plastikowe bardzo często wykorzystywane są przy organizowaniu przestrzeni ogrodowej. Charakteryzuje je wysoka odporność na warunki atmosferyczne –  wilgoć, mróz oraz mocne promieniowanie słoneczne. Obrzeża ogrodowe plastikowe nie gniją i nie ulegają degradacji nawet z upływem czasu i tworzą mocną barierę dla korzonków trawy. Obecnie na rynku dostępne są nieco wyższe warianty, które świetnie imitują fakturę drewna, kamienia lub cegły. Takie obrzeża są widoczne nad gruntem i dają ciekawy efekt. Świetnie sprawdzą się do podtrzymywania rozłożystych łodyg i liści piwonii czy roślin cebulowych, jednak nie są dedykowane do zaznaczania granic trawnika.

Obrzeże ogrodowe – estetyczna aranżacja ogrodu

Obrzeża ogrodowe możesz wykorzystać nie tylko w celu wyznaczenia linii trawnika czy rabat kwiatowych. Dzięki nim stworzysz niestandardowe odcięcia linii ścieżki czy chodnika o nieregularnych kształtach. Decydując się na obrzeże ogrodowe, które nie wystaje poza grunt i jest niemal niezauważalne –  uzyskasz czystą i wyraźną linię graniczną np. między trawnikiem a ziemią. Możesz stworzyć także ciekawą i przykuwającą wzrok aranżację z kostki, żwiru lub kamienia.

Nowoczesny standard projektowania ogrodów to już nie tylko piękna roślinność, ale również odpowiednio dobrane elementy uzupełniające. Jeśli zależy Ci na estetycznym i zadbanym trawniku, który nie będzie sprawiał problemów podczas pielęgnacji, wybierz solidne obrzeża ogrodowe. To ekonomiczne i łatwe w montażu rozwiązanie, które pozwoli Ci zagospodarować przestrzeń ogrodową według własnych preferencji.