Kiedy senior może potrzebować napoi energetycznych?

Kiedy senior może potrzebować napoi energetycznych?

You are currently viewing Kiedy senior może potrzebować napoi energetycznych?

W podeszłym wieku wszelkie procesy zachodzące w organizmie są znacząco spowolnione. Bardzo często efektem tego jest spadek wytrzymałości układu kostnego, spadek siły mięśniowej oraz wydolności ruchowej. Pojawiają się także problemy z utrzymaniem równowagi. Dla osób starszych nawet wstawanie niekiedy okazuje się sporym problemem. Między innymi z tych względów oraz z powodu niskiej wchłanialności substancji odżywczych z pożywienia, bardzo ważne jest, aby dostarczać osobom starszych komplet mikro- i makroelementów oraz wszystkich substancji odżywczych w odpowiednich ilościach.

Dieta osób starszych

W pewnym momencie warto przeanalizować dietę osób starszych i w odpowiedni sposób ją zmodyfikować. Osoby w wieku dojrzałym przejawiają tendencję do stronienia od jedzenia normalnych posiłków. Zdarza się niejednokrotnie, że spożywają posiłki albo bardzo wcześnie, albo bardzo późno, jedzą posiłki o niskiej lub bardzo wysokiej kaloryczności, niekiedy zdarza się, że unikają pewnych grup pokarmowych, takich jak białka lub węglowodany. Bardzo dobrą alternatywą, a wręcz niekiedy koniecznością może okazać się zastąpienie niektórych posiłków odżywczym napojem Fresubin.

Zbilansowanie diety osób starszych

Osoby w podeszłym wieku niechętnie wprowadzają jakiekolwiek zmiany zarówno w sposobie swojego życia, jak i swoich nawyków, w tym żywieniowych. Bardzo często głównym powodem może być brak pieniędzy. Osoby starsze ze względu na to kupują produkty gorszej jakości lub produkty bardzo mocno przetworzone, które nie zapewniają odpowiednich substancji odżywczych, a stosowane w nadmiarze mogą wręcz negatywnie wpływać na stan ich organizmu. W takich wypadkach warto zadbać o seniorów z naszego otoczenia i wspomóc ich sposób odżywania się o posiłek, który posiada w swoim składzie wszelkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania substancje. 

Żywieniowe produkty medyczne

W pewnym momencie życia mogą wystąpić ewidentne problemy z żywieniem seniora. Obecnie rynek posiada produkty i napoje energetyczne, które posiadają specjalne przeznaczenie zarówno żywieniowe, jak i medyczne. W bardzo dużym stopniu wykorzystywane one są w żywieniu seniorów, a także osób niedożywionych, u których zdiagnozowane są różne, przewlekłe choroby. Najczęściej są to preparaty wysokobiałkowe i wysokoenergetyczne, które mają za zadanie dostarczać ważne składniki odżywcze. Mogę je spożywać zarówno osoby cierpiące na cukrzycę, niewydolność nerek oraz wątroby, ale i nie tylko. Napoje energetyczne mają neutralne, dobre smaki, dzięki czemu są łatwo przyswajalne i dostosowane nawet dla osób, które posiadają zaburzenia odczuwania smaków. 

Jak je stosować?

Stosowanie produktów tego typu, powinno być wpierw skonsultowane przez personel medyczny, ponieważ ich dawkowanie uzależnione jest od indywidualnego zapotrzebowania żywieniowego każdej osoby starszej.  W żywieniu uzupełniającym wskazane jest spożywanie około 2-3 butelek na dobę, natomiast w żywieniu całkowitym jest to aż 7-8 butelek na dobę. Dawkowanie należy ściśle uzgodnić z lekarzem.