Okna energooszczędne wyróżniają się wysoką efektywnością energetyczną, która bezpośrednio wpływa na mniejsze przenikanie ciepła z pomieszczeń na zewnątrz. Dodatkowo zapewniają oszczędność energii elektrycznej w trakcie użytkowania klimatyzacji. Na jakie parametry techniczne należy zwrócić szczególną uwagę wybierając okna energooszczędne?
Współczynnik przenikania ciepła i energii słonecznej
Współczynnik przenikania ciepła, oznaczany przez producentów jako U, szczegółowo określa jaka ilość ciepła przenika przez konkretny model okna. Ta wartość jest wyrażana w W/(m²·K). Im jest mniejsza, tym izolacyjność termiczna jest lepsza. Kolejny kluczowy parametr to współczynnik przenikania energii słonecznej, oznaczony jako g. Ta wartość informuje o tym, ile energii słonecznej przeniknie przez konkretny model okna. Dlaczego ten parametr jest taki ważny? Ze względu na ograniczenie nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń.
Mocno nagrzewające się pomieszczenia wymagają intensywnej pracy klimatyzacji, aby utrzymać odpowiedni poziom temperatury. To z kolei prowadzi do znacznej konsumpcji energii elektrycznej. Salon okien i drzwi to miejsce, w którym profesjonalni doradcy z chęcią rozwieją wszelkie wątpliwości dotyczące parametrów technicznych stolarki.
Liczba szyb, uszczelnienia, ramy i profile
Okna energooszczędne, a dokładniej ich budowa, składa się z pakietów szybowych. Standardem są pakiety dwuszybowe, jednak coraz częściej montuje się okna z pakietami 3, 4, a nawet 5-szybowymi. Pomiędzy szybami znajduje się gaz szlachetny (najczęściej argon), który dodatkowo poprawia efektywność energetyczną. Co do zasady, im większa liczba szyb, tym okna są bardziej energooszczędne. Profesjonalny salon okien i drzwi to miejsce, w można znaleźć stolarkę z warstwą szkła Low-E (z ang. Low Emissivity). Dzięki niej promieniowanie cieplne jest ograniczone, przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnego poziomu przepuszczania światła słonecznego. Warto również zwrócić uwagę na jakość uszczelnień oraz tak zwane ciepłe ramy i profile.