Jak przygotować pliki źródłowe pod druk katalogów? Poradnik dla projektantów

Jak przygotować pliki źródłowe pod druk katalogów? Poradnik dla projektantów

You are currently viewing Jak przygotować pliki źródłowe pod druk katalogów? Poradnik dla projektantów

Do stworzenia projektu katalogu ofertowego przygotowanego do wydruku w drukarni potrzebny jest przede wszystkim kompleksowy plan działania. Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki związane ze stworzeniem projektu drukowanych katalogów: ustal wymogi drukarskie, oszacuj potrzebny nakład, a także zaplanuj maksymalny budżet. To jednak nie wszystko. Aby katalogi były estetyczne i przyciągające uwagę, potrzebujesz projektu przygotowanego perfekcyjnie pod względem technicznym i estetycznym.

Projektowanie katalogów do wydruku – krok po kroku

Proces tworzenia projektów pod druk katalogów może wydawać się skomplikowany, szczególnie dla początkujących projektantów. Stosując się do sprawdzonych wskazówek i wytycznych przekazywanych przez drukarnię internetową, możesz zaprojektować katalogi idealnie dopasowane do potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Tworzenie projektu graficznego takich materiałów promocyjnych obejmuje kilka działań:

  1. Ustal liczbę stron w katalogu, format oraz kolorystykę projektu. W ten sposób łatwiej oszacujesz koszty związane z wydrukiem. Możesz też sprawdzić cenę za druk katalogów na stronie internetowej drukarni. 
  2. Pobierz gotową makietę projektu np. ze strony drukarni internetowej. W ten sposób masz już bazowy dokument z zaznaczonymi paserami, marginesami, spadami i liniami cięcia.
  3. Zaplanuj rozmieszczenie elementów graficznych i tekstów w obrębie projektu katalogu.
  4. Po rozmieszczeniu wszystkim elementów upewnij się, że w projekcie nie ma błędów.
  5. Następnie wygeneruj plik pod wydruk katalogów – wystarczy PDF lub plik źródłowy np. CDR lub AI.

Gotowy projekt katalogu przekaż do wybranej drukarni internetowej, która zajmie się wydrukiem. Pamiętaj, że prawidłowo przygotowane pliki projektów katalogu np. szytego są niezbędne, aby drukarnia mogła zacząć realizację zlecenia.

Na co zwrócić uwagę podczas zamawiania wydruku katalogów szytych?

Jest wiele czynników, które determinują koszty oraz opłacalność złożenia zamówienia na szyte katalogi. Najważniejsze parametry to:

  • format katalogu,
  • rodzaj papieru, na którym zostaną wydrukowane wszystkie strony katalogu,
  • sposób łączenia stron w obrębie całego katalogu,
  • kolorystyka – najczęściej okładkę i środek można zadrukować w wersji 4/4.

Oprócz powyższych zwracaj też uwagę na wielkość planowanego nakładu do zamówienia. Im więcej katalogów planujesz wydrukować, tym korzystniejsza będzie jednostkowa cena. 

W przypadku klasycznych katalogów reklamowych w formacie A6 bez dodatkowych zdobień, zapłacisz średnio od ok. 340 złotych za 250 sztuk gotowego produktu.

Projektowanie katalogów szytych – samodzielnie czy z pomocą grafika? Podsumowanie

Jeśli nie masz żadnego doświadczenia w kwestii projektowania graficznego oraz DTP, lepiej zdecyduj się na współpracę z wykwalifikowanym grafikiem. Zyskasz pewność, że projekt będzie: dostosowany do wymogów technicznych drukarni, przyciągający uwagę, a także dopasowany stylistycznie do identyfikacji wizualnej marki.