Kiedy i jak stosować kwasy humusowe w rolnictwie?

Kiedy i jak stosować kwasy humusowe w rolnictwie?

You are currently viewing Kiedy i jak stosować kwasy humusowe w rolnictwie?

Kwasy humusowe to główny składnik próchnicy, której zawartość decyduje o żyzności gleby oraz wpływa na rozwój roślin i obfitość plonów. Aby poprawić jakość gleby i wpłynąć na efektywność upraw, należy wiedzieć kiedy i jak stosować nawóz humusowy w rolnictwie. Zapraszamy do przeczytania artykułu, gdzie kompleksowo omawiamy temat.

Czym jest kwas humusowy?

Kwasy humusowe to naturalne związki organiczne, które pełnią niezbędną rolę w rozwoju roślin i mikroorganizmów glebowych. Jak wspomniano, wpływają na prawidłową strukturę gleby, zwiększając jej porowatość i zdolność do zatrzymywania wody. Poprawiają jej zasobność oraz zwiększają zawartość pożytecznych mikroorganizmów tlenowych w glebie – takich jak grzyby, promieniowce i bakterie. Kwasy humusowe są również świetnym źródłem węgla organicznego, czyli pokarmu dla mikroorganizmów występujących bezpośrednio przy korzeniach roślin uprawnych. 

Obecność składnika w glebie niesie za sobą znacznie więcej korzyści. Przyjrzyjmy się więc bliżej roli, jaką pełnią kwasy humusowe dla roślin.

Kwasy humusowe i ich kluczowa rola w rozwoju roślin 

Kwasy humusowe sprzyjają wymianie kationów w glebie, zwiększając w niej zawartość minerałów takich jak fosfor, miedź i żelazo – czyli składników niezwykle istotnych dla rozwoju upraw. Posiadają zdolność sorpcyjną, która zmniejsza pobieranie zanieczyszczeń z gleby przez rośliny i neutralizuje negatywny wpływ pestycydów. Pozostałe właściwości kwasów humusowych to: 

  • zwiększenie żyzności gleby, regulowanie jej pH,
  • wspomaganie systemu korzeniowego roślin, 
  • lepsza absorpcja składników pokarmowych i wody oraz promieniowania słonecznego,
  • przyczyniają się do zwiększenia plonów i poprawy ich jakości, 
  • rośliny stają się wysoko odporne na stresy, choroby i szkodniki. 

Nawóz humusowy organiczny ma ogromny wpływ na proces rozwoju roślin. Jest niezwykle skuteczny, naturalny i w pełni bezpieczny dla każdej uprawy. 

Kiedy stosować nawozy humusowe dla roślin?

Preparaty humusowe należy koniecznie zastosować natychmiast gdy zauważymy, że gleba traci żyzność, a wzrost roślin został zahamowany. Dokładne terminy stosowania nawozów są zależne od rodzaju danej rośliny, jej faz rozwoju oraz indywidualnych wymogów gleby w danym okresie. Użycie kwasu humusowego pobudzi ją do ponownego wspierania rozwoju upraw, przywróci prawidłowe rozwijanie się systemu korzeniowego roślin oraz pozytywnie wpłynie na proces kiełkowania nasion. 

Jaki preparat humusowy będzie najlepszy dla Twoich roślin? 

Kwasy humusowe są powszechnie używane w rolnictwie, a obecnie zyskują coraz większa popularność. Na rynku dostępne są nowoczesne preparaty wspierające glebę i rośliny – np. w internetowym sklepie dla rolników i sadowników – Sklep Farmera. Znajdziesz tam szeroki wybór nawozów z wysoką zawartością kwasów humusowych, które są powszechnie używane zarówno przez profesjonalistów oraz właścicieli przydomowych działek czy ogrodów. 

Wybierając nawóz humusowy dla swoich roślin, pamiętaj o wcześniejszym zapoznaniu się z zaleceniami i informacjami przedstawionymi przez producenta. Stosuj preparaty zgodnie z instrukcją, a Twoja gleba odwdzięczy Ci się lepszym wzrostem i plonowaniem roślin!