Lekomania – jak wyjść z nałogu?

  • Kategoria Zdrowie
  • Opublikowano:

Lekomania – jak wyjść z nałogu?

You are currently viewing Lekomania – jak wyjść z nałogu?

Nie da się ukryć, że w momencie kiedy mówimy o uzależnieniach, najczęściej do głowy przychodzi nam albo narkomania albo alkoholizm. Faktem jest, że są to dwa, zdecydowanie najpopularniejsze problemy, jakie obecnie funkcjonują w społeczeństwie. Niemniej jednak trzeba sobie również jasno powiedzieć, że rodzajów uzależnień może być nieskończenie wiele. Mało jednak osób zdaje sobie sprawę z tego, że możliwe jest także uzależnienie od leków – nawet tych, które paradoksalnie powinny być wystawiane jedynie na receptę. Okazuje się, że lekomanów – czyli osób uzależnionych od leków, a raczej od substancji w nich zawartych – stale przybywa i niestety nie jest to dobry prognostyk na przyszłość. Jednocześnie z każdego uzależnienia – w tym także z lekomanii – można wyjść i rozpocząć całkowicie nowe życie. Jak więc skutecznie podjąć walkę z nałogiem?

Detoks lekowy – odtrucie organizmu to początek walki z uzależnieniem

Detoks lekowy kraków można uznać za swoisty punkt startowy w walce z nałogiem jakim jest lekomania. Wiele osób uzależnionych jest w pełni świadoma tego, że podjęcie decyzji o dobrowolnym poddaniu się odtruciu organizmu jest jedną z najcięższych w życiu. Detoks odbywa się głównie w zamkniętych ośrodkach, gdzie pacjenci pozostają sami ze sobą i swoimi myślami. Jednocześnie warto w tym momencie wskazać na to, że zawsze mogą oni liczyć na pełne wsparcie szeregu terapeutów oraz psychologów, którzy będą z nimi przez cały czas trwania terapii. To ich zadaniem jest przygotowania pacjenta do detoksu, a następnie minimalizowania skutków ubocznych jakie pojawiły się w wyniku gwałtownego odstawienia substancji. Trzeba mieć na uwadze przede wszystkim to, że w obecnych czasach detoks i jego przeprowadzenie jest wyższą koniecznością i wstępem do dalszego leczenia. Choć nie jest to przyjemne doświadczenie, to jednak z pewnością pomoże nam zawalczyć o odzyskanie kontroli nad własnym życiem i świadomością.

Nie bój się poprosić o wsparcie w trudnych chwilach!

Dla wielu lekomanów moment wyjścia z ośrodka leczenia uzależnień jest przerażający. Obawiają się oni bowiem tego, że nie będą oni mogli stawić czoła pokusom, a tym samym wrócą w pułapkę nałogu. Wobec tego muszą oni wiedzieć, że na każdym kroku mogą oni poprosić o wsparcie rodziny, terapeutów i psychologów. Dzięki temu będą oni mogli wytrwać w swoich postanowieniach i jeszcze skuteczniej wrócić na właściwą ścieżkę. Wsparcie jest tym, czego lekomani najbardziej potrzebują i co może im pomóc odzyskać dawne życie. Nie odmawiajmy więc pomocy.