Kurs spawalniczy – o czym warto pamiętać przed zapisaniem się na zajęcia?

  • Kategoria Praca
  • Opublikowano:

Kurs spawalniczy – o czym warto pamiętać przed zapisaniem się na zajęcia?

You are currently viewing Kurs spawalniczy – o czym warto pamiętać przed zapisaniem się na zajęcia?

Posiadanie uprawnień spawalniczych pozwala na pracę na stanowisku spawacza w różnych firmach. O czym warto pamiętać przed zapisaniem się na kurs spawacza?

Jak dostać uprawnienia do spawania?

Praca na stanowisku spawacza wymaga uzyskania niezbędnych uprawnień. Takie uprawnienia nadawane są podczas szkoleń spawalniczych obejmujących także egzamin na spawacza.

Wobec tego w pierwszym kroku konieczny będzie kurs spawalniczy – https://www.oss-welder.pl/kursy-spawania/ podczas którego uczestnicy uzyskują niezbędną wiedzę oraz umiejętności dotyczące spawania. Takie kursy dzielą się na część obejmującą teorię oraz na część praktyczną, podczas której uczestnicy uczą się spawania z użyciem spawarek i materiałów pod okiem instruktorów.

Zakończony kurs spawalniczy pozwala na podejście do egzaminu sprawdzającego wiedzę i umiejętności kursanta. Jeśli zaliczy on ten egzamin, otrzymuje uprawnienia potrzebne do spawania.

Warto pamiętać o tym, że aktualnie uprawnienia spawalnicze wymagają odnawiania, dlatego w przypadku zbliżającego się terminu ich ważności konieczne jest skorzystanie z ośrodka szkoleniowego, by je odnowić.

Jaki są rodzaje kursów spawania?

Ośrodki spawalnicze organizują kursy w różnych kategoriach, dlatego osoba planująca zapisać się na takie zajęcia musi wcześniej określić, jaki rodzaj spawania ją interesuje.

Najczęściej stosowane są kursy spawalnicze w poniższym zakresie:

  • kursy spawania MMA
  • kursy spawania MIG i MAG
  • kursy spawania TIG
  • kursy spawania gazowego

Warto też wskazać, że ośrodki szkoleniowe często organizują kursy dodatkowe pozwalające na poszerzenie posiadanych umiejętności, a także kursy indywidualne, które odbywają się z instruktorem.

Kto może zapisać się na kurs spawalniczy?

Kursy spawania nie są związane ze specjalnymi wymaganiami, dlatego też obecnie mogą zapisać się na nie osoby, które nie posiadają również żadnego doświadczenia i specjalnego przygotowania.

Główne wymogi stawiane przed kandydatami na kurs spawania obejmują:

  • pełnoletność – należy mieć ukończone 18 lat, aby zapisać się na kurs spawalniczy
  • minimum podstawowe wykształcenie – na kurs spawania mogą zapisać się jedynie te osoby, które posiadają co najmniej podstawowe wykształcenie
  • brak przeciwwskazań zdrowotnych – należy wcześniej uzyskać zaświadczenie lekarskie, które upoważnia do pracy na stanowisku spawacza

Jakie są ceny kursów spawalniczych?

Koszt związany z kursem spawalniczym jest zależny od jego rodzaju oraz od ośrodka szkoleniowego.

Najczęściej podstawowy kurs spawalniczy pozwalający na spawanie materiałów jest wydatkiem od 1900 do 2500 złotych. Warto porównać kursy w różnych ośrodkach i zobaczyć, jakie mają one ceny i co dokładnie obejmują.