Jakie są rodzaje lokat bankowych i dla kogo są one odpowiednie? Praktyczny przewodnik dla początkujących

Jakie są rodzaje lokat bankowych i dla kogo są one odpowiednie? Praktyczny przewodnik dla początkujących

You are currently viewing Jakie są rodzaje lokat bankowych i dla kogo są one odpowiednie? Praktyczny przewodnik dla początkujących
Interest rate and dividend concept, businessman calculating income and return on investment, save, income, return, retirement, compensation fund, investment, dividend tax, stock market, saving, trade.

Co to takiego lokata bankowa i jakie są rodzaje lokat bankowych? Wbrew pozorom typów lokat bankowych jest całe mnóstwo – poznaj najpopularniejsze z nich!

Czym jest lokata bankowa?

Lokata bankowa to po prostu jeden z rodzajów depozytów bankowych, który można założyć na mocy umowy podpisanej z bankiem. Fizycznie natomiast lokata zawierana jest w momencie przelania środków na określony rachunek w określonej w umowie kwocie. Lokata bankowa uważana jest za jeden z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych sposobów na oszczędzanie – warto jednak zauważyć, że lokata lokacie nierówna. I nie chodzi tu wcale o to, że dokładne warunki prowadzenia lokaty mogą różnić się zależnie od banku, lecz o to, że do Twojej dyspozycji pozostaje wiele rodzajów lokat. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze rodzaje lokat bankowych.

Rodzaje lokat bankowych

W tym miejscu warto zauważyć, że lokaty można klasyfikować zależnie od wielu czynników. Wśród typów lokat bankowych najczęściej wskazuje się na lokaty terminowe, które z kolei dzielą się na kolejne podtypy. Zgodnie z definicją bankowa lokata terminowa to taka, która jest ważna tylko przez określony w umowie czas. Lokaty terminowe dzielą się natomiast na m.in. lokaty jednodniowe, kilkudniowe, kilkutygodniowe czy też lokaty liczone w miesiącach lub latach. To duża korzyść dla potencjalnych zainteresowanych, ponieważ możesz wybrać lokatę na taki czas, na jaki Ci odpowiada. Lokaty terminowe są proste w swojej konstrukcji i bardzo przejrzyste, dlatego należą do zdecydowanie najczęściej zakładanych.

Inny rodzaj lokaty to lokata walutowa – jak wskazuje nazwa, taką lokatę zakłada się w wybranej walucie. Zwykle mają dość niskie oprocentowanie, jednak są świetną sposobnością na oszczędzanie, ponieważ możesz inwestować w stabilną i mocną walutę. Nie bez powodu najczęściej zakładane są lokaty w EUR, USD i CHF. Wymieniając rodzaje lokat bankowych, nie można też pominąć lokat odnawialnych, tj. takich lokat, które po wygaśnięciu są automatycznie odnawiane. Warto jednak dodać, że od „odnowienia” będzie opierała się o warunki aktualne w danym czasie. Dlaczego to tak istotne? Bowiem w ten sposób masz szansę na uzyskanie korzystniejszych warunków lokaty.

Ciekawym zagadnieniem jest lokata rentierska, to produkt przeznaczony dla osób, które chcą zdeponować duże środki na lokacie. Swoistym wyróżnikiem lokaty rentierskiej jest to, że w jej przypadku odsetki wypłacane są w ustalonych okresach. Bardzo ciekawym zagadnieniem jest lokata strukturyzowana. Zasadniczą różnicą w porównaniu do wielu innych produktów bankowych jest to, że przy lokacie strukturyzowanej otrzymujesz gwarancję wypłaty określonych odsetek. Z racji jednak potencjalnie większego zysku, ochroną objęty zostaje wyłącznie kapitał początkowy.

Czy to wszystkie rodzaje lokat bankowych? Oczywiście, że nie – jest ich znacznie więcej, a propozycje ze strony banku mogą stale się zmieniać. Przy podziałach lokat bankowych uwzględniających inne kryteria nie można zapomnieć chociażby o lokatach ze zmiennym oprocentowaniem. W takiej lokacie oprocentowanie zmienia się zależnie od kwoty, okresu i etapu trwania lokaty. Występują również lokaty, których założenie możliwe jest jedynie w określonych okolicznościach, jak chociażby lokaty mobilne. Dostęp do nich możesz uzyskać wyłącznie za pośrednictwem aplikacji dedykowanej danemu bankowi. Specyficznym rodzajem lokaty są również lokaty negocjowane – jak wskazuje nazwa, jej warunki można w pewnej mierze negocjować, przeznaczone są one jednak tylko dla osób, które chcą zdeponować duże środki. Jednocześnie w większości przypadków trudno wskazać, dla kogo przeznaczony jest dany rodzaj lokaty. Wybór lokaty bankowej należy traktować bardzo indywidualnie i zawsze należy daną lokatę rozpatrywać w swojej indywidualnej sytuacji w danym czasie. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, warto skorzystać z witryny https://porownaj-lokaty.pl/.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

  • https://hellofinance.pl/lokaty
  • https://finanse.rankomat.pl/poradniki/co-to-jest-lokata/
  • https://www.bancovo.pl/baza-wiedzy/wiedza-ogolna/co-to-jest-lokata/
  • https://direct.money.pl/artykuly/porady/jakie-sa-rodzaje-lokat
  • https://finanse.rankomat.pl/poradniki/jakie-sa-rodzaje-lokat/