Panele podłogowe winylowe — czy to dobra alternatywa dla płytek?
Remont starej łazienki w większości przypadków wiąże się z koniecznością ułożenia nowych płytek ceramicznych na podłodze. Czy rzeczywiście jest to jedyna opcja, aby cieszyć się ładną i nowocześnie urządzoną łazienką? A może są inne sposoby, aby wykonać nową podłogę znacznie szybciej i mniejszym nakładem pracy, być może nawet samodzielnie? Dla wszystkich szukających takiego rozwiązania mamy dobrą wiadomość. Panele winylowe to nowoczesny sposób na układanie podłóg, również na starych okładzinach, takich jak lastryko, płytki, a nawet panele drewniane.
Podłogi winylowe — poznaj ich wszystkie zalety
Podłogowe panele winylowe dostępne są na rynku już od kilku lat. Początkowo jednak ich cena była na tyle wysoka, że tylko nieliczni inwestorzy mogli sobie na nie pozwolić. Obecnie panel podłogowy winylowy bardzo się spopularyzował, w związku z czym jego cena także uległa obniżce. Sprawiło to, że coraz więcej osób rozważa ten właśnie materiał na wykonanie podłóg w swoim mieszkaniu. Winylowe panele podłogowe pojawiają się w salonach, przedpokojach, sypialniach i korytarzach, a także w łazienkach i toaletach. Czy to dobry pomysł, aby wykonywać podłogi winylowe w pomieszczeniach mokrych? Postarajmy się odpowiedzieć na to pytanie.
- Panele podłogowe PVC są wodoodporne. Jedna z największych zalet paneli PVC to, że są wodoodporne. Wykonane z polichlorku winylu, nie chłoną wilgoci i nie pęcznieją oraz nie niszczeją od niej. Z tego też powodu mogą być układane na podłogach w łazienkach i kuchniach, a także wszędzie tam, gdzie występuje dużo wilgoci.
- Panele podłogowe PCV łatwo się układa. Nie potrzeba dużych umiejętności ani zaawansowanego sprzętu, aby szybko i ładnie ułożyć panele PVC na podłodze. Należy do tego celu zastosować odpowiedni na ogrzewanie podłogowe podkład, na którym układa się płytki winylowe.
- Luksusowe płytki winylowe są proste w docinaniu. Podczas układania podłóg zawsze zachodzi konieczność docięcia pewnych elementów podłogi. Czy to w narożnikach, skosach lub przy ścianie. Decydując się nawet na najtańsze panele winylowe, można je szybko i wygodnie docinać ostrym nożem. W tym celu warto się zaopatrzyć w sztywny i twardy liniał, np. poziomicę aluminiową.
Czy panele winylowe są dobre na ogrzewanie podłogowe?
Nie ma obaw, że panel winylowy nie będzie współpracować z ogrzewaniem podłogowym. Podłoga winylowa bardzo dobrze zachowuje się ułożona na ogrzewaniu podłogowym, świetnie przewodząc i rozprowadzając ciepło. Wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie temperatur to kolejne powody, dla których warto się zdecydować na ułożenie paneli winylowych. Wielu osobom płytki ceramiczne wydają się trwalsze i solidniejsze, jednak w przypadku uszkodzenia pojedynczej płytki, jej wymiana jest znacznie trudniejsza i złożona, niż wymiana pojedynczego panelu lub jego fragmentu.
Ile kosztują panele podłogowe winylowe?
Często spotykamy się z obawami klientów, że cena paneli winylowych przekracza ich możliwości finansowe. Nic bardziej mylnego. Szczególnie jeśli porównamy to, ile kosztują panele winylowe, a ile płytki ceramiczne, do których należy dokupić odpowiednie kleje, silikony, akcesoria oraz fugi. Także samo układanie paneli winylowych jest nieporównywalnie łatwiejsze niż płytek i można tę czynność wykonać samodzielnie. Jednak to, co najlepsze w tym materiale, to to, że montaż paneli winylowych można przeprowadzić na już istniejących, starych podłogach ceramicznych. Ważne aby podłoże było zwarte i równe, bez ubytków i wystających elementów.