Lampy, które uzupełnią wnętrza salonowe – jak dobierać?

Lampy, które uzupełnią wnętrza salonowe – jak dobierać?

You are currently viewing Lampy, które uzupełnią wnętrza salonowe – jak dobierać?

Salon bywa określany mianem najważniejszego miejsca w domu. W tej przestrzeni odpoczywamy, spotykamy się z rodziną i znajomymi, spędzamy czas na rozrywce, a nierzadko również na relaksie w pojedynkę. Jest to zatem pomieszczenie wielofunkcyjne, o funkcji reprezentacyjnej. Nic zatem dziwnego, że tak wielką wagę przykładamy do jego aranżacji.

Na komfort korzystania z salonu wpływ ma m.in. oświetlenie. Jakie lampy wybrać, aby podkreślały wystrój, nadawały charakteru, a przede wszystkim czyniły tę przestrzeń praktyczną i wygodną?

Trzy rodzaje oświetlenia – podstawa dla każdego salonu

W każdym salonie należy zadbać o montaż trzech typów oświetlenia:

głównego – w tej roli najczęściej sprawdzają się lampy sufitowe, np. klasyczne modele wiszące lub żyrandole. Oświetlenie to ma za zadanie równomiernie rozświetlać cały salon, aby zapewnić komfort korzystania z niego;

zadaniowego – lampy spełniające tę funkcję oferują subtelniejszą wiązkę światła. Ma ona docierać do miejsc, do których nie trafia światło z lamp sufitowych. Przydaje się np. podczas wieczornego czytania czy nocnego wstawania;

dekoracyjnego – tu wybiera się lampy, które stylistyką pasują do charakteru wnętrza. Mogą być bardzo mocno zdobione – stanowią wtedy element użytkowy o walorach ozdobnych. Tego typu propozycje można znaleźć na stronie https://lightplus.pl/.

Wymiary i obszerność lamp w salonie

Należy zwrócić uwagę na to, aby lampy zastosowane w salonie były dobrane odpowiednio pod względem swoich rozmiarów. Mała lampa może bowiem zginąć w tle wielu elementów aranżacji przestronnego i obszernego salonu. Z kolei ta, która jest bardzo duża, zajmuje sporo miejsca, niestety, ale najczęściej przytłoczy skromny metrażem, niski czy minimalistycznie urządzony salon.

Dla dużych lamp, rozłożystych konstrukcji czy modeli mocno wyrazistych, o wielu zdobieniach, pozostawmy salony przestronne, wysokie i wymagające solidnych konstrukcji oświetleniowych. W pomieszczeniach małych, prosto i skromnie urządzonych, stawiajmy lepiej na połączenie prostoty z minimalizmem, np. płaskie plafony czy LED-owe oczka wpustowe.

Styl lamp pasujący nie tylko do wystroju salonu

Pamiętajmy również o tym, aby wybierane lampy pasowały zarówno do aranżacji salonu, ale i do głównego nurtu, który dominuje w całym mieszkaniu bądź domu. To ważne, aby zachować spójność stylistyczną. Dzięki temu nie tylko salon, ale i pozostałe pomieszczenia zachowują swój indywidualny charakter, przy czym wciąż tworzą jedną całość, która jest przyjemna w odbiorze.

Parametry oświetlenia

Niezależnie od modelu lamp, które dobieramy do salonu, zwróćmy uwagę na parametry oświetlenia – barwę i natężenie światła, kierunek jego padania, sposób sterowania, wyposażenie w dodatkowe funkcje, np. ściemniacz.

Oferta lamp do salonu jest bardzo bogata. Zwracając uwagę na powyższe wskazówki, znalezienie oświetlenia idealnie pasującego do tego wnętrza, nie będzie wymagającym wyzwaniem. Czas zapoznać się z rynkowymi propozycjami!