Montaż drabiny ewakuacyjnej w wielu przypadkach jest obowiązkiem, jednak należy wiedzieć, że niekiedy warto zainstalować ją również dobrowolnie. Czym jest zatem drabina ewakuacyjna? Jaką pełni rolę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym jest drabina ewakuacyjna?
Drabiny ewakuacyjne to jak sama nazwa wskazuje konstrukcje, które pozwalają szybko i bezpiecznie ewakuować się z miejsca, w którym wystąpiło nagłe zagrożenie. W tym miejscu warto podkreślić, że są one stosowane wszędzie tam, gdzie wymagana jest możliwość bezpiecznego i szybkiego przemieszczania się pomiędzy poziomami, czyli w różnego rodzaju budynkach, halach produkcyjnych, czy innych konstrukcjach o znacznej wysokości. Należy również wiedzieć, że zgodnie z przepisami prawa drabina ewakuacyjna jest obowiązkowa w przypadku każdego budynku posiadającego przynajmniej dwie kondygnacje naziemne. Przepisy określają również, że w sytuacji, gdy różnica pomiędzy poziomami przekracza 3 metry konieczne jest zainstalowanie drabiny ewakuacyjnej z koszem ochronnym. Zestawy z koszem ochronnym stanowią bowiem dodatkowe zabezpieczenie przez upadkiem z dużej wysokości.
Jaką rolę pełnią drabiny ewakuacyjne?
Podstawową rolą drabiny ewakuacyjnej jest umożliwienie bezpiecznej i szybkiej ewakuacji z miejsca, w którym wystąpiło nagłe zagrożenie. Warto jednak wiedzieć, że na tym nie kończy się funkcjonalność tego typu konstrukcji, ponieważ drabiny ewakuacyjne umożliwiają także wykonywać różnego rodzaju prace na wysokościach. Przykładem może być chociażby czyszczenie rynien, czy prace remontowe wykonywane na dachu. Co więcej, drabiny ewakuacyjne wykorzystywane są nie tylko na budynkach, ale również przy różnego rodzaju konstrukcjach, czego przykładem mogą być silosy, czy maszynach i urządzeniach przemysłowych. Skorzystanie z drabiny ewakuacyjnej pozwala bowiem nie tylko je obsługiwać, ale także kontrolować prawidłowość działania, czy serwisować i konserwować.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze drabiny ewakuacyjnej?
Niezależnie od tego, czy zakup drabiny ewakuacyjnej wynika z konieczności spełnienia obowiązku nałożonego przez przepisy prawne, czy jest dobrowolne warto zadbać o to, by była ona właściwie dobrana. W związku z tym należy dopasować ją do konkretnego zastosowania oraz zweryfikować to, czy drabina spełnia wymagania stawiane przed tego typu zabezpieczeniami. Istotną kwestią jest także jakość wykonania drabiny oraz materiał, z którego ona powstała, ponieważ aspekty te wpływają nie tylko na bezpieczeństwo korzystania z drabiny, ale również jej żywotność. Warto bowiem wiedzieć, że drabiny ewakuacyjne z reguły montowane są na zewnątrz, co sprawia, że muszą być odporne nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale także szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Oba warunki spełniają drabiny aluminiowe, które są dodatkowo lekkie, a co za tym idzie nie obciążają konstrukcji, na których są montowane.
Podsumowując należy stwierdzić, że drabiny ewakuacyjne pełnią różne role, co jest uzależnione od miejsca, w którym zostały zamontowane. W każdym przypadku jednak muszą posiadać odpowiednią jakość, co zagwarantuje bezpieczeństwo użytkowania.