Czym są drabiny zewnętrzne oraz do czego mogą być stosowane?

Czym są drabiny zewnętrzne oraz do czego mogą być stosowane?

You are currently viewing Czym są drabiny zewnętrzne oraz do czego mogą być stosowane?
A point of view shot of metal stairs leading up a water tank

W niektórych sytuacjach budynek powinien być wyposażony w zamontowaną na stałe drabinę zewnętrzną. Pełni ona ważne zadania i odznaczać się musi wysoką jakością.

Drabiny zewnętrzne są specjalistycznym sprzętem technicznym, niezbędnym i wykorzystywanym w określonych warunkach i sytuacjach. Wyposażony w nie powinien być każdy budynek – poza domami jednorodzinnymi – mający więcej niż dwie kondygnacje. Drabina musi być wówczas przymocowana na stałe, w miejscu łatwo dostępnym. Ma kilka ważnych zastosowań.

Prace serwisowe na dachu

Drabina zewnętrzna, za sprawą swojej konstrukcji, przede wszystkim zapewniać powinna bezpieczeństwo podczas użytkowania. Zgodnie z normą DIN 18799-1, musi być wyposażona w boczne podłużnice. Służy do usprawniania wszelkich działań konserwacyjnych, jakie trzeba przeprowadzić na dachu. Innymi słowy, jej zadaniem jest po prostu umożliwienie bezpiecznego oraz komfortowego wejścia na dach i zejścia z niego. Instaluje się je na ścianach zakładów przemysłowych, magazynów, hal serwisowych oraz sportowych, jak również na wielopiętrowych budynkach mieszkalnych. Służyć mogą także do bezpiecznego schodzenia w dół do szybów.

Ewakuacja

W określonych sytuacjach drabina zewnętrzna pełni zadanie drabiny ewakuacyjnej. Jest to zatem konstrukcja, jaka pozwala sprawnie, szybko, a przede wszystkim bezpiecznie ewakuować się z miejsca, w którym wystąpiło nagłe zagrożenie, czyli opuścić je w zorganizowany sposób. Drabiny ewakuacyjne, co istotne, stosowane są wszędzie tam, gdzie wymagana jest możliwość bezpiecznego i szybkiego przemieszczania się pomiędzy poziomami, a zatem w różnego rodzaju budynkach, halach produkcyjnych, czy innych konstrukcjach o znacznej wysokości. Przepisy obowiązującego w Polsce prawa stanowią przy tym, iż zainstalowanie drabiny ewakuacyjnej jest obowiązkowa w przypadku każdego budynku, jaki posiada przynajmniej dwie kondygnacje naziemne (poza domem jednorodzinnym). Prawo stanowi też, że w sytuacji, kiedy różnica pomiędzy poziomami przekracza 3 metry, niezbędne jest zamontowanie zestawu z koszem ochronnym. Stanowi dodatkowe zabezpieczenie przez upadkiem z dużej wysokości. Powinien mieć 70-80 centymetrów szerokości.

Rola drabiny podczas ewakuacji

Jaką rolę pełnią drabiny ewakuacyjne? Jak sama nazwa wskazuje, podstawową ich funkcją jest umożliwienie bezpiecznej oraz szybkiej i sprawnej ewakuacji z miejsca, w którym wystąpiło nagłe zagrożenie. Aby drabina dobrze pełniła to zadanie, musi być odpowiednio dopasowana  do konkretnego budynku. Wybierając ją, trzeba też koniecznie zweryfikować to, czy dany model spełnia wymagania stawiane przed tego typu zabezpieczeniami. Zgodnie z normą DIN 14094, drabiny ewakuacyjne muszą być wyposażone w uchwyty i podesty, a opcjonalnie również w pałąki ochronne.

Istotną kwestią jest także jakość wykonania drabiny oraz materiał, z którego ona powstała, ponieważ aspekty te wpływają zarówno na bezpieczeństwo użytkowania drabiny, ale również jej żywotność. Wszelkie drabiny zewnętrzne, w tym oczywiście ewakuacyjne, narażone są na uszkodzenia mechaniczne, a także na oddziaływanie szkodliwych warunków atmosferycznych, które prowadzić może głównie do korozji. Dużą popularnością cieszą drabiny aluminiowe – bardzo wytrzymałe, a przy tym lekkie, toteż nie obciążają konstrukcji, na których są montowane.

Drabina ewakuacyjna powinna też być regularnie serwisowana, zwłaszcza po okresie jesienno-zimowym. Nie wolno z niej korzystać pod wpływem alkoholu ani środków odurzających.